Медиагруппа «Антенна»  

ДОК і «Темп» — від банкрутів до лідерів ринку

Ігор КРАВЧЕНКО# 26, 05.07.2006

ДОК і «Темп» — відомі у Черкасах підприємства, які на початку 2000-го року спіткала криза. Це підприємства різних галузей, але об’єднує їх один інвестор і один топ-менеджер. У червні керівництво ДОКу і «Темпу» організувало для журналістів прес-тур.

ДОК

Той, хто був на ДОКу чотири роки тому і побував там зараз, безперечно, приємно здивувався. Тоді підприємство мало славу безнадійного банкрута, на якому постійно змінювалися директори. Борги по заробітній платі складали понад 700 тис. грн., які людям були винні ще з кінця 90-х. Робота стояла. Частина продукції і досі захаращує складські приміщення.

2002–го року на підприємстві з’явився новий інвестор і за півроку зміг зробити виробництво рентабельним, погасивши всі борги. Нині Черкаський деревообробний комбінат належить до числа найактивніших підприємств міста, сплачуючи до бюджету щорічно понад 7 млн. грн. податків. Обсяги реалізації продукції зросли вшестеро і складають близько 8 млн. грн. За останні роки підприємство погасило ще 11 млн. грн. боргів, накопичених колишнім керівництвом заводу.

Сьогодні ДОК — єдиний в області комбінат, що спеціалізується на повному циклі переробки лісових ресурсів з використанням сучасних технологій, імпортного устаткування, облицювальної фурнітури і комплектуючих з Німеччини. Тут освоїли повний цикл переробки деревини.

Генеральний директор Андрій Миколайович Дзюба розповідає, що ДОК виробляє деревно-стружкову плиту (ДСП), яка не тільки застосовується для власних потреб, але й експортується у країни близького і далекого зарубіжжя. Як сировина для виробництва, завдяки гілкодробильній машині, використовується увесь той обрізний матеріал, який раніше просто спалювався як сміття. Завод купив обладнання іспанського підприємства, яке було демонтоване і перевезене до Черкас. Зараз на ДОКу перебудовуються цехи, щоб це обладнання зайняло своє місце на виробничій території.

Стан на сьогодні: обіг виріс приблизно у сім разів, виробництво працює на рівні найкращих радянських часів, фанери випускається вдвічі більше, ніж за радянських часів, повністю поміняли весь асортимент меблів. Припинили виробництво дешевих меблів із ДСП, налагодили випуск меблів з натурального дерева. Створили з нуля цех м’яких меблів, зокрема диванів. Тепер у Черкасах буде дві лінії по виробництву ДСП. Плюс нова лінія дозволить робити ДСП ламіновану, вищої якості, кращу, ніж стара радянська ДСП.

Черкаський ДОК — колишній банкрут, а нині лідер за темпами зростання у своїй галузі — сам купує закордонні підприємства і завойовує тамтешні ринки. Продукцію комбінату вже добре