Медиагруппа «Антенна»  

«Голос волаючих у пустелі», або Дерибан у Черкаській облспоживспілці

Ігор КУЗЬМУК# 54, 30.12.2006

Люди старшого і середнього поколінь, без сумніву, пам’ятають, якою потужною і впливовою структурою ще донедавна була система споживчої кооперації.

У сільській місцевості конкурентів у неї не було, та й у містах вона успішно конкурувала з державною торгівлею. Шанувальники моди навіть з Черкас і Києва регулярно відвідували універмаги в наших райцентрах, щоб задовольнити свої забаганки придбаним там «імпортом».

Так було

У системі Укоопспілки, та й споживчої кооперації усього Радянського Союзу, Черкаська облспоживспілка постійно займала позиції лідера. Довгі роки її очолював Олександр Дмитрович Бучацький — людина мудра, вольова, з високорозвиненим відчуттям всього нового, прогресивного. Саме йому кооператори нашого краю завдячують розквітом своєї системи, яка тоді об’єднувала більше 380 тисяч пайовиків (зараз — 20 тисяч), давала роботу 42 тисячам працівників (зараз їх 6 тисяч). У сільській місцевості діяли 4,5 тисячі продовольчих і промтоварних магазинів, розташованих переважно у новозбудованих приміщеннях (залишилося близько 300). Функціонували тисячі їдалень, кафе, ресторанів, куди люди залюбки йшли не лише попоїсти, а й провести своє дозвілля.

Черкаська ОСС у 60-80 роки минулого століття, без перебільшення, була справжньою лабораторією передового досвіду, який переймали кооператори як України, так і сусідніх союзних республік. Хутро, отримане у місцевому звірогосподарстві, високо цінилося не лише на вітчизняних, а й зарубіжних виставках та аукціонах. Система мала розгалужену мережу заготівельних організацій, через яку селяни могли збути надлишки продукції, вирощеної у власних господарствах. Потужна виробнича база включала хлібопекарні, м’ясо- і плодоовочепереробні заводи, ремонтні підприємства, будівельний комплекс тощо. В Умані, вперше в Радянському Союзі, було пущено у дію завод зі швидкої заморозки фруктів, продукція якого постачалася навіть до Москви. Потрібно згадати й те, що саме у цій системі було створено і устатковано найновішим на той час обладнанням інформаційно-обчислювальний центр — один з перших серед областей України. Не забувало тодішнє керівництво облспоживспілки і про соціальну сферу, промовистий приклад такої турботи — чудовий дитячий садочок «Казка», що в обласному центрі.

На жаль, газетна площа не дозволяє намалювати більш повний «портрет» тогочасної Черкаської ОСС, сказане ж вище — лише фрагменти до нього.

А як є зараз?

Остерігаючись звинувачень у необ’єктивності, не будемо брати на себе висвітлення сьогоднішніх реалій Черкаської споживчої кооперації. Ліпше надамо слово ветеранам системи, які вклали в неї і час, і знання та досвід, і нервову енергію і які з повним правом вважають її своїм дітищем. Ось що пишуть вони у листі, адресованому голові обласної ради В. Гресю, який, до речі, свого часу сам очолював одну зі структур ОСС на Чорнобаївщині (подається з незначними стилістичними виправленнями).

«Шановний Володимире Анатолійовичу! Звертаємося до Вас з проханням навести порядок в роботі Черкаської облспоживспілки, поскільки становище справ там з року в рік погіршується. За останні 5 років внаслідок безвідповідальної діяльності правління ОСС та його голови Боїна Віктора Олександровича продано кращі підприємства системи, значно зменшилася чисельність її працівників, яка лише в період з 2000 по 2005 рік скоротилася з 13,5 до 7, 9 тисячі осіб або на 5,6 тисячі.

390 тисяч пайовиків області за рахунок власних пайових внесків та результатів фінансової діяльності підприємств і організацій системи протягом 50 років створювали матеріально-технічну базу споживчої кооперації області і фактично були її власниками. На сьогодні їх кількість зменшилась до 20 тисяч, а більша частина їхньої власності продана, в тому числі Черкаська, Золотоніська і Корсунь-Шевченківська міжрайонні гуртові бази, Лисянський, Канівський, Кам’янський, Моринський, Корсунь-Шевченківський хлібокомбінати, ресторани «Колос», «Пролісок», «Славутич», готель «Україна», завод силікатної цегли, ПМК, Черкаський РМЗ, торговельно-виробничий комбінат, Моринський харчовий комбінат, Золотоніський та Черкаський консервні заводи та багато інших об’єктів. І все це — за значно заниженими цінами.

