Медиагруппа «Антенна»  

ЯК ПОБОРОТИ РАК
Генетичні аспекти та профілактика раку товстого кишківника

Всесвітня організація охорони здоров'я передбачає у І десятилітті ХХІ століття зростання відсотка хворих, які будуть вилікувані від раку, в тому числі від раку товстого кишківника (РТК). Основна роль у цьому бачиться у покращенні виявлення цієї хвороби (до 20%), підвищенні свідомості хворих (до 10%), покращенні системи охорони здоров'я (до 5%), раціоналізації харчування (7%), зменшенні числа тих, хто курить (5-10%), покращенні екологічного стану довколишнього середовища (3%). А от із прогресом науки, синтезом нових препаратів, розвитком діагностичної апаратури та хірургічної техніки зв'язується не більше 10% цієї перспективи. Очевидне превалювання перспектив профілактичної медицини над її суто лікувальними можливостями.

Успішна профілактика раку товстого кишківника, який входить до першої трійки онкологічних захворювань, що найчастіше викликають смерть онкохворих, базується на розумінні основних факторів ризику цієї хвороби. Такими факторами є:

  • наявність поліпів товстого кишківника;
  • захворювання близьких родичів на РТК;
  • вік більше 40 років;
  • хронічний виразковий коліт;
  • хвороба Крона товстого кишківника;
  • раніше перенесений та вилікуваний РТК;
  • опромінення тазу у минулому (наприклад, лікування раку шийки матки, передміхурової залози);
  • сімейний поліпоз кишківника.

Незначний вплив на розвиток хвороби має також надмірна вага пацієнта, зловживання алкоголем, неправильна структура харчування. Під останньою мається на увазі надмірне вживання тваринних жирів, червоного м'яса, цурку, яєць і навпаки - мала питома вага у раціоні морепродуктів, свіжих овочів, фруктів, рослинних жирів, продуктів із значним вмістом клітковини (чорний хліб, висівки, овочі, фрукти). Сама клітковина, що складається із грубих рослинних волокон, не перетравлюється, але стимулює роботу товстого кишківника, сприяючи запобіганню закрепів. При відсутності закрепів канцерогени, присутні у товстому кишківнику, мають менше шансів дати поштовх до розвитку раку. Вітаміни С, Е, кальцій, селен, якими багаті свіжі овочі та фрукти, також блокують активність канцерогенів.

У структурі причинних моментів РТК генетичний фактор має важливе значення. Так, наявність РТК у найближчих родичів пацієнта підвищує ризик розвитку його у 2 рази, а у близьких родичів (брат, сестра, батько, мати) - у 6-7 разів. Що важливо, ризик тим вищий, чим молодше хворий родич та чим більше найближчих родичів страждають на РТК. Аналогічна картина прослідковується і при наявності поліпів у таких родичів.

Дуже суттєвим генетичним фактором ризику РТК є сімейний аденоматозний поліпоз, що зустрічається із частотою 1:7000. Фактично у 100% цих хворих без проведення оперативного втручання до 40 років розвивається РТК. При цій хворобі поліпи розвиваються у кількості більш ніж 100 у товстому кишківнику. Ризик переродження поліпів на рак складає 100%.

Описаний також синдром Гарднера, для якого характерні множинні поліпи тонкої та товстої кишок у поєднанні із доброякісними пухлинами кісток та м'яких тканин. Синдром Турко передбачає наявність множинних поліпів товстого кишківника та злоякісних пухлин центральної нервової системи. Синдром Олфілда - це ще одне генетичне захворювання, при якому, окрім поліпоза кишківника, розвиваються і множинні сальні кісти.

А от при синдромі Пейтца-Єгерса, який виділяється наявністю на слизовій оболонці порожнини рота та на кінцівках множинних пігментних плям, поліпоз товстого кишківника рідко малігнізується (переходить у рак).

Наслідуваний неполіпозний колоректальний рак є ще однією генетичною аномалією. Вона проявляє себе у вигляді двох форм захворювання: при одній з них розвиваються злоякісні пухлини товстого кишківника, частіше у його правій половині; друга форма вирізняється додатковим розвитком раку шлунка, яєчників, матки, нирок, шкіри. У середньому хвороба дається взнаки близько 40-44 років. Для неї характерно правило «3-2-1»: наявність 3 родичів з РТК (один близький та два двоюрідних), задіяність 2 поколінь родичів, вік одного із родичів менше 50 років.

Загалом наука відносить від 5% до 30% всіх випадків РТК до генетично зумовлених.

Якою б не була природа захворювання на рак товстого кишківника у пацієнта - набутою чи природженою - проявляє себе хвороба типовою групою симптомів. Насамперед - це патологічні виділення із прямої кишки під час чи поза акта дефекації. До них відносять виділення крові, частіше темного кольору, значної кількості слизу, іноді - гною. Кровотеча рідко буває значною, маскуючись під прояви геморою або запалення у зоні анального каналу. Може виникати тимчасовий біль у животі неясного характеру. Хворі відмічають у випадку анемії (недокрів'я) підвищену втомлюваність. Випорожнення часто змінюються: розвиваються закрепи або проноси чи їх чергування; нерідко мають місце так звані тенезми - позиви на акт дефекації, що ним не завершуються. Можливий розвиток болів у ділянці промежини, підвищення температури тіла неясного характеру та наявність пухлини у черевній порожнині.

Сучасні рекомендації по ранній діагностиці раку товстого кишківника у значній мірі дозволяють виявити захворювання у ранній стадіях, що є метою профілактики РТК.

Варто сказати, що можливість виконати такі рекомендації залежить значною мірою від матеріального рівня медицини, наявності відповідних національних програм, рівня інформованості пацієнта.

Після 50 років кожна людина (в ідеалі) повинна пройти щорічно обстеження калу на приховану кров, сигморектоскопію кожні 5 років, рентгенобстеження товстого кишківника 1 раз на 5-10 років, колоноскопію (огляд усього кишківника) - кожні 10 років. Пацієнтам у віці від 30 років обов'язковий пальцевий огляд прямої кишки.

При наявності сімейного ракового анамнезу профілактичні заходи повинні починатись із 40 років, а колоноскопія має виконуватись кожні 3-5 років.

В Україні з метою профілактики передбачається огляд прямої кишки усіх пацієнтів старших 30 років один раз на рік у чоловічому та жіночому оглядових кабінетах та при огляді у гінеколога. До речі, ректальний огляд у гінеколога іноді не проводиться через недбалість лікаря чи середнього медпрацівника. На жаль, подібні порушення призводять до несвоєчасного виявлення пухлин прямої кишки у жінок. Щорічне поглиблене обстеження товстого кишківника передбачене з профілактичною метою хворим на передракові хвороби прямої та ободової кишки (ректоскопія, колоноскопія, рентгенобстеження товстого кишківника).

Наостанок хочеться зазначити, що своєчасна діагностика передракових та ракових, у ранніх стадіях, захворювань товстої кишки можлива лише при поєднанні зусиль профілактичної медицини та бажання самого пацієнта, достатнього рівня його зацікавленості у своєму здоров'ї, освіченості у принципах здорового способу життя, гігієнічних навичках, готовності витратити час та зусилля на вирішення власних проблем зі здоров'ям.

Головний позаштатний онкохірург ГУОЗ та МК, зав. онкопроктологічним відділенням Черкаського обласного онкодиспансеру О.М. Мельник

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 29, 25.07.2007
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 481 хитов: 19837
вчера: 653/28380
время генерации: 0.009131908416748; SQL запросов: 11