Медиагруппа «Антенна»  

Будь-якої миті визволять з біди

Костянтин ПРОЦЕНКО# 21, 01.06.2005

27 травня у лісовому масиві поряд із селом Геронимівка, що під Черкасами, виросло наметове містечко, в якому отаборилися 310 пожежних із Черкаського Головного управління МНС та курсанти Черкаського інституту пожежної безпеки. Відразу ж ліс наповнився гуркотом 38 одиниць пожежної, рятувальної та допоміжної техніки.

На території Черкаської області пожежно-рятувальні підрозділи у разі виникнення великої пожежі, аварії чи стихійного лиха об’єднуються у два зведені загони зі спеціальною пожежною технікою, які дислокуються в Черкасах та Умані. Залучення таких загонів до ліквідації аварій на хімічно небезпечних об’єктах, при масштабних затяжних пожежах або стихійних лихах не така вже й рідкість.

Цього разу зведений загін було розгорнуто після того, як через необережне поводження громадян із вогнем виникла велика лісова пожежа. Спека та сильний вітер завадили співробітникам пожежно-хімічних станцій управління лісового господарства ліквідувати вогонь і, коли стихія набула ознак надзвичайної ситуації, до справи взялися представники міністерства з питань надзвичайних ситуацій.

Саме так почалася практична частина комплексних практично-тренувальних навчань підрозділів Головного управління МНС України в Черкаській області та Черкаського обласного управління лісового господарства. За діями відомчих підрозділів уважно стежили керівник Департаменту цивільного захисту та оперативно-рятувальної служби МНС України генерал-майор Валерій Венгер і заступник голови Державного комітету лісового господарства Микола Ведмідь.

Відповідно до запропонованого завдання, з гелікоптера, що патрулював лісовий масив, було помічено пожежу, яка швидко набула великих розмірів і створила загрозу населеним пунктам. Впродовж кількох хвилин на місці події вже працювали співробітники лісового господарства та підрозділів МНС. Запрошені на навчання заступники начальників обласних головних управлінь МНС України з цікавістю спостерігали усі можливі прийоми боротьби з вогнем у лісі — від дій маневрених груп, на озброєнні яких є ранцеві оприскувачі, і створення тракторами із навісним обладнанням загороджувальних мінералізованих смуг до застосування потужної спеціальної техніки. Серед неї особливу увагу привертав пожежний танк та трактор Т-150, що здатен не лише активно використовувати навісне обладнання, а й транспортувати понад 10 тонн води, що за умов її нестачі в лісі є дуже важливим.

Не таємниця, скільки проблем може поставити перед населенням палаючий торф. Ще, мабуть, не забулося враження від кадрів палаючих торфовищ навкруги Москви, коли їдкий дим на кілька тижнів накрив столицю Росії.

Та й черкащани добре пам’ятають спекотний 2003 рік, коли мало не усе літо палали торфовища на ірдинських болотах та у руслі річки Тясмин. Сьогодні в Україні близько 1 млн. га осушених внаслідок меліорації торфовищ, основна частина яких знаходиться у правобережному Поліссі в межах Черкаської, Київської, Волинської, Рівненської та Житомирської областей. Прогностичний аналіз на 2005 рік показує, що на території України зберігається високий рівень ризиків виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру. Торф’яні пожежі щороку завдають державі значних матеріальних збитків, порушують екологічну рівновагу довкілля, призводять до незворотних наслідків, шкодять здоров’ю людей, а іноді спричиняють їх загибель.

Згідно з поставленим завданням, пожежа виникла через «людський фактор» (до речі, 95% справжніх пожеж у лісах та на торфовищах виникають саме через необережне поводження людей з вогнем), а палаючий торф на ділянці колишньої торфорозробки виявила автоматизована система спостереження. В ході розвитку пожежа набула масштабів надзвичайної ситуації.

Підпалити торф легко, а от ліквідувати загорання надзвичайно складно. Торф’яні пожежі відрізняються захопленням великих площ, високою стійкістю горіння і величезною кількістю диму, що утворюється. Спеціалісти знають, що оптимальним для виявлення та відстеження розвитку прихованих осередків горіння є використання тепловізійної апаратури, яка розрізняє об’єкти за їх тепловим випромінюванням. Така апаратура ефективно працює в спектральному діапазоні, що дозволяє виявляти та оцінювати приховані димом осередки горіння. На жаль, в Україні таке обладнання не виробляється, воно потрапляє до нас через Росію і російських представників закордонних компаній США та Німеччини.

Але навіть за відсутності такої апаратури пожежні продемонстрували добрі знання та навички. Навкруги палаючого торфу за допомогою канавокопачів були прориті канави, які для підвищення рівня грунтових вод за допомогою насосних станцій були наповнені водою.

Особливістю гасіння торф’яних пожеж є необхідність подачі води безпосередньо в осередок горіння, який може перебувати на глибині декількох метрів. Ця робота досить небезпечна: у вигорілому торфі виникають порожнечі, куди можуть провалитися техніка і люди, а через щільне задимлення легко втратити орієнтацію на місцевості.

Із палаючим торфом рятувальники впоралися так само упевнено. Проте навчання на цьому не завершилися, знайшлась робота й іншим підрозділам Головного управління МНС. Спочатку свій вишкіл продемонструвала піротехнічна група. Після того, як на міні часів Другої світової війни підірвався трактор лісників, під шаром землі та завалом з дерев опинилися двоє людей. Мінери за допомогою металошукачів обстежили територію й очистили її від знайдених вибухових предметів.

Відтак розпочала роботу пошуково-рятувальна кінологічна група. Собака породи лабрадор на прізвисько Рема, зробивши кілька кіл, швидко і впевнено знайшла під завалом потерпілих, але допомога до людей надійшла лише тоді, коли завдяки спеціальному спорядженню особовий склад частини спеціальної техніки розібрав завал. І потерпілі нарешті потрапили до рук професіоналів медицини катастроф, які на місці надали їм всю необхідну першу догоспітальну медичну допомогу.

Яку ж мету переслідують такі навчання? Сухими словами наказів МНС — це відпрацювання дій особового складу в надзвичайних ситуаціях, екстремальних умовах, коли на перше місце виходять психологічна витривалість та професіоналізм. Час від часу рятувальники лякають пересічних громадян своїми масштабними маневрами. Великі переміщення пожежної та рятувальної техніки, не зважаючи на висвітлення цих подій у засобах масової інформації, нерідко викликають панічні чутки. Та тренування, подібні проведеним 27 травня під Черкасами, сприяють підвищенню практичної майстерності рятувальників, а отже і нашої загальної безпеки.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 21, 01.06.2005
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 395 хитов: 8256
вчера: 421/16688
время генерации: 0.34003901481628; SQL запросов: 11