Медиагруппа «Антенна»  

Заручники височини

Анастасія СКРИПЧЕНКО# 42, 24.10.2007

Мешканці черкаських багатоповерхівок беззахисні перед вогняною стихією

Саме так постійно твердять працівники державного пожежного нагляду, що вже кілька років поспіль проводять перевірки. Але за цей час ні влада, ні мешканці цих будинків не зробили жодних висновків і жодних змін не відбулося.

Сьогодні в Черкасах є 32 будинки підвищеної поверховості, і з кожним роком їх кількість збільшується, от тільки безпека людей у таких новобудовах залишається на стабільно низькому рівні. І це за умови, що кожен будинок при здачі в експлуатацію перевіряється на наявність та робочий стан усіх протипожежних засобів, проходить експертизу на відповідність вимогам норм та правил пожежної безпеки в органах держпожнагляду.

Перевіривши одну з багатоповерхівок через рік після заселення, начальник сектора нормативно-технічної роботи Сергій Мазуренко констатував: "З будинку зникли пожежні рукави, що рік тому були на кожному поверсі. Зафіксовані збої в роботі пожежної сигналізації, а домовленостей про технічне обслуговування цих систем з організаціями, що мають відповідні ліцензії, немає. А це означає: якщо буде поломка, ремонтувати її мешканцям доведеться за свій рахунок, та чи забажають вони викладати на це власні чималі кошти — велике питання".

У будинках, що здавалися в експлуатацію у 90-х роках минулого сторіччя, ситуація ще гірша. Про автоматичну пожежну сигналізацію, системи димовидалення з поверхових коридорів, протипожежний водогін із кранами на кожному поверсі, систему оповіщення людей про пожежу, що передбачені нормами, там забули вже давно і навіть не пам'ятають, чи взагалі все це було. Анатолій Шевченко, що мешкає в 14-поверхівці по вулиці Руставі, 27, згадує, як кілька років тому в їхньому будинку горів дах. Драбини до верхніх поверхів не діставали, у трубах пожежного водогону не було води, та й самих рукавів не було. І мешканці вручну гасили вогонь, тягаючи відра з водою на дах.

Якщо пройти поверхами одного з висотних будинків, побачимо стандартну для більшості багатоповерхівок картину: системи димовидалення закладені цеглою або ж чимось заставлені, у відсіках для пожежних кранів зберігається непотріб. "Повикручувані навіть гайки, — із розпачем кажуть працівники держпожнагляду, — сходи практично на кожному поверсі захаращені". Не поодинокі випадки, коли балкони, що поєднують квартири з пожежною драбиною, мешканці незаконно використовують у власних потребах і замикають їх двері на ключ, перекриваючи доступ до аварійної драбини всім мешканцям поверху.

За всіх цих реальних умов при виникненні пожежі мова йтиме не про майно, а про неможливість рятування людських життів. Адже сьогодні пожежно-рятувальні підрозділи Черкащини не мають технічного забезпечення, аби допомогти тим пожильцям, що мешкають вище 9-го поверху. За минулий рік виникло 20 пожеж у будинках підвищеної поверховості, цього року вже 5. І сьогодні успіх рятувальних робіт у висотних будівлях залежить тільки від самовідданості та самопожертви рятувальників, котрі за будь-яких умов продовжують виконувати свій обов'язок.

Аби відновити всі системи безпеки у будинках підвищеного ризику, потрібні великі кошти. Працівники РЕУ, які ніби-то відповідають за робочий стан систем протипожежного захисту, тільки знизують плечима і не бажають коментувати ситуацію, відбуваючись черговою фразою: "На це немає коштів, у нас інших поблем безліч!". Максимальний штраф держпожнагляду за порушення норм пожежної безпеки — 180 гривень, і начальникам РЕУ набагато легше їх сплатити, ніж убезпечити життя людей.

Ще кілька років тому з ініціативи МНС була затверджена програма "Безпечне житло". Проекти цієї програми затвердили й обласна, і міська рада Черкас, але грошей на неї так і не знайшли. "Проблеми безпеки важливі, — ствердно киваючи головами, проголошують керівники, — але коштів на це немає, є глобальніші проблеми". Заступник начальника міського управління житлово-комунального господарства Володимир Анатолійович Рибак був відвертим: "Питання виділення коштів затверджує міськрада, але після подання проекту від нашого управління. Цього року, як і в усі попередні, цей проект на розгляд ми навіть не пропонували, тому і кошти ніхто не міг виділити".

Зрозуміло, що у житлово-комунального господарства сила силенна проблем, та чи може це виправдати банальне нехтування людським життям!? Адже навіть невелика пожежа на вищих поверхах будинку — це ймовірність загибелі людей.

Проблем, що виникають при рятуванні мешканців багатоповерхівок, дійсно безліч — це й неможливість вільно під'їхати до будинку через припарковані біля нього машини, і вузькі арки та доріжки, і безвідповідальність самих мешканців.

Та проста констатація і перерахунок цих проблем аж ніяк їх не вирішує. У Черкасах зводяться нові й нові багатоповерхові будинки, але, на жаль, головний інтерес будівельників — максимальна кількість квадратних метрів і аж ніяк не безпека пожильців.

Скільки ж іще людей має загинути у вогні, аби посадовці звернули увагу на питання пожежної безпеки у багатоповерхівках?

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 42, 24.10.2007
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 397 хитов: 12715
вчера: 586/18215
время генерации: 0.008720874786377; SQL запросов: 11