Медиагруппа «Антенна»  

Чи все то золото, що блищить?

Юрій ДУЧЕНКО# 43, 29.10.2008

Дурять нас, панове, на кожному кроці, підробляють геть усе — годинники, взуття, ліки, гроші, автомобілі, продукти харчування і так до безкінечності. Звичайно, якийсь там диво-йогурт коштує у сотні разів дешевше ніж, скажімо, фальшивий ювелірний виріб. За неофіційною статистикою, близько половини ювелірних прикрас, які продаються в Україні, вироблені нелегально. А ще більше «золотих» брязкіток, як казав Остап Бендер, роблять «в Одесі, на Малій Арнаутській».

Про «циганське золото», мабуть, не чув хіба останній неук-школяр. Вас перестріває на вулиці особа, точнісінько схожа на фото зі стенду «Їх розшукує міліція», або зовсім навпаки — добропорядна чехівська «дама з собачкою» чи інтелігентна пані, схожа на шкільну учительку, і пропонує купити колечко-печатку, сережки чи навіть кольє. Золоті! І ціна набагато нижча, ніж у крамниці. Еге, думаємо ми, — старого горобця на полові не обдуриш, ми ж не в тім’я биті. А продавець заливається соловейком: ось проба, дивіться! Хочете — капну «царської водки» (якась рідина у пляшечці, заздалегідь заготовлена самим спритником), якщо бажаєте — надпиляємо! І врешті-решт ви капітулюєте, вловившись на принаду дешевинки, і віддаєте хитруну свої кровні.

Наостанку вас іще можуть завірити: продаємо, бо скрута, гроші вкрай потрібні (це точно — вони їм завжди потрібні), але тільки-но ситуація покращиться, викупимо продане за подвійну ціну. А це чергова брехня — цю людину ви бачите востаннє. За тиждень «щире золото» потьмяніє, ви його почистите і з-під позолоти вигулькне справжній метал — алюміній, мідь чи просто залізо. Буває, що «лопух»- покупець здає куплену прикрасу на переплавку чи до ломбарду і тільки тоді пересвідчується, що його ошукали.

Ви наївно гадаєте, що на підробку не можна поставити клеймо, що будь-яке «незолото» не витримає пробу кислотою? А між тим наскочити на підробку можна не тільки на вулицях, купуючи ювелірні вироби з рук, а навіть в невеличких крамницях. Зважте на таке: за останні роки виробництво золота скоротилося в кілька разів, а дрібні крамнички та майстерні відкриваються майже на кожному розі. Де ж вони беруть оте золото?

Покупець, звісно, знає, що золоті вироби виготовляють не з чистого золота. Чисте золото не окислюється і не вступає у хімічні реакції, однак має одну характерну особливість — воно дуже м’яке. Тому з давніх часів ювелірні вироби робили зі сплавів золота, тобто додавали до нього інші метали (лігатури). Тож якщо на виробі стоїть, приміром, 585 проба, то це означає, що у 1000 грамів цього металу є 585 грамів золота і 415 — лігатури. Тобто чим вище проба, тим більше золота і тим м’якший та менш практичний виріб з нього. Однак на цьому наші знання про необхідність проби на виробі і закінчуються.

Відразу хочеться сказати, що наявність проби — не стовідсоткова гарантія «справжності» виробу. Якщо ми ще трохи знаємося на радянських стандартах — російських чи українських, до яких ми звикли (зірка із серпом та молотком або тризубом, або російське клеймо у вигляді жіночого профілю), поряд із цифрами 375, 500, 585 та 750 плюс шифр територіальної інспекції пробірного нагляду, то з іноземними пробами взагалі важко розібратися.

Знання того, що 14-каратне золото — це 585 проба, а 18-каратне — це 750 проба, мало покращує справу. Досить добре, якщо у вас буде імпортний ланцюжок з електрону (золото та срібло в пропорціях 30–40% срібла до 70–60% золота), поліксену («забруднена» іншими металами природна платина), херагольду (низькопробний склад — золото 375–500-ї проби) чи просто позолочене срібло, що чогось вартують. Найпростіший прийом, який застосовують злочинці, — це заміна замка чи використання частини ланцюжка у виробах з томпаку, гольдіну (мідь та алюміній) чи бельджику (хром, нікель, але в основному залізо). Спеціалісти нараховують 28 сплавів, які нагадують коштовні метали.

І визначити їх досить складно, адже не всякий ювелірний детектор реагує на підробку. Радимо «народний» спосіб перевірки: якщо у вас є справжня золота дрібничка, киньте її при купівлі на прилавок разом з тією річчю, яку ви хочете придбати. Якщо звук від їх падіння буде однаковим, є надія, що ви не купите підробку.

Ще один забобон українців: «наше» золото краще за «турецьке». Однак насправді якість золота не залежить від країни-виробника, адже вироби з однаковою пробою можуть різнитися тільки за кольором, тобто мати в складі різні лігатури. В імпортному золоті переважає масова доля срібла, яке надає йому яскраво-жовтого кольору, а в «нашому» більше міді і, відповідно, відтінок червоного золота. Однак зараз ті ж турецькі виробники навчилися надавати золоту той колір, який забезпечує йому найбільший попит.

Проте існує показник, за яким зажди можна розрізнити легальні вироби і контрабанду, — це якість виробу, його замків, термін носки. Адже досі в деяких ювелірних майстернях не беруть на ремонт вироби з імпортного золота, тому що ремонтувати їх часто просто неможливо.

Теоретично за якістю ювелірних виробів наглядає державна пробірна палата, і при наявності її проби можна вважати виріб справжнім, однак знов таки це теоретично. Насправді ювелірна продукція піддається вибірковому аналізу, тобто аналіз поверхні металу — зріз робиться тільки з одного виробу із заявленої партії.

Підробка та контрабанда золотих виробів — це дуже вигідний нелегальний бізнес: при малому об’ємі товар має високу вартість. На жаль, статистику розкриття подібних злочинів в Україні навести досить складно, однак, користуючись даними російських джерел, можна упевнено стверджувати, що Україна є перевалочним пунктом в міжнародному золотому трафіку, а також частиною нелегального виробництва та розповсюдження.

Отже, якщо ви дійсно маєте проблему з вкладанням грошей, особливо зараз, під час світової фінансової кризи, радив би купувати золото не у виробах, а в банківських злитках, однак це зовсім не означає, що треба десятою дорогою обходити ювелірні магазини. Обачність і ще раз обачність у «золотому» питанні, адже за все це ви платите своїми кровними, звісно, якщо вони у вас є!

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 43, 29.10.2008
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 138 хитов: 5474
вчера: 666/31054
время генерации: 0.018710136413574; SQL запросов: 11