Медиагруппа «Антенна»  

Вояк УПА Михайло Вітер: «Ох, я б іще повоював!..»

Галина БЕРЕЗЕНКО# 40, 09.10.2002

Їх, звісно ж, меншість проти офіційно визнаних ветеранів Великої Вітчизняної війни. Вони не мають жодних пільг від держави, за яку воювали і гнили у таборах. Реабілітувавши вояків УПА на початку 90-х, лише нині Україна замислилась, а чи визнавати їх своїми захисниками чи ні? "Державницька" логіка підказує: от спершу пишно відсвяткуємо 60-ту річницю створення УПА, пороздаємо, кому треба, медалі й ордени, — а там видно буде...

Колишній вояк УПА і в’язень сталінських таборів, 83-річний Михайло Вітер мешкає разом зі своєю дружиною у Городищі. Крихітна двокімнатна хрущовка обігрівається "буржуйкою", для якої дід Михайло сам рубає дрова і носить їх на четвертий поверх. Ось вже чотири роки поспіль увесь будинок відключений від централізованого опалення - підприємство, якому раніш належала котельня, збанкрутіло. Не один дід Михайло гріється у такий спосіб, спосіб початку минулого століття - зі стін будинку то там, то тут стирчать димарі. Будинок, звісно, обіцяють підключити, з мешканців зібрали кошти, - та й по всьому. Проте Михайло Вітер не згоден ось так просто чекати - він і нині воює. Воює перш за все з чиновництвом, що не бажає його визнавати. "Йому, старому, вже на печі сидіти б, а він - то в Черкаси, то в Київ..."- бідкається його дружина Євгенія Гуріївна, котрій теж довелось залишити 10 років свого життя у сибірських таборах - лише за те, що отримала кілька листів від своїх родичів, що мешкають в США.

Михайло Іванович Вітер в Українській Повстанській Армії від початку її створення, з 1942 року. За рік до того вступив до ОУН. У рідній Станіславській (колишня назва Івано-Франківської) області був і станичним, і районовим. Служив під началом генерала Романа Шухевича.

Енкавеесівці узяли Михайла, його двоюрідного брата і ще трьох вояків вже по закінченні війни, 11 січня 1946 року, у землянці — криївці. Очевидно, виказав хтось із селян. "Нас забрали до Львова, — розповідає Михайло Іванович. — Тримали на слідстві 6 із половиною місяців. О, там файно було. Що сорочка залізла була в м`ясо зовсім на спині."

Слідство засудило Михайла до 10 табірних років аж під Норильськом. Дорогою над засудженими продовжували знущатися - морили голодом і спрагою. Якось, протримавши три дні без їжі, дали відро сушеної риби на 40 душ... Спраглі в’язні потім злизували росу зі стін вагону. "Ми так відполірували вагон язиками, що й наждачного паперу не треба було..."

В таборі він познайомився зі своєю майбутньою дружиною, згодом одружився. Там в сім'ї Вітрів народилися два сини. Пережив тяжке північне життя тільки один. Повернувшись, зрештою, вже з дружиною і сином в Україну, Михайло довго не знаходив собі місця у "радянському суспільстві", хоча був чудовим кравцем. Родину Вітрів увесь час "вів" особливий відділ як таких, що є загрозою радянському устроєві. Відділ залишив Вітрів у спокої лише у 1991 році, у зв'язку із реабілітацією. Звичайна річ для України - той, хто "вів" Михайла Вітра і його дружину, нині одержує близько п`ятисот гривень пенсії, а дідові Михайлу ось тільки нещодавно підвищили пенсію до 150 гривень. У військкоматі колишнього вояка УПА відмовляються визнати учасником бойових дій - мовляв, документів немає. Євгенія Гуріївна одержує 80 гривень - відповідні органи соцзабезпечення не бажають враховувати ані її статусу реабілітованої, ані трудового стажу.

"Що ж ми за народ такий? - обурюється дід Михайло. - Котрі боролися за Україну, скніли по тюрмах, лісах, то не мають нічого. А ті, що нічого не робили, що людей вбивали, вони мають все. То такі ми люди. Аби ми були Чечня, то того би не було."

До речі, тільки-но ми зайшли до бідної, але затишної і чистої квартирки із портретами провідників ОУН-УПА на стінах вітальні, як Михайло Іванович поцікавився: "Ну як, там Кучму вже судять?"

"Чого не остався бодай би той Чупринка? - запитує чи то у Бога, чи в злої української долі старий вояк. - Або Стецько, або Бандера. Або хтось би був остався. Ох, не вистачає зараз таких людей." Переживає дід Вітер за українську опозицію, бо не вистачає їй рішучості."Той Ющенко вибраний кругом, а толку нема ніякого... Юля сильніша багато од нього."

Спогади про часи УПА інколи не дають дідові Михайлу спати. Та от кому їх розказати, щоб пам`ятали, що була у нас й інша війна? Адже навіть по школах ходять давно визнані державою ветерани і розповідають так, як це вже було описано у підручниках. "УПА — найкультурніша армія, — із запалом говорить Михайло Іванович. - До УПА йшли тільки найкращі люди. І не приведи Господи комусь людину вбити чи пограбувати. Одразу ж карали смертю!

Вояки УПА ніколи не дружили з німцями. Єдиним недоліком наших було те, що вони занадто довірливі були. Ковпакові повірили, Руднєву... Це їх і погубило."

— Михайле Івановичу, чи не рветься зараз душа в бій? — спитав журналіст.

— Рветься, — зітхає дід Михайло. - Ох, я іще б воював би!..

Повне інтерв’ю з Михайлом Вітером читайте у наступному номері «Антени».>>>>

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 40, 09.10.2002
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 579 хитов: 12058
вчера: 617/18851
время генерации: 0.049698829650879; SQL запросов: 11