Медиагруппа «Антенна»  

Герби вільного міста Черкаси

Коли Черкаси готувались до 700-річного ювілею, черкащани намагалися визначити вік міста, його назву, статус і герб. Сьогодні мова піде про герби.

Розповсюдження герби набули в середні віки. В епоху феодальних війн лицарі у своїх металевих обладунках були схожими між собою. Щоб відрізнити ворогів від друзів, на щитах прикріплювали особливі іменні знаки — герби.

Перші згадування про герби царської Росії зустрічаються у XVI–XVII ст. В історії відома срібна таріль царя Олексія Михайловича, в середині якої викарбований державний герб.

Систематизація гербів почалась за Петра I. Приводом було створення царем регулярного війська. Полки розташовувались по країні — губерніях, провінціях. За наказом царя на кожному полковому прапорі був зображений герб тієї землі, яка забезпечувала військо продовольством і зброєю.

В Україні герби виникли у зв'язку із введенням у містах самоврядування, вперше у XIV ст. За Магдебурзьким правом, яким це правило було введено, привілей передбачав наявність герба у кожного міста.

Гербовий привілей (грамота) являв собою пергаментний зразок, на якому малювалось кольорове зображення герба міста, воно повторювалось і на печатках.

В обласному державному архіві збереглася копія документа про те, що перший відомий в історії Черкас герб наданий місту привілеєм польського короля Станіслава-Августа 10 листопада 1791 року. Цікава історія відкриття першого герба міста Черкаси.

Черкаський історик Юрій Мариновський зібрав багату інформацію у фондах архівів Санкт-Петербурга, Києва і Черкас і повідомив у черкаській пресі про відкриття першого герба Черкас. Він розповів, що 5 червня 1843 року учитель Києво-Подольського дворянського училища Пантелеймон Куліш (той, що написав "Чорну раду") отримав доручення від Київського військового, Волинського і Подольського дворянського генерал-губернатора виїхати до Черкас для пошуків герба міста. Працюючи в архіві Черкаської міської Думи, він знайшов "Привилегию или Жалованную Грамоту Речи Посполитой вольному городу Черкассам 1791 года" і вивіз її в Київ. Але в якому жалюгідному стані... "Подлинник в верхнем углу от корня поврежден мокротою и тленьем, пергамент на первом листе совершенно измят, замочен и порван, так что титула королевского прочесть вполне невозможно, и печать, находившаяся в одной привилегии, потеряна", — повідомляв у "Квитанції" П.Куліш.

Попри те, що оригінал і копія "Привилегии..." була привезена Кулішем до Києва, громадянський губернатор Г.Фундуклей вимагає подати їх до Київського губернського статистичного комітету. На цей запит черкаський міський голова Антон Орешкевич наказав "учинить выправку по делам Думы и отысканию копии Грамоты".

У донесенні черкаського городничого від 18 травня 1846 року "оказывается, что таковая копия привилегии точно имеется и хранится под ведением гласного Цыбульского в Соборно-Николаевской церкви (Ефим Цыбульский был еще и церковным старостой)". Але в церковних фондах її не виявилось.

Тільки випадково копія віднайшлась у судових справах черкаських міщан з державними установами — тяжба йшла за володіння міськими вигонними землями.

Черкаська міська Дума використала як правовий доказ "Привилегию или Жалованную Грамоту Речи Посполитой вольному городу Черкассам 1791 года" (копія додавалась до справи). Тут же дано опис герба міста.

"А дабы как самой Магистрат, так и суды войтовские и лавничьи, поелику сей город на округи по обширности своей разделен быть имеет, клеймо на печатях в делах урядовых употреблять мог и отличным гербом пользоваться, жалуем оному герб, каков здесь живописью изображен. МАЛ.

Среди поля воина на снаряженном коне скачущего в польском военном мундире одетого, копие в правой руке к поражению неприятеля устремленное держащей". І підпис: "Станислав Август король. Дан в Варшаве ноября 10-го дня лета господня 1791-го".

