Медиагруппа «Антенна»  

ЧЕРКАЩИНА СХИЛЯЄ ГОЛОВУ ПЕРЕД ЖЕРТВАМИ ГОЛОДОМОРУ

На виконання Закону України "Про Голодомор 1932–1933 років в Україні", Указу Президента України "Про заходи у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932–1933 років" в області здійснюється комплекс відповідних заходів.

Розпорядженням голови облдержадміністрації від 4 червня 2007 року №182 створено координаційну раду облдержадміністрації з підготовки заходів у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932–1933 років в Україні. До складу ради ввійшли керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади в області, громадських організацій.

З метою забезпечення належного вшанування пам'яті жертв геноциду українського народу, усвідомлення морального обов'язку перед минулими та наступними поколіннями українців членами координаційної ради розроблений та затверджений План заходів облдержадміністрації у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932–1933 років в Україні на 2007–2008 роки від 15 червня 2007 року №01–42/5530.

Планом передбачено проведення за участі громадськості наукових конференцій, "круглих столів", просвітницьких заходів, створення робочих дослідницьких груп для виявлення жертв Голодомору, складання списків постраждалих, формування регіональної Книги пам'яті. Крім того, заплановано продовження робіт зі встановлення у населених пунктах, мешканці яких постраждали від Голодомору, відповідних пам'ятників та пам'ятних знаків, формування єдиного реєстру архівних документів, пов'язаних із Голодомором, видання, перевидання та розповсюдження праць, збірок документів.

Започатковані і тривають заходи щодо належного впорядкування місць масових поховань жертв геноциду українського народу, поліпшення медичного, соціально-побутового обслуговування, надання матеріальної допомоги особам, які пережили Голодомор.

На виконання зазначеного Плану заходів у 26 районах і містах обласного значення створено 218 груп для виявлення жертв Голодомору, в яких працюють 716 фахівців. Дослідницькими групами встановлено понад 300 тисяч мешканців області — жертв Голодомору. Серед них, зокрема, близько 155 тисяч — документально встановлених загиблих жителів краю, більш ніж 97 тисяч черкащан, старших 75 років, які пережили жахливий період вітчизняної історії, але в силу правових колізій не мають відповідного статусу. Понад 48 тисяч осіб, постраждалих від голоду, встановлено з різних джерел науковцями та дослідниками.

Органи виконавчої влади та місцевого самоврядування сприяють, надають методичну допомогу громадським організаціям, благодійним фондам, окремим громадянам у їх діяльності з ушанування пам'яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні, проведення ними науково-пошукової та просвітницької діяльності.

Спільно з науковцями, дослідниками Голодомору, представниками громадських організацій організовано збирання свідчень очевидців трагедії. 125 такими групами задокументовано 690 свідчень мешканців краю.

Триває робота щодо формування єдиного реєстру документів та матеріалів, пов'язаних з Голодомором, наявних у регіональних архівних установах. Так, Державним архівом Черкаської області виявлено 738 документів-звітів, листів, спогадів очевидців тих подій.

На території Черкащини встановлено пам'ятники та пам'ятні знаки у 845 населених пунктах, мешканці яких постраждали під час Голодомору. Загалом на Шевченковій землі немає жодного населеного пункту, де нащадками не увіковічено пам'ять жертв Голодомору.

Лише за останні два роки на Черкащині освячено близько двох сотень пам'ятних знаків і пам'ятників жертвам Голодомору і репресій. У кожній школі створено кімнати пам'яті, забезпечено експозиціями і кінострічками про Голодомор, створеними службою безпеки України.

Ми пишаємось тим, що наші земляки беруть активну участь у спорудженні пам'ятників про Голодомор в Україні. Так, у Бельгії, у місті Рейн, відкрито пам'ятник жертвам Голодомору, автором якого є наш земляк Микола Теліженко.

Здійснюються заходи щодо належного впорядкування місць поховань жертв геноциду українського народу. Впорядковано 254 з 268 відомих та нововиявлених місць масових поховань.

Обласною державною адміністрацією здійснено організаційні заходи щодо формування обласної редакційної колегії з підготовки і видання регіональної Книги пам'яті та утворено її робочий орган.

Нині завершується підготовка до друку документально-публіцистичного видання "Голодомор 1932–1933 років на Черкащині. Книга пам'яті в документах та спогадах", створеного групою фахівців Головного управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації, Державного архіву Черкаської області, редакційно-видавничої групи "Реабілітовані історією", обласного краєзнавчого музею, СБУ. Значну частину документів і спогадів очевидців у книзі буде опубліковано вперше.

У рамках видання історико-меморіального серіалу "Реабілітовані історією. Черкаська область" редакційно-видавничою групою Головного управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації здійснено підбір матеріалів, пов'язаних з Голодомором 1932–1933 років, для формування окремого тому.

Крім того, Державним архівом Черкаської області видано збірку документів і матеріалів "Голод 1932–1933 років на Черкащині".

Професором кафедри української літератури Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького Василем Івановичем Пахаренком опубліковано історико-публіцистичне дослідження "Віті єдиного древа: Україна Східна і Західна в апокаліпсисі XX століття".