У період попередньої передвиборної кампанії терміново була продана, фактично за безцінь, Черкаська шкіргалантерейна фабрика, здійснено ряд темних операцій з ПДВ. Отримані кошти спрямовувались не на розвиток виробництва, а використовувалися на шикарні ремонти, купівлю автомобілів іноземного виробництва тощо. Невідомо, за які заслуги голові правління Боїну В. О. було куплено дві 3-кімнатні квартири вартістю по 400 тисяч гривень кожна та зроблено їх ремонт і реконструкцію на таку ж суму. Декілька років тому йому був куплений приватний будинок у місті Городище за рахунок Городищенського райСТ. Він і зараз продовжує їздити щоденно додому в Городище на службовому авто, що за шість років обійшлося системі більше ніж у 150 тис. грн. (бензин, амортизація).

В даний час підготовлене підгрунтя для продажу авторемонтно-агрегатного заводу, інформаційно-обчислювального центру, транспортного об’єднання, Катеринопільського ПКЗ та інших об’єктів. 28 вересня 2005 року на раді облспоживспілки відбулося чергове порушення Закону України «Про кооперацію» та статутних вимог ОСС — затверджений перелік ще 46 об’єктів кооперації для продажу. Їхній список членам ради взагалі доведено не було, і вони голосували на слух. Фактично організацією господарської діяльності (торгівлею, заготівлями, виробництвом, послугами) правління не займається, все зведено до здачі об’єктів в оренду за цінами нижче ринкових. В останні роки майже не діють заготівельно-виробничі галузі, зведені нанівець торгівля і громадське харчування. У січні 2006 року товарообіг на одного мешканця області в середньому становив всього 20 гривень, а в таких районах, як Драбівський, Звенигородський, Монастирищенський, — від 4, 5 до 8 грн. В окремих районах функціонують всього 4–10 магазинів. Повністю зупинили випічку хліба у Кам’янському, Канівському, Катеринопільскому і Смілянському споживчих товариствах, тільки 5 райСТ виготовляють ковбасні вироби. Продано виробничі об’єкти Черкаської заготконтори.

І за таку «діяльність», а по суті розвал системи ОСС, Боїна В. О. удостоїли звання «Заслужений працівник торгівлі», і він громогласно заявляє, що пережив двох губернаторів, переживе і третього, і ніхто йому нічого не зробить, бо у нього виборна посада. За час його керівництва цей добродій був членом Аграрної партії, СДПУ(о), а після помаранчевої революції вступив до «Нашої України». Ось така у нього принциповість. Фактами махінацій в ОСС неодноразово займалися правоохоронні органи, але на рівні обласної прокуратури все і закінчувалося. Там і зараз знаходяться матеріали з обвинуваченнями керівництва ОСС у протиправній діяльності.

Ветерани і працівники споживчої кооперації вкрай обурені таким станом справ у Черкаській ОСС. Ми впевнені, що система при правильному підході зможе вирішувати багато державних та соціальних питань — від гідної конкуренції на продовольчому ринку до глобального вирішення питання збільшення робочих місць, залучення сільських підсобних та фермерських господарств для збільшення сільськогосподарської продукції.

У зв’язку з вищевикладеним просимо вирішити питання про перебування Боїна В. О. на посаді голови облспоживспілки, бо ще рік такого його «хазяйнування», і не буде чого продавати і чим керувати. Будемо вдячні за участь у розгляді нашого листа, розраховуємо на Вашу підтримку і безпосередній контроль за цією справою».

Ось такий крик душі — поки що керівництвом області не почутий. На жодний з 5 листів, подібних до наведеного вище, пан губернатор відповісти не спромігся. Щоправда, 11 вересня 2006 року прокурор відділу прокуратури Черкаської області, юрист 2-го класу Очубин виніс постанову про порушення кримінальної справи за фактом зловживання службовим становищем службовими особами Черкаської обласної спілки споживчих товариств за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Зауважимо, що за подібні злочини закон передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 8 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльність на строк до 3 років. Проте не віриться, що хтось із посадовців, причетних до дерибану у Черкаській ОСС, так довго грітиме нари у виправних закладах. Швидше за все, і цю справу «спустять на гальмах» за вказівкою високих покровителів пана Боїна і Ко.