Коротке пояснення до герба: у полі польський воїн, копіє в руці, готовий не тільки до оборони, а й до захисту своєї фортеці, бо Черкаси на той час — то прикордонна фортеця Польщі.

Зрозуміло: герб відповідає призначенню міста, міста-фортеці. Отже, таким був перший герб в історії Черкас.

Другий — герб повітового міста Черкаси Київської губернії, прийнятий 10 лютого 1853 року.

"Щит розділяється на дві частини, у верхній, меншій частині — герб Київської губернії, а в нижній, більшій — у срібному полі воїн у польському мундирі, який скаче на коні, зверненому у правий бік, і тримає у правій руці списа, щоб завдати поразки ворогові". Герб прикрашався міською короною. Знову зображення герба відповідає змісту: Черкаси — прикордонне місто-фортеця.

Третій герб введено в дію Указом сенату царської Росії від 5 листопада 1878 року.

Герб Черкас мав таке зображення: в лівому куті щита — архістратиг Михаїл, на червоному тлі — сріблястий кінь, що скаче. Зверху корона із трьох зубців. Навколо щита обрамлення: пшеничні колоски з Андріївською стрічкою.

Короткий коментар: архістратиг Михаїл — охоронець, патрон Києва, корона із зубців — знак, що місто є фортецею; сріблястий кінь, що скаче, — "невпинний час"; пшеничні колоски — "хліб, що дарує славна плідна земля людям". Напис вгорі: "Рисунок герба города Черкассы Киевской губернии".

Четвертий — герб обласного міста Черкаси, прийнятий на 3-й сесії міської Ради народних депутатів 19 скликання 18 вересня 1985 року.

"На слов'янському щиті вгорі напис "Черкаси". На внутрішньому червоно-синьому фоні щита — постать вершника, який стрімко летить вперед і тримає золотистий сніп хліба. Вершник — це образ нинішнього дня, який прямує в майбутнє, це образ героїчного минулого вільнолюбного народу нашого краю, символ спадковості поколінь. Сніп хліба — це символ колективної праці трудівників міста і села. У нижній частині герба — три золотаві хвилі Дніпра. На золотавому полі герба зображення серпа і молота — символ співпраці селян і робітників.

П'ятий герб затверджено рішенням міської Ради депутатів від 12.01.1995 р.

В основу було покладено "щит, горизонтально поділений на дві частини. На верхній — на тлі блакитного поля козак, що стоїть у червоному одязі із рушницею на плечі, шаблею та порохівницею на поясі. У нижній, на тлі темно-червоного поля, срібний скакун". Автори: А.П. Пендюра, геральдист О.Г. Толкушин.

Короткий коментар: козак-воїн, завжди готовий виступити на захист рідної землі; срібний кінь — невпинний час, що плине з минулого в майбутнє.

Останній — шостий — герб Черкаської області затверджено в липні 2000 року, його зображення опубліковано на "історичних" сторінках "Нової доби" без коментарів.

На ньому зображено: червоний щит у золотавій і червоній рамці, в центрі сонячне коло, з якого відокремлюються три повнозерні колоски. Навкруги щита: на картуші із пергаменту чи тканини покладені навхрест гетьманська булава та козацька шабля, вище по краях з боків лаврове листя, а далі стилізовані кетяги калини із листям.

Над щитом образ Т.Г. Шевченка у червоно-золотій рамці, а з її боків — гілки з дубовим листям і жолудями.

У гербах, як правило, відображається тільки історія і традиції минулого.

Яким буде наступний герб Черкас, покаже час.

Галина ВОЛОШИНА,
краєзнавець, член Національної спілки журналістів України

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 29, 25.07.2007
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 492 хитов: 14711
вчера: 782/39092
время генерации: 0.020749092102051; SQL запросов: 11