Медиагруппа «Антенна»  

ГРЕСЮ НЕ ПОТРІБНІ ЧУЖІ ДІТИ?

Черкаська область продовжує вперто старіти, кількість народжених істотно поступається кількості померлих. А про дітей у нас дбають таким ось чином. Невже саме у цьому полягає основна суть вислову «Діти — наше майбутнє»?

За офіційно оприлюдненою інформацією, Черкаська область у демографічному цензі належить до числа найстаріших в Україні. За часів незалежності кількість її населення стрімко скоротилася — на 215 тисяч. І сьогодні ця тенденція зберігається. 2007 року в області померли 24 тисячі 60 людей, тоді як народилися усього 11801. Для того, щоб врятувати область від вимирання, потрібно народжувати. Принаймні, у два з половиною рази більше, ніж сьогодні. Але ж сьогодні черкаських жінок не стимулюють до таких подвигів навіть одноразові державні виплати, сума яких для більшості пересічних сімей є досить суттєвою, не говорячи вже про особисті плани подружжя мати двоє, троє, а тим паче, більше дітей. Утім, народжувати можна було б. Якби було де.

У місті Черкаси до недавнього часу було два пологові будинки. Незабаром залишиться лише один. Восени минулого року над одним із них — Черкаським міським пологовим будинком номер 2 згустилися хмари. Виконком Черкаської міської ради з подачі управління охорони здоров’я міськвиконкому підготував, а депутати міськради на сесійному заcіданні 20 грудня 2007 року схвалили рішення про передачу Черкаського міського пологового будинку номер 2 на баланс області.

Хто стояв за цим доволі дивним рішенням, нам невідомо. Ми можемо лише проаналізувати дії окремих міських та обласних можновладців та запідозрити їх у відвертому лобіюванні доволі дивної та не зовсім законної оборудки. Ще 27 лютого 2007 року голова Черкаської обласної ради бютівець Володимир Гресь, проявивши неабияку «обізнаність» у питаннях дітонародження, направив міському голові Черкас Сергію Одаричу офіційного листа, аби той ініціював перед міською радою питання про передачу міського пологового будинку на баланс області. Що і було зроблено наприкінці того ж 2007 року. На перемовинах за зачиненими дверима, які, ймовірно, відбулися напередодні написання цього листа, журналісти «Антени» присутні не були. Але у нас є всі підстави вважати, що звернення Греся до Одарича стало підготовчим елементом, який міг би в майбутньому забезпечити приховану приватизацію медичного закладу.

Офіційна версія рішення Черкаської міської ради про передачу міського пологового будинку з балансу міста на баланс області така: у Черкасах на базі міського пологового будинку номер 2 та обласної дитячої лікарні (якої, до речі, сьогодні ще не існує) будуть створювати обласний Центр матері та дитини. Тому медичні заклади треба об’єднати, так би мовити, під одним «дахом». Мета, на перший погляд, дійсно благородна.

У зв’язку зі зміною з 1 січня 2007 року терміну живонароджуваності, новонародженою дитиною вважається дитина вагою 500 грамів, у новому медичному центрі виходжуватимуть саме таких діток. Відповідне медичне обладнання, як неодноразово переконував журналістів начальник управління охорони здоров’я міськвиконкому Олег Стадник, дуже дорого коштує і бюджету міста воно не по кишені. Інша справа, мовляв, бюджет області — вона може собі дозволити його придбати. І останній, напевне, аргумент, викладений у пояснювальній записці начальника управління охорони здоров’я міськвиконкому Олега Стадника, полягає в тому, що у черкаських міських пологових будинках і так народжують близько 32 відсотків неміських жінок. «Це призводить до нераціонального і нецільового використання міського бюджету», — наголошує керманич міської медицини.

