Медиагруппа «Антенна»  

У Черкасах «прощалися» з флагманом вітчизняного машинобудування

Минулої п’ятниці, 26 вересня, солідний ювілей — 100 років з дня заснування — відзначило відкрите акціонерне товариство «Темп». З цієї нагоди у Будинку офіцерів відбулися урочистості для працівників та ветеранів підприємства. Хоча доцільніше було б охарактеризувати це свято замість дня народження похороном. Саме так можна назвати роковини вщент розореного та знищеного власниками підприємства. Тим більше, що у приміщенні Будинку офіцерів зазвичай відбуваються громадянські панахиди по знаних людях Черкащини. Ось «відспівали» вже і «Машбуд»…

Ще з десяток років тому на «Машбуді», як зазвичай йменують «Темп» корінні черкащани, працювало понад чотири з половиною тисячі робітників. Завод утримував потужну соціальну сферу, був провідним на теренах Радянського Союзу підприємством, що виготовляло устаткування для харчової промисловості. До виробничого ланцюга входило кілька потужних виробництв, і це об’єднання носило ім’я Петровського.

Настали інші часи. Ім’я палкого революціонера викреслили з назви підприємства. А незабаром зі списків робітників було викреслено і майже всіх працюючих, навіть не зважаючи на те, що на заводі працювали цілі сімейні династії. Тисячі кваліфікованих робітників та інженерів змушені були брати відпустки за свій рахунок або ж іти торгувати на ринок. А ті, за ким формально зберігалося робоче місце, роками не отримували заробітної платні. Аби не жебракувати, вони вирощували картоплю та помідори на невеличких городах, що наприкінці 80-х років надало їм в користування місто.

Приватизація державних підприємств, яка за своєю суттю в Україні була несправедливою до простих трудівників, поставила колишній флагман машинобудування фактично на межу банкрутства. Змінювалися власники, змінювалися керівники підприємства, а колишні працівники, які тепер стали вже дрібними акціонерами, марно сподівалися на відродження заводу.

Одинадцять років тому на заводі з’явився новий власник. Ним став тоді вже скандально відомий бізнесмен Михайло Бродський. Щоб заручитися підтримкою трудового колективу – акціонерів, які на той час мали більшість голосів, він як затятий актор з трибуни виголошував, що, мовляв, «соромно їсти картоплю з помідорами»… А менеджер, якого він привіз із собою, обіцяв, що незабаром заробітна платня перевищить п’ятсот доларів – чималі гроші в далекому 1997 році. Менеджер той виявився Сергієм Одаричем. Люди повірили. Дозволили провести емісію акцій, що невдовзі призвело до того, що Бродський став контролювати виробництво фактично одноосібно. Але ані 500 доларів, ані розквіту заводу так і не настало. Стрімке згортання виробництва та розпродаж всього, що має попит, – ось основні питання, якими переймалися нові власники. Підприємство гинуло на очах, а трудовий колектив – ті самі дрібні акціонери отримували дивідендів усього по кілька копійок на рік. У власників же, навпаки, все стало аж занадто добре – вони почали в місті скуповувати інші заводи, аж доки не захопили фактично владу в Черкасах. Одарич став мером, а Бродський так і залишився, як подейкують, його реальним хазяїном. Тобто підпорядкування збереглося не тільки на виробництві, а й у владі.

Процесу перетворення вільного міста Черкаси на закрите акціонерне товариство з контрольним пакетом у Бродського/Одарича «Антенна» надала дуже багато ефірного часу та площі на шпальтах газети. Чи варто зараз повторюватися? Чи варто наголошувати на пустих обіцянках, які давав Одарич, коли балотувався на міського голову? Все це залишилося пустими балачками на кшталт того вислову Бродського, який вже став крилатим: «Соромно їсти картоплю з помідорами»…

«Машбуд» спіткала сумна доля. Як і багато інших підприємств, які попадали до рук цієї команди. Заводу зараз нема, а в Черкасах важко нині знайти людину, яка б могла сказати, що пишається нинішніми керманичами міста, котрі відроджують промисловість, роблять життя городян кращим. На урочистостях Бродський з Одаричем помічені не були. А що базіки можуть сказати в очі людям, у кого вони фактично вкрали завод, якому ті присвятили життя? Виправдатися, повернути борги?

Отримавши по квітці та скромному сувеніру, старенькі ветерани розходилися зі сльозами на очах. Саме вони і є головними агітаторами, головною пересторогою. Люди, будьте пильні! Ця команда не сидить склавши руки та шукає нових довірливих сердець. Перетворивши Черкаси на понівечений смітник, вони підуть куди далі, де є ті, хто не дуже хоче їсти картоплю з помідорами…

P.S. Днями редакція «Антенни» отримала інформацію, що незабаром у Черкасах має закритися єдиний недержавний ефірний телеканал «Вікка». Кілька років тому Бродський, за нашою інформацією, купив право на управління ним. Доля телестудії повторює долю «Машбуду», ДОКу та багато чого іншого, що потрапило в руки цієї команди ефективних менеджерів. «Вікку» продали, як до того продавали цехи і верстати разом із робітниками, гуртожитки разом із мешканцями. Нові власники не мають на меті бути присутніми в черкаському медіапросторі, замість місцевого телеканалу в ефірі з’явиться черговий розважальний загальнонаціональний телеканал. Тому всі працівники телекомпанії буцімто отримали повідомлення про звільнення через кілька місяців.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 39, 01.10.2008
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 456 хитов: 12888
вчера: 723/26554
время генерации: 0.038878202438354; SQL запросов: 11