.com.ua
Сергій СКОРОПАТСЬКИЙ#42 21.10.2010

Одарич ще минулого тижня перестав бути лідером перегонів

Cергій Одарич ці вибори програє. Про це свідчать результати масштабного соціологічного опитування, яке проводив Центр суспільних досліджень спільно з компанією «УСІМ». Станом на 15 жовтня було опитано понад 19 тисяч черкащан шляхом телефонного комп’ютерного опитування мешканців Черкас, власників стаціонарних телефонів. Комп’ютер по багатоканальній телефонній лінії за алгоритмом випадкового визначення номера удень та увечері обдзвонював абонентів та пропонував їм відповісти на запитання. Під час опитування 5228 черкащан відмовилися брати участь у ньому.

Опитування з’ясувало, що прогнозована явка виборців на голосування 31 жовтня становитиме 62,4%. Понад половина виборців уже визначилися, за кого з кандидатів на посаду міського голови голосуватимуть.

Уперше за весь період досліджень рейтинг Володимира Мамалиги не лише наздогнав, але й перегнав рейтинг чинного міського голови. За Володимира Мамалигу, висунутого «Всеукраїнською політичною партією — Екологія та Соціальний захист», планують проголосувати 19,7% опитаних. За Сергія Одарича, висунутого «Партією вільних демократів», — 19,5% громадян, які взяли участь в опитуванні. За Віктора Білоусова, висунутого Комуністичною партією України, планують віддати свої голоси 12,5% опитаних. За Євгена Влізла — кандидата на посаду міського голови Черкас від Партії регіонів — планують проголосувати 5,6% опитаних. За Миколу Булатецького, кандидата від партії «Батьківщина», планують віддати свої голоси 3,9% опитаних.Разом із тим, Одарич є беззаперечним лідером у плані антипатій черкащан. Негативно оцінюють його діяльність на посаді міського голови 77,6% тих, хто погодився взяти участь в опитуванні, і, відповідно, не будуть голосувати за нього за будь-яких обставин. На відміну від Одарича, майже відсутнє негативне ставлення з боку виборців до Володимира Мамалиги.

Напевне, до дня голосування рейтинги основних політичних сил та кандидатів будуть змінюватися. Найбільшу позитивну динаміку за останній місяць показали Володимир Мамалига, який із липня до вересня наростив електоральну підтримку з 11% до 19,7%, та Євген Влізло, про якого ще в серпні цього року мало хто з черкащан знав, а зараз його рейтинг практично «женеться» за рейтингом Партії регіонів. А от чинний мер Одарич за останній місяць втратив понад 2% електоральної підтримки. Разом із рекордним негативним рейтингом Одарича це саме ті кілька відсотків, яких може забракнути Сергію Одаричу для перемоги.

Але, аналізуючи можливості кандидатів з нарощування підтримки виборців, можна виділити принаймні трьох кандидатів — це Євген Влізло, рейтинг якого може піднятися принаймні на 12% до рівня підтримки виборцями Партії регіонів (але, ймовірно, цим же й обмежиться), Микола Булатецький, за якого може почати активно агітувати сама Тимошенко (але це теж є обмеженням електорального росту на 9% винятково полем симпатиків опозиційного лідера), та Володимир Мамалига, не пов’язаний із жодною провладною або опозиційною політичною силою, який заявляє про цілковиту деполітизацію міської влади, що, на його думку, має бути прагматично спрямована на захист інтересів пересічних громадян незалежно від їхніх політичних уподобань.

Крім того, саме це не виключає реальну підтримку Володимира Мамалиги з боку найрізноманітніших політичних сил, навіть провладних і опозиційних, лівих і національно-патріотичних. Це потенційно може додати йому близько 22% за рахунок голосів виборців із найрізноманітнішими політичними вподобаннями. І саме цей кандидат є реальною альтернативою чинній міській владі. Стосовно ж Сергія Одарича, то, на думку фахівців, він може додати не більше 6%, що відповідає пропорційності його загальної підтримки серед тих, хто ще не визначився. Кандидат від КПУ Віктор Білоусов має особистий рейтинг набагато вищий за партійний КПУ, але на його зростання негативно впливає саме політична заангажованість частини населення та може становити близько 3%.

У разі консолідованого рішення кандидатів на підтримку одного з них усіма іншими, що заявляють про протистояння Одаричу, то, на думку соціологів, вірогіднішим «соборним» кандидатом може стати саме Володимир Мамалига. Фахівці відкидають можливість об’єднання голосів кимось із кандидатів провладних або опозиційних сил. Наприклад, симпатики БЮТу, які негативно ставляться до Одарича, за будь-яких обставин навряд чи підтримають Євгена Влізла. Чи навпаки.

Порівнюючи шанси Володимира Мамалиги та Віктора Білоусова, дослідники відзначають наявність серед прихильників безпартійного Мамалиги певної кількості, в тому числі і ліво-налаштованого електорату з числа людей старшого покоління поряд з наявністю виборців, які за політичними переконаннями є націонал-патріотами. Що неможливо сказати про прихильників Віктора Білоусова, якого за будь-яких обставин навряд чи зможуть підтримати праві сили.

Загальна кількість виборців, які поділяють ліві (в тому числі помірковано ліві) погляди, не перевищує в Черкасах 7–8%, згідно з дослідженнями, які проводилися раніше, та результатами голосування на попередніх виборах. Разом із частиною населення, яку не цікавлять політичні уподобання майбутнього мера, загальний результат голосування по Віктору Білоусову може становити близько 15–16%. Що значно менше, за певних умов, можливого результату Володимира Мамалиги більше ніж на 15%.

© Медиагруппа «Антенна», 2009
время генерации: 0.086121082305908; SQL запросов: 5