На перший погляд, здавалось би, цілком благородна ціль в інтересах збереження материнства і дитинства. Однак усе сказане — лише верхівка айсбергу. Минулого року, коли лікарняному колективу пологового будинку повідомили новину про майбутнє реформування і перспективи, які чиновникам бачилися виключно в рожевому кольорі, фахівці визнали їх доволі сумнівними. Колектив одностайно висловився про недоцільність реорганізації, на якій наполягали чиновники. Навіть звучали попередження про те, що в разі реформування закладу значно погіршиться якість медичного обслуговування породіль. І в першу чергу, це має стосуватися жителів Південно-західного мікрорайону міста, звідки до іншого пологового закладу треба діставатися на протилежний бік міста. До того ж частині персоналу загрожує перспектива звільнення, бо в іншому пологовому будинку міста робочі місця для колег-вигнанців навряд чи знайдуться.

Невдоволення медиків цілком обгрунтоване. Як стало відомо «Антені» з добре поінформованих джерел, чиновники їм відразу ж і доволі відверто натякнули на можливі звільнення, скорочення ставок тощо. До того ж у пологового будинку відбирають у зв’язку зі зміною статусу таку важливу і невід’ємну функцію, досвід якої накопичувався роками й десятиліттями, як гінекологічні операції. Фахівці, щоб не втратити кваліфікацію, змушені будуть працевлаштовуватися в інших лікарняних закладах. І швидше за все, не черкаських. Жительки ж міста народжуватимуть виключно у пологовому будинку №1. У випадку, коли він зачинить свої двері на чергову, планову, дезінфекцію (а це відбувається двічі на рік), куди їм звертатися і де народжувати — відповіді на це болюче питання сьогодні не може дати, вочевидь, ніхто.

Однак думка лікарів із цього приводу ні чиновників від медицини, ні депутатів міськради абсолютно не цікавить. У них, певно, є щодо цього власні міркування, які, вочевидь, істотно відрізняються від тих, які вони оприлюднюють офіційно.

У заступника міського голови Черкас Антолія Прокопова, який наприкінці минулого року був куратором медичної галузі і мав сміливість категорично заперечити проти передачі із комунальної власності міста пологового будинку, мер Сергій Одарич відразу ж забрав повноваження, мовляв, підлеглий не туди носа встромив. А він усього лише офіційним листом запропонував обласній раді орендувати приміщення в пологовому будинку для розміщення там Центру матері та дитини. Що б не призвело до руйнації структури медичного закладу.

Відтак, постає питання: якщо й справді Володимир Гресь разом із Сергієм Одаричем піклуються лише про поліпшення якості медичних послуг жінкам та новонародженим і не більше, то чому така реакція?

Але й донині питання залишається відкритим та невирішеним. Прийняти цей об’єкт на баланс області мали депутати Черкаської обласної ради. Досі вони цього не зробили і навіть питання це на сесії не розглядали. Таким чином, зусиллями низки посадовців медичний заклад завис у повітрі разом з усім персоналом, маленькими і дорослими пацієнтами. На щастя, на цей рік медична установа ще фінансується з міського бюджету. А в обласному на неї гроші не передбачені. Тому ще більше дивує те, що голова облради, який мав би, як ніхто, розумітися на бюджетних питаннях, запропонував узяти заклад на утримання області. А потім виявилося б, що грошей в бюджеті немає, і єдиний шлях порятунку медичної установи — передача її за копійки в оренду приватникам? Так, можливо після цього в пологовому будинку і будуть надаватися профільні послуги. Але далеко не всім. Бо пересічним черкащанам витрачати на народжування дитини десятки тисяч гривень не по кишені.

Аби у читачів не склалося враження, що журналісти “Антени” проти створення у Черкасах Центру матері та дитини, зауважимо — такий центр дуже потрібен. Але повторимось: чому він неодмінно має бути в обласній комунальній власності? Тим паче, що аргумент начальника управління охорони здоров’я міськвиконкому Олега Стадника про те, що тільки область може дозволити собі дороге медичне обладнання частково вже відпадає. Нещодавно фонд Віктора Пінчука «Колиска надії» закупив для другого пологового будинку найновіше обладнання вартістю 770 тисяч гривень.

А обласна дитяча лікарня, про яку постійно згадують посадовці і на базі якої та другого пологового будинку й хочуть створити Центр матері та дитини, — це взагалі окрема історія. По-перше, сьогодні обласної дитячої лікарні офіційно не існує. Є лише довгобуд, ровесник української незалежності. За 17 років він вже «з’їв» 48 мільйонів гривень державного бюджету. А будівля та будмайданчик вражають відсутністю будівельників і техніки, розбитими вікнами і подвір’ям, що заросло бур’яном заввишки з дорослу людину.