З огляду на те, що розвал і занепад торкнувся не лише Черкаської ОСС, а і всієї системи Укоопспілки, Всеукраїнська громадська організація «Національний комітет по боротьбі з корупцією» поширив через ЗМІ оце звернення.

Як отримати свою частку?

Система споживчої кооперації України упродовж 10 років всупереч вимогам чинного законодавства порушувала права своїх членів — громадян України. Без запрошення пайовиків на збори та без відома всіх членів приймалися незаконні рішення стосовно виборів уповноважених осіб, керівників спілок, продажу майна тощо. Громадян України безпідставно виключали із членів споживчої кооперації, внаслідок чого із 12 млн. 305 тис. пайовиків споживчої кооперації (1991 рік) на сьогодні залишилось трохи більше 500 тис.

Замість того, щоб об’єктивно визначити частку кожного пайовика, розділити майно з видачею сертифікату на нього, а це могло становити близько 20 тис. грн., громадян України — пайовиків виключали із членів споживчого товариства. При цьому було укрито від них дійсну вартість частки майна кожного пайовика, яка з урахуванням майна обласної та центральної спілки могла становити майже 40 тис. грн.

Особливого поширення утаємничене масове виключення із споживчих товариств та знищення списків пайовиків набуло в період з 1991 по 2001 рік. В окремих випадках це відбувалося нібито за власним бажанням пайовиків, для чого їм вручали заздалегідь підготовлені бланки заяв про вихід із товариства із застереженням — або вони проставляють свій підпис під такою заявою і отримують 25 гривень, або нічого не отримують. Тому пайовикам нічого не залишалося, як ставити свій підпис. Тобто, нехтуючи працею мільйонів пайовиків, їхніх батьків і дідів, які віддали цій системі упродовж десятків років своє здоров’я, розпочався масовий розпродаж майна за значно заниженими цінами, далекими від його оціночної вартості, що продовжується і по сьогоднішній день.

Тому Всеукраїнська громадська організація «Національний комітет по боротьбі з корупцією» повідомляє громадянам України — пайовикам споживчої кооперації, безпідставно виключеним з її членів, про те, що вони можуть звернутися до Комітету стосовно поновлення їхніх прав та визнання власниками частки майна з видачею відповідного сертифіката. У разі відсутності у споживчої кооперації документів, які б підтверджували ваше членство, довести це можна шляхом підтвердження свідчень не менше ніж двома свідками. Комітетом буде надано безкоштовну правову допомогу щодо захисту ваших конституційних прав. Ми сприятимемо правоохоронним органам у притягненні винних осіб до передбаченої законом відповідальності.

Для поновлення своїх прав кожному пайовику або іншій особі, яка має на це законне право, необхідно звернутися до Національного комітету по боротьбі з корупцією із заявою, зразок якої нижче подається, а також повідомити про факти незаконного відчуження майна та об’єктів споживчих товариств України.


Зразок

Голові Всеукраїнської громадської організації «Національний комітет по боротьбі з корупцією» Чорному В. В.

01001, м. Києв, вул. Хрещатик, 7/11

Вказати прізвище, ім’я, по батькові, рік народження, адресу, телефон заявника.

ЗАЯВА

Я, _________________________, пайовик споживчого товариства в_______ районі _______________ області жодного разу не отримував повідомлення про час, місце проведення зборів споживчого товариства або щодо виборів уповноважених осіб до спілки чи її керівників, тому участі у вирішенні майнових прав не брав. Оскільки мої права грубо порушені і мене незаконно виключено із членів споживчої кооперації, прошу сприяти у поверненні розпроданого майна у власність споживчого товариства і визнанні мене власником частки майна з видачею відповідних документів.

Крім того, прошу звернутись до правоохоронних органів з вимогою притягти винних осіб до кримінальної відповідальності. Доручаю Комітету представляти мої інтереси та захищати мої права в органах державної влади, правоохоронних та судових органах.

Підпис, дата

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 54, 30.12.2006
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 514 хитов: 16270
вчера: 728/20732
время генерации: 0.047109842300415; SQL запросов: 11