Медиагруппа «Антенна»  

Війна викраденим мобільникам

Юрій ДУЧЕНКО# 47, 29.11.2006

Мобільний телефон швидко увійшов у наше життя. Зручність, мобільність та незалежність — основні переваги цього виду зв’язку —досить швидко оцінили українці. Із предмета розкошів цей маленький апаратик перетворився на постійного супутника і зручного помічника.

Однак і в цій бочці меду є своя ложка дьогтю. Сьогодні крадіжки мобільних телефонів досягли свого піку. Тільки в Черкасах щодня фіксуються 5–6 викрадень чи пограбувань, в результаті яких зникають мобільні телефони, а по Україні їх реєструються сотні. До крадіжок мобільних телефонів причетні здебільшого неповнолітні та наркомани, але можливість поцупити пару сотень доларів США у вигляді крихітного телефону може спокусити будь-кого, особливо морально нестійку людину.

Ця проблема потребує негайного вирішення. Адже викрадення мобільників не лише завдає прикрощів їхнім господарям та головного болю правоохоронцям, змушеним їх шукати, але й може становити суспільну небезпеку. Приміром, в Ізраїлі диспетчерські служби потерпають від навали телефонних дзвінків з мобільних телефонів, які надходять з Палестинської автономії. Дзвінки робляться з викрадених мобільних апаратів, які навіть будучи заблокованими можуть викликати екстрені служби. Робиться це з однією метою — зашкодити роботі «швидкої допомоги».

Російські законодавці завжди попереду наших державотворців, тому у сусідів це питання вийшло на рівень державних. В Україні ж, навпаки, проблема крадіжок мобільників цілком лягла на плечі співробітників органів внутрішніх справ. Наче єдині, хто повинні боротися із цим злом, — це міліціонери. Зараз тисячі оперативних працівників займаються пошуком викрадених мобілок (а можливо, лише імітують бурхливу діяльність).

На спеціальному сайтi, створеному Мiнiстерством внутрiшнiх справ, будь-хто може перевірити, чи немає його апарата в базі даних викрадених мобільних телефонів. Її розміщено за адресою www.poshuk.mvs.gov.ua. Сайт розроблено для пересічного користувача, аби при перевiрцi мобільного апарата не виникало неприємностей. Дизайн цього сайта максимально спрощений, аби ним можна було швидко користуватися навіть з кишенькових комп’ютерів та мобільних телефонів. Також можна скористатися WAP-версією цього сайта з мобільних телефонів, які підтримують WAP, за адресою http://poshuk.mvs.gov.ua/wap/. Цей сайт створений Міністерством як своєрідну профілактичну систему, щоб люди не купували крадених мобільних телефонів.

Ця база поповнюється щотижня. Iнформацiя надходить з усієї України на базу даних «Викрадені речі». За цією iнформацiєю і відстежуються мобiльнi телефони. Якщо людина звернулася в мiлiцiю i заявила, що викрали її телефон, правоохоронці намагаються дізнатися IМЕI в операторів мобільного зв’язку. Однак тут і починаються проблеми в обробці цих результатів з боку оператора мобільного зв’язку, надходженні інформації та подальших діях працівників міліції.

Першою і головною проблемою є те, що мобільні оператори ігнорують базу крадених телефонів МВС. Їх цікавлять лише прибутки, а до того, як і з яких телефонів будуть здійснюватися дзвінки у мережі, нікому немає діла. Проте цю проблему можна вирішити. Для цього треба, по-перше, зобов’язати операторів відключати викрадені телефони (визначати по IMEI) і, по-друге, ввести кримінальну відповідальність за «перешивку» IMEI та взагалі заборонити продаж бувших у користуванні телефонів на ринках — тільки у спеціалізованих магазинах, де продавець мусить надати паспорт і не має права приймати на реалізацію телефони віком менше одного року без коробки.

Нещодавно в Грузії правоохоронні органи вкупі з мобільними операторами пішли саме цим шляхом. Там через три хвилини після того, як потерпілий звернеться до правоохоронних органів із заявою про пограбування, його апарат взагалі відключається від обслуговування, перетворюючись на купку непотрібних радіодеталей.

Однак користуватися таким телефоном, навіть якщо він заблокований, можна. Це справа п’яти хвилин. За технічною консультацією ми звернулися до одного з наших кулібіних. Він цілком доступно пояснив технологію зміни IMEI: «...Берете комп’ютер, купуєте дата–кабель та вводите код методом підбору. Все, можете дзвонити без проблем...»

Російські колеги теж готуються навести порядок у цьому безладі. Ідея абсолютно вірна — вибити у злочинного бізнесу економічну основу прибутків, тобто максимально ускладнити використання викрадених апаратів. Адже більшості «промисловиків», тобто крадіїв, самі апарати не потрібні, вони їх збувають перекупникам.

У Великобританії розпочали з власної ініціативи — відключення апаратів, що дало змогу знизити процент вчинених пограбувань, а з 2002 року було введено кримінальну відповідальність (до шести років позбавлення волі) за зміну серійного номеру. Є також досить цікава інформація про те, що введено нову послугу — блокування телефону з одночасним стиранням даних власника телефону і збереженням їх на сервері компанії. При цьому телефон починає видавати досить гучні звуки, що, безумовно, приверне увагу оточуючих.

Перші кроки до цього в Україні вже зроблено, та нашим законодавцям варто вчитися на досвіді інших. Адже ми знаємо масштаби цього бізнесу. Може, час поставити на ньому крапку? А доки це відбудеться, кілька порад пересічному «мобільному» громадянину: будьте уважним у місцях великого скупчення людей, не носіть телефон на модному шнурку та не кладіть його у кишеню. Якщо ж віддаєте перевагу телефону у чохлі — купуйте надійний, який не дасть змоги зняти чи зірвати телефон. Не дозволяйте чужим людям дзвонити з вашого апарата, бо, по-перше, це ваші гроші, а по-друге, якщо той, кому ви довірили свою мобілку, візьме ноги в руки, то ніяка міліція його не знайде. Обов’язково запишіть і збережіть дані апарата та його реєстраційний номер. Якщо ж все-таки лиха доля вас не минула, звертайтесь до найближчого відділку міліції і сподівайтеся на краще.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 47, 29.11.2006
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 51 хитов: 242
вчера: 580/19299
время генерации: 0.0083720684051514; SQL запросов: 11