Остання субвенція з державного бюджету, призначена на завершення будівництва та введення в експлуатацію обласної дитячої лікарні, була виділена ще у 2006 році і складала 30 мільйонів гривень. Гроші були радо освоєні будівельними організаціями, але жодне відділення так і не почало працювати. Але тепер, стверджують фахівці, потрібно коштів майже в 4 рази більше.

Звісно, що така сума області не по кишені. Керівники Черкащини, зокрема губернатор Олександр Черевко, намагаються порушувати питання виділення коштів на добудову обласної дитячої лікарні перед урядом. Але чи піде уряд Юлії Тимошенко назустріч області у розв’язанні цієї проблеми — хто зна. Свою роль можуть зіграти не лише економічні важелі, зокрема, брак коштів, але й чинники суто політичного характеру на кшталт відвертого конфлікту між бютівським урядом і нашоукраїнськими очільниками обласних державних адміністрацій.

Тож, висновок напрошується сам — обласну дитячу лікарню, ймовірно, колись добудують. Але коли — невідомо, можливо, через кілька років, а, можливо, й через десятиліття. На тлі цього поспішність із передачею пологового будинку до обласної комунальної власності виглядає дивно й незрозуміло. Адже існує і можливість фінансувати медичний центр з двох джерел — обласного та місцевого, незалежно від того, у чиїй власності перебуває заклад.

Є в цій історії інша сторона медалі. Може статися, що черкаський міський пологовий будинок так і залишиться «висіти у повітрі». Потім місто скоротить йому фінансування, після чого медичний заклад потрапить до чиїхось спритних приватних рук. Відповідальні чиновники з міськвиконкому та депутати міської ради, які віддаватимуть його в довготермінову оренду, лише невинно розведуть руками — мовляв, робили все, що могли, але коштів немає, це єдиний вихід із ситуації.

І тоді надбання територіальної громади міста Черкаси стане чиїмось особистим. Тим паче, що в обласному перинатальному центрі, який функціонує на базі другого пологового будинку, подих приватної власності вже відчутний — охорона, що показує журналістам свою спину і забороняє відеозйомку, по-сучасному відремонтовані приміщення і прейскурант цін, який персонал також намагався заборонити відзняти на відео. Адже при погляді на нього у більшості пересічних людей робляться круглими очі і виникає бажання добре подумати, перш ніж народжувати дитину. Про гарантоване Конституцією право на безкоштовне медичне обслуговування тут, звісно, мови бути не може.

Зрештою, не виключено, що з часом поступово й увесь пологовий будинок перетвориться на подібну установу. Чи зможуть дозволити собі отримувати тут допомогу жительки Черкас та області, які ледь зводять кінці з кінцями, а таких у нас більшість, — питання риторичне. Напевне, що ні. Скоріше, це буде заклад для людей із тугими гаманцями чи так званих ВІП-персон.

У цій сумній розповіді крапку поставити неможливо. Голова обласної ради Володимир Гресь разом з міським головою Сергієм Одаричем, мабуть, вважають, що в питаннях організації медицини розбираються краще за фахівців, адже один як ніхто знається на організації громадського харчування, а інший займався в житті всім, крім власної освіти. Чому б таким «фахівцям» і не розкроювати медичну галузь на свій розсуд?

Чи вони сприймають медичні установи виключно як нерухоме майно? Або хтось із підлеглих вже нашептав їм у чиновницькі вуха про всі перспективи розвитку приватних медичних послуг. Мабуть, уже й гроші підрахували. Залишається лише дрібничка: навішати черкащанам на вуха локшину на кшталт оптимізації та покращення функціонування медичної галузі міста і області. А там, можливо, ще якийсь медичний заклад підвернеться під приватну клініку. Адже це набагато вигідніше, ніж будувати лікарню з нуля. Та й навіщо, коли в області є Володимир Гресь і Сергій Одарич?!

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 27, 09.07.2008
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 136 хитов: 4334
вчера: 666/31054
время генерации: 0.06002402305603; SQL запросов: 11