Медиагруппа «Антенна»  

ЩО ТАКЕ СУЧАСНА ЧЕРКАСЬКА ШКОЛА?

Яромир МАРКІВ# 14, 09.04.2008

СПОВІДЬ МОЛОДОГО ВЧИТЕЛЯ

Так уже повелося у нашому місті — коли молода людина каже, мовляв, працює вчителем у школі, її співрозмовники дивуються — що, нічого кращого не знайшлося? Або взагалі кажуть: «У тебе що, не всі вдома?». Про вчителів-чоловіків годі й говорити. Пам’ятаю, як викладачка одного з черкаських ВНЗів сказала таке: «Якщо чоловік працює у школі, то це в нього або життя не склалось, або проблеми зі здоров’ям, або він нетрадиційної сексуальної орієнтації». Прикро.

Але фактом є те, що сьогодні у школах працюють сотні молодих людей, які тільки починають своє професійне життя. І початок цей, скажемо прямо, не дуже веселий. Не будемо говорити про зарплатню — усім зараз нелегко (але з іншого боку, як молодій дівчині на 800 гривень проіснувати?). Поговоримо про ту прірву хабарництва та занепаду, в якій опинилась зараз середня школа.

Усе це легко показати на прикладі однієї з черкаських шкіл. Така собі середня школа, нічим особливим не вирізняється. Але то лише на перший погляд. Занурившись у всі перипетії її життя, скандали та процеси у школі, починаєш розуміти, що це болото.

300 доларів, і ви — вчитель!

Почнемо з того, як молоді спеціалісти можуть потрапити в школу. Направлення з університету? Червоний диплом? Бажання працювати та любов до дітей? У жодному разі! Від омріяної посади вчителя претендента відділяють лише якихось 200-300 доларів. Звісно, ці гроші йдуть у кишеню директорки. Причому, на хабар вона натякає якось дивно.

Розповідає вчителька школи: «Зайшла до кабінету, сіла. Слухаю, що мені говорить директорка. А вона чогось каже, що людей просто так, з вулиці, не приймає на роботу. З якої вулиці, думаю я? Чи не з тієї, на якій університет наш стоїть, який я закінчила майже на відмінно? Через кілька хвилин розумію, що школі треба допомогти. Директорка отримала гроші, а я роботу».

Але на цьому все не закінчується. Майже половина місць у школі для молодих спеціалістів — це місця, тимчасово звільнені «декретниками». Отже, в кінці року на тебе чекає ще одна така розмова, мовляв, залишити тебе не можемо, і взагалі у мене онук народився, а у сина сесія. Треба допомогти.

Надходять свята — діставай гаманця

Ну чому у керівництва стільки свят — День вчителя, 8 Березня, дні народження, Новорічні свята? Не привітати директорку — це поганий тон. Згоден! Поздоровляти треба! Ну, що там, цукерки, букет квітів? Помиляєтесь! Це гроші, і навіть не в конверті! Канцелярською скріпкою чіпляємо до вітальної листівки гривень 500, і маємо типовий директорський подарунок. Але, звичайно, виправдання у директорки є: вона кредит взяла і не забарилась повідомити про це підлеглим, мовляв, думайте. А відмовляєшся здавати більше 30 гривень, то старші досвідчені вчителі приговорюють: «Ми розуміємо, що багато. Але ви ж молоді, вам тут працювати». І справді молоді, що тут поробиш. Гайда до кишені!

«Молодим усюди в нас дорога...»

Взагалі директорам зараз дуже легко працюється. Я не про їхні директорські обов’язки. Тут все ясно: бюрократія, накази, комісії і т.д. А от бути директором і водночас учителем дуже просто. Беріть собі клас і «попросіть» якогось учителя вести за вас уроки. А молоді вчителі абсолютно безкоштовно, а головне з радістю, розроблять вам «методичку», яку гідно оцінять на міській виставці методичних матеріалів. Ось як просто підтвердити звання старшого вчителя! Та й ще цим же молодим спеціалістам такого старшого вчителя у приклад поставлять! Як кажуть, «учісь, студєнт».

У форматі короткого нарису всього і не розкажеш. Можна згадати завгоспа, який лає при учнях учителів, директора, що дозволяє собі сказати вчительці «пішла звідси!», літні прибирання території руками все тих же молодих вчителів, тривалі «планерки», на яких по кілька годин переливають із пустого в порожнє. Коротше, це звичайні вчительські будні.

І саме через оці будні вчителі і йдуть зі школи. Куди завгодно — у магазини, приватні школи та фірми, де до них будуть ставитися з повагою. А ті, хто поки не йдуть, чекають на свій шанс піти.

Взагалі, робота вчителя має і свої вигоди. Це робочий день, що закінчується о третій годині, і двомісячна відпустка, та й сама робота — не вагони розвантажувати. Проте в сучасних умовах працювати надзвичайно важко — постійні стреси і страх того, що втратиш роботу.

І в цих умовах треба залишатись людиною. Треба любити і навчати дітей, що молоді вчителі покірно роблять, терпляче чекаючи на свій шанс втекти зі школи — «осередку знань».

P.S. Усе, про що пише молодий учитель, щоденно стається у безлічі шкіл, і не лише на Черкащині. Ця атмосфера знайома всім освітянам. Ми в жодному разі не хочемо кинути тінь на вчителів, адже переважна більшість їх — це люди, які щиро вболівають за свою роботу, є фанатами педагогіки. Але до якого жалюгідного стану довела їх рідна держава! На що перетворюються школи, байдуже у місті чи в селі? І чи в змозі бідні, безправні, затуркані бюрократичною системою учителі сіяти оте саме розумне, добре й вічне, якого усі ми сьогодні так потребуємо, захлинаючись в океані бездуховності? Питання, питання, питання...

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 14, 09.04.2008
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 614 хитов: 13112
вчера: 675/20583
время генерации: 0.0082471370697021; SQL запросов: 11