Медиагруппа «Антенна»  

А над Катеринопільщиною — суцільний морок...

Іван СІЧОВИК# 13, 04.04.2007

Принаймні, такий висновок напрошується після ознайомлення з матеріалами, які надійшли до нашої редакції із забутого Богом і владою Катеринопільського району. Сорокову річницю свого створення він зустрічає в умовах масштабної розрухи, тотального безробіття, небувалого зубожіння населення.

І за радянських часів цей ра-йон був на Черкащині одним з найслабкіших в економічному відношенні. Більш-менш потужної промислової бази там не було, природно-кліматичні умови не давали можливості зробити рішучий ривок у сільськогосподарському виробництві. Проте люди без роботи не сиділи, колективні господарства з року в рік міцніли, у всіх було тверде переконання в тому, що завтрашній день буде кращим, ніж сьогоднішній. Ця надія вмерла з настанням нових часів, коли не лише над Катеринопільщиною, а й усією Україною пронісся нещівний шквал кравчуківсько-кучмівських реформ. Сказати, що нині Катеринопільський район ледь животіє — значить погрішити проти істини, він просто конає.

Великі сподівання у катеринопільчан були на те, що з обранням Президентом України В. Ющенка і для них настануть світлі часи. Тому й віддали за нього 84% голосів, або на 13% більше, ніж в середньому по області. Мабуть, не останню роль тут зіграло те, що нинішній гарант Конституції у попередні роки двічі побував у цьому районі. Вперше — у 1997 році, коли у селі Суха Калигірка відкривався Храм Іоанна Богослова, відреставрований за сприяння народного депутата України Вадима Гетьмана, вдруге - безпосередньо перед минулими президентськими виборами. На велелюдному мітингу кандидат у президенти щедро роздавав обіцянки-цацянки, а прості люди щиро вірили в те, що після обрання Віктора Андрійовича Президентом України заживуть вони біля молочної ріки з кисільними берегами.

Та, як тепер пишуть нам катеринопільчани, "сталося не так, як гадалося", бо після виборів ра-йон ще глибше занурився у баговиння негараздів і нерозв'язаних проблем. Нинішню Катеринопільщину, власне, і районом у повному розумінні назвати не можна, адже і поштове відділення, і електрозв'язок, і газова служба, і навіть військкомат — це філії відповідних структур сусідніх Тальнівського і Звенигородського районів.

Як стверджують наші добровільні кореспонденти, за 15 років незалежності знищено 60% виробничого потенціалу району. Перестав існувати Ярошівський цукровий комбінат, Катерино-пільське автопідприємство, Звенигородські під'їзні колії, Райсільгоспхімія, виробничо-технічна база спеціалізованих господарств по виробництву яловичини, свинини, молока. Сумарно ці втрати перевищують 300 млн. грн. Поголів'я великої рогатої худоби, свиней, птиці скоротилося у 10 разів, з 12 тис. корів лишилось тільки 900. Більше половини орної землі в районі перебуває в оренді у власників крупного капіталу з Києва і Черкас, яким абсолютно байдуже до соціально-побутових умов місцевого населення, тобто їхньої робочої сили.

Отож невипадково рівень смертності в районі значно перевищує народжуваність, щороку Картеринопільщина фактично втрачає за кількістю населення один сільський населений пункт. На обліку у біржі зайнятості перебуває четверта частина трудових ресурсів через відсутність робочих місць. Чи не гротескно виглядають на цьому фоні хвалькуваті заяви губернатора О. Черевка про його небувалі успіхи у боротьбі з безробіттям? До речі, за останні п'ять років у цьому чи не найбіднішому районі Черкащини жодного разу не побували перші особи обласного владного Олімпу. Не удостоїв катеринопільчан такої честі і нинішній президентський посадник, хоча своє рідне село Водяники, яке знаходиться неподалік, відвідує доволі часто, споруджуючи там власні "храми-палати".

Одним словом, обсіли проблеми цей край, ніби мухи кобилу у Спасівку. Більше 10 років тут ніяк не добудують дві школиі тепер ці довгобуди вже потрібно зносити, бо незабаром самі заваляться, дай Боже, щоб не на людські голови! Півтора мільйона гривень, витрачені на ці будови "з бородою", як то кажуть, "пішли за вітром" і ніхто ніякої відповідальності за це не поніс. По газифікації населених пунктів та будівництву доріг район займає одне з останніх місць в області, хоча тут є вдосталь необхідних будівельних матеріалів — піску, щебеню, бутового каменю тощо.

Серед отриманих редакцією "Антенны" матеріалів є, зокрема, копія листа групи жителів села Лисича Балка до народного депутата України Василя Євтухова. Люди повідомляють, що ще у 1993 році по землях Лисичобалківської та Потоківської сільських рад прокладено гілку газопроводу до шахти "Смолинська" Східного гірничо-збагачувального комбінату Кіровоградської області. Тоді керівники цього комбінату, в обмін на дозвіл використати земля, пообіцяли підвести газопровід низького тиску до Лисичої Балки і Потоків завдовжки 7,6 км. Згадана шахта вже давно користується газом, у той час як виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво газопроводу до згаданих сіл ще й досі не завершено. Проте уже раз обдурені селяни не вірять, що колись газова труба таки дійде і до них, а тому й "б'ють чолом" до нардепа, щоб він посприяв у вирішенні цієї проблеми.

До місцевих "вождів" вони вже не звертаються, мабуть, втративши віру у їхню спроможність плідно працювати, а не тільки красиво говорити. І вони мають для цього всі підстави, хоча б з огляду на оцей факт — 200 тис. грн., виділених з обласного бюджету у 2005-2006 рр. на ремонт водогону в Катеринополі, були використані зовсім на інші цілі, в тому числі на євроремонт службових приміщень райдерж-адміністрації. Громадський комітет порятунку Катеринопільського району звернувся до Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області з проханням перевірити цей факт і дати йому належну оцінку. Начальник обласного КРУ П. Хукаленко відбувся звичайнісінькою відпискою, мовляв, ті кошти були виділені управлінню капітального будівництва облдержадміністрації, то нехай воно й піклується про їхнє належне використання.

Люди, яким небайдужа доля рідного району, об'єдналися у згаданий вище громадський комітет і б'ють на сполох. Та, як бачимо, обласна влада все ще залишається сліпою і глухою до їхніх звернень і прохань, їй, бач, ніколи, тут хоча б із "дерибаном" навколо "Золотої Підкови" впоратися.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 13, 04.04.2007
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 227 хитов: 2133
вчера: 1104/17961
время генерации: 0.033218860626221; SQL запросов: 11