З метою роз'яснення положень Закону України "Про Голодомор 1932–1933 років в Україні" в області проведено дні інформування населення "Дзвони національної пам'яті". До участі у заходах залучено лекторські групи райдержадміністрацій, міськвиконкомів, засоби масової інформації, працівників освітніх та бібліотечних установ, сільських, селищних голів.

Заходи проведено в 323 населених пунктах області, лекційно-пропагандистською роботою охоплено понад 46 тисяч осіб.

Активну участь у проведенні інформаційно-просвітницької роботи серед дітей беруть позашкільні навчальні заклади області. Так, в обласному Центрі еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді працює Музей хліба, в якому постійно діє експозиція, присвячена роковинам Голодомору в Україні.

У рамках Всеукраїнської акції "Колосок пам'яті" учні шкіл прослухали лекції про трагічні події історії України, відвідали шкільні музеї, де 75 експозицій присвячено рокам Голодомору. Матеріали постійно поновлюються дослідженнями, зробленими дітьми.

Зібрані дані засвідчують: у переважній більшості сіл області кількість померлих під час голоду перевищує кількість загиблих у період Другої світової війни.

У Сахнівці, що поблизу Корсунь-Шевченківського, встановлено один із кращих на Черкащині пам'ятників жертвам Голодомору — "Криниця совісті". Великий педагог, наш земляк Олександр Захаренко разом зі своїми учнями, обійшовши все село, записав спогади про дітей, які померли від голоду. Нині на пам'ятнику 400 дзвіночків нагадують про них.

З метою виховання патріотизму та історичної пам'яті у молодого покоління в області оголошено конкурс науково-пошукових робіт школярів, студентів, учителів та педагогічних працівників "Голодомор 1932–1933 рр. Україна пам'ятає". Кращі роботи направлено на Всеукраїнський етап конкурсу.

У навчальних закладах, установах культури і військових частинах відбулися 933 тематичні уроки, лекції про Голодомор.

Показовим став конкурс творчих робіт студентів Черкаського бізнес-коледжу, в рамках якого юнаки та дівчата представили плакати, малюнки, реферати, інші праці з означеної тематики. Кращі роботи студентів використовуються як ілюстративний матеріал, вміщуються на обкладинках книг, які з ініціативи облдержадміністрації, дослідників, науковців, письменників готуються до друку черкаськими видавництвами у зв'язку з відзначенням 75-х роковин Голодомору в Україні.

Творчими колективами, діячами культури та мистецтва в населених пунктах області проведено 174 тематичні виступи, 16 вечорів-реквіємів, 30 вечорів пам'яті, 8 діалогів, 22 "відкриті мікрофони", 97 виїзних занять.

Організовано 19 постійно діючих експозицій, виставок архівних документів, фотоматеріалів, творів мистецтва, літератури, які відображають події, пов'язані з геноцидом українського народу. Зокрема, у читальному залі Держархіву області — "Голод 1932–1933 років на Черкащині: мовою документів, очима свідків", в обласній бібліотеці для дітей — "Український голодомор в історії України" та багато інших.

У приміщенні обласного краєзнавчого музею оформлено виставку розсекречених Службою безпеки України архівних документів радянських органів державної безпеки, які висвітлюють одну з найтрагічніших сторінок української історії — Голодомор 1932–1933 років. У рамках виставки відбулося засідання "круглого столу" за участі представників органів влади, науковців, краєзнавців, письменників, представників засобів масової інформації.

Оновлено тематичні експозиції у 26 краєзнавчих музеях Черкащини.

Обласною державною адміністрацією внесено пропозиції щодо відзначення державними нагородами України жителів краю, які зробили вагомий внесок в дослідження Голодомору 1932–1933 років в Україні, донесення правди про трагедію до української та світової громадськості.

Органами влади на місцях особлива увага надається поліпшенню медичного, соціально-побутового обслуговування, сприянню у веденні присадибного господарства, наданню матеріальної допомоги особам, які пережили Голодомор 1932–1933 років. Так, у 2007 році отримали допомогу 44200 осіб, зокрема, медичним обслуговуванням охоплено 20226 осіб, соціально-побутовим — 11722 особи, отримали матеріальну допомогу 7120 жителів Черкащини.

В усіх районах та містах області учнівська та студентська молодь залучається до опікування громадянами, що пережили Голодомор. Волонтерські загони допомагають у веденні присадибної роботи, надають соціально-побутові послуги тощо. З початку року допомогу отримали 45200 громадян.

Аналіз поданої інформації свідчить, що переважною більшістю райдержадміністрацій та міськвиконкомів на належному рівні виконуються завдання, визначенні Указом Президента України "Про заходи у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932–1933 років".

Виконання у Черкаській області завдань, визначених в Указі Президента України "Про заходи у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932–1933 років" перебувають на постійному контролі в Головному управлінні з питань внутрішньої політики облдержадміністрації.

Матеріал надано
прес-службою Черкаської
облдержадміністрації

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 46, 21.11.2007
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 677 хитов: 9708
вчера: 1104/17961
время генерации: 0.62186908721924; SQL запросов: 11