Медиагруппа «Антенна»  

Хвороба фараонів і в’язнів

Галина БЕРЕЗЕНКО# 10, 12.03.2003

24 березня — Всесвітній день боротьби із туберкульозом

Якщо ви гадаєте, що вас це не торкнеться, ви помиляєтесь. Тому що ця хвороба не знає кордонів і соціальних бар'єрів. Якщо ви сподіваєтесь, що давно минув той час, коли вона, називаючись чахоткою, була невиліковною, то ви знову помиляєтесь. Її досі не перемогли. Вона - серед нас і щохвилини десь на землі від неї помирає ще одна людина. Навіть нині, коли з'явилися ефективні лікувальні препарати, туберкульоз повернувся до нас у своїй новій, стійкій до більшості відомих ліків, формі.

Історія хвороби

Туберкульоз відомий був ще стародавнім медикам. Гіппократ вважав цю хворобу спадковою. І лише у 1882 німець Роберт Кох довів інфекційну природу хвороби, відкривши її збудника. З того часу від туберкульозу загинуло понад 200 мільйонів людей.

Із відкриттям 1945 року перших протитуберкульозних препаратів у медиків та пацієнтів з'явилась надія на цілковиту перемогу над стародавньою хворобою. Кількість смертей від туберкульозу і справді зменшилась за п'ять років. Але туберкульоз пішов у атаку - і вже на початку 90-х років ХХ століття Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила його "глобальною надзвичайною небезпекою". Нині кожен 300-й мешканець Землі хворий на туберкульоз.

В Україні епідемію туберкульозу зареєстровано у 1995 році. Відтоді з'явилося близько двох десятків указів, наказів, постанов і програм, 2001 року був прийнятий Закон України "Про боротьбу із захворюваністю на туберкульоз". Але у хвороби свої закони. Ослаблені від реформ і недоїдання організми українців здаються у боротьбі зі стійкою паличкою Коха. Загальна кількість хворих на туберкульоз в Україні на початок 2002 р. становила 131847.

У Черкаській області минулого року лікарі виявили 777 хворих із активними формами туберкульозу, що на 11 більше, аніж минулого року. Серед хворих - 17 дітей, а ще 3595 дітей проходять профілактичне лікування. Померло від туберкульозу 133 особи. Міські ж лікарі-фтизіатри стверджують, що у самому обласному центрі ситуація трохи покращилась: було виявлено 124 хворих проти 146 минулого року.

Ворог під маскою

На відміну від інших мікробів, паличка Коха дуже стійка у зовнішньому середовищі: здатна зберігати свої "здібності" у землі, у снігові, у кризі, стійка до дії спирту, кислоти та лугу. За стійкістю вона поступається лише спорам сибірки. У той же час паличка Коха гине під тривалою дією прямого сонячного проміння, високих температур, речовин, що містять хлор. Паличка Коха передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини здоровій. Чим тісніший контакт із хворим, тим більша доза бактерій потрапляє у легені. Найбільше ризикують ті, хто тривалий час перебувають із хворим у приміщенні, що погано провітрюється: у в'язничній камері, армійській казармі чи у колі сім'ї.

Але не кожен, хто "отримує" паличку Коха, одразу ж захворює. Із сотні здорових людей, котрі отримали значну "дозу", у середньому лише п'ятеро почнуть незабаром проявляти симптоми хвороби. Близько 5% стійкі до інфекції, а решта 90% носитимуть збудника у організмі протягом життя, не становлячи небезпеки для оточуючих. У цих 90% ймовірність захворіти становить 5% протягом життя. Як правило, це відбувається внаслідок стресу, недоїдання і браку свіжого повітря, запоїв, таких хвороб, як діабет і лейкоз, отруєнь або ж у старості.

Першими симптомами захворювання можуть бути слабкість, невелика температура, поганий апетит, схуднення, блідість шкіри. А надалі хвороба може маскуватись під сильну застуду, грип, запалення легень.

Два друга

Хвороба ніколи не буває справедливою і не зважає на людські уявлення про те, що є правильним. Цю історію нам розповіли у Черкаському міському протитуберкульозному диспансері. Ігор (ім'я героя історії змінено), водій одного із черкаських підприємств, ніколи не впадав у крайнощі. А після народження сина навіть палити кинув. Дотримувався здорового способу життя, як люблять говорити медики.

Ігор зліг із лихоманкою після невдалої риболовлі, потрапивши під сильну зливу. Лікарі спершу встановили діагноз - запалення легень. Після місяця марного лікування обстеження виявило активну форму туберкульозу. Хворого поклали до обласного тубдиспансеру. З цього моменту сенс життя його батьків і тестя з тещею полягав виключно у врятуванні Ігоря. Молодому чоловікові що не день гіршало - лікування могло лише стримувати на деякий час хворобу, що швидко прогресувала.

Як з'ясувалося пізніше, після чотирьох місяців "медичних перегонів", Ігорів давній приятель Олег, який побував на "зоні", вийшов на волю із хронічним туберкульозом. Чоловіки досить часто бачилися.

На третій рік хвороба перемогла - Ігор помер від масивної легеневої кровотечі. Олег і досі лікується, перебуваючи на обліку у тубдиспансері...

"Ми усі інфіковані..."

- Паличка Коха існує стільки, скільки існує людство, її виявляють навіть у муміях фараонів, - говорить Алла Кондратьєва, лікар-фтизіатр, в.о. завідуючої диспансерним відділенням міського протитуберкульозного диспансеру. - На туберкульоз хворіють також і тварини - як свійські, так і дикі.

Як би ми не прагнули уникнути інфікування, цього не вдасться зробити. Адже ми щодня виходимо на вулицю, дихаємо повітрям, спілкуємось з людьми. Ми інфікуємося природним шляхом упродовж всього життя. Тому стоїть питання: як не захворіти?

Задля цього нічого кращого, аніж дотримання здорового способу життя, поки що не винайдено.

- Але здоровий спосіб життя - болісне питання для українців...

- Епідемія тому і прогресує, що рівень життя в Україні низький. Здоровий спосіб життя стає усе менш досяжним. Хворіють усі соціальні категорії населення - лікарі, вчителі, держчиновники, працівники торгівлі тощо. Більше хворих, звісно, серед асоціальних категорій: наркоманів, алкоголіків, бомжів. Загалом є три групи ризику. До першої належать люди із хронічними захворюваннями - виразкою шлунку, цукровим діабетом, бронхіальною астмою тощо. Особливо страшно, якщо туберкульоз поєднується із ВІЛ-інфекцією. Це смертельний дует. Друга група - соціальна. До неї належать вже згадані асоціальні категорії, а також мігранти і звільнені з місць позбавлення волі. Минулого року ми обстежили 46 звільнених, 34 з них виявились хворими на туберкульоз. У обов'язки фтизіатрів входить спостереження за колишніми в'язнями протягом трьох років.

І зрештою, третя група - це рідні і близькі хворого.

- Чи існує небезпека заразитися від людини, хворої на відкриту форму туберкульозу, скажімо, у транспорті, на вулиці?

- Такий хворий може протягом року заразити від 10 до 15 осіб. Найбільша небезпека - при тривалому безпосередньому контакті. Набагато менший ризик - у транспорті, якщо ви, звісно, не вирушаєте у тривалу поїздку.

Задача лікарів - докласти зусиль, аби хворий не виділяв бактерії у довколишнє середовище. Хворі безкоштовно отримують ліки, оздоровлюються, користуються пільгами. Але частішають випадки, коли зусиль лікарів замало - хвороба стійко витримує давно перевірені препарати. Це - хіміорезистентний туберкульоз. Він розвивається внаслідок мутації палички Коха - вона пристосовується до наших протитуберкульозних препаратів. Така форма туберкульозу розвивається у хворого, який не проходить курс лікування до кінця, перериває його у силу певних причин. Мало того, що людина не може вилікуватись - хвороба стає хронічною, інших вона заражає вже хіміорезистентною формою. Як правило, хворі, що повертаються із місць позбавлення волі, є носіями хіміорезистентного туберкульозу.

- Чи можливо лікувати людину при такій формі туберкульозу?

- Так, є дуже сильні препарати нового покоління, так званого другого і третього ряду. Потребується їх для лікування значно більше. При звичайній формі туберкульозу призначається 4-5 препаратів, при хіміорезистентній їх кількість зростає до 9-10. Чутливість бактерії до препаратів визначається тільки за допомогою аналізів - висіву мокротиння.

- Як же себе захистити, і у випадку чого, виявити хворобу якнайраніше?

- Виявити хворобу на ранніх стадіях може тільки флюорограма. Адже туберкульоз розвивається досить тривалий час. Тому, здавалося б, абсолютно здорова людина вже може мати початкову форму хвороби.

За минулий рік у Черкасах при профоглядах виявлено 75 осіб, які і не підозрювали, що хворі. Людина, скажімо, просто звернулась до полікілінки при підготовці документів на роботу або ж їй було зроблено флюорограму із профілактичною метою. У згаданих 75 осіб були виявлені ранні форми хвороби. Проте подекуди флюорограма виявляє і доволі задавнені форми, коли вже є деструкція легень.

- Але у народній свідомості після Чорнобиля глибоко засів страх опромінення...

- Навантаження під час флюорограми лише трохи більше, аніж після дня, проведеного на пляжі. Можливо, грубувате порівняння, але інакше туберкульоз і рак легенів неможливо виявити.

- Як швидко людина, у якої виявлено ранню форму туберкульозу, може знову "стати у стрій" і не становити при цьому небезпеки для оточуючих?

- При виявленні хвороби обов'язковим є стаціонарне лікування у обласному диспансері протягом 2-х місяців. 4 місяці триває амбулаторне лікування у нас, в міському диспансері. За півроку людина має практично чисті легені. Але, маючи навіть зовсім незначні залишкові зміни у легенях, пацієнти перебувають під наглядом лікарів ще протягом 4 років. І у період загострення хронічних хвороб - навесні та восени - вони проходять курс профілактичного лікування.

- Як батькам захистити свою дитину?

- Дітям тричі роблять щеплення проти туберкульозу - невдовзі після народження, у 7 і 14 років. Імунітету, здобутого у результаті щеплення, вистачає на 5 років. Якщо мати була хвора на туберкульоз під час вагітності, її розлучають з дитиною на два місяці.

До речі, лише протягом останніх двох місяців у Черкасах у двох породіль виявили туберкульоз.

Зараз лікарів усе більше турбує значне зростання інфікованості туберкульозною паличкою дітей у Черкасах. Лише 12% у віці 7-ми років та 3,6% у віці 14-ти років можуть бути щеплені вакциною БЦЖ, оскільки вони не заражені. У решти дітлахів інфікування відбулось природним шляхом. Ця ситуація є "міною сповільненої дії", що закладена під здоров'я нашого населення, адже діти, що інфіковані нині, - потенційні хворі завтра.

- Це не вселяє оптимізму...

- Після 30 років практично усі люди є носіями палички Коха. І саме тому, щоби не захворіти, так важливо дотримуватись хоча б елементарних правил здорового способу життя. Не пити, не палити, раціонально харчуватися, уникати стресів і фізичних перевантажень, регулярно проходити обстеження. Для дітей - це реакція Манту, для дорослих - лише флюорографія. І пам'ятати - туберкульоз лікується!

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 10, 12.03.2003
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 481 хитов: 19889
вчера: 653/28380
время генерации: 0.0085098743438721; SQL запросов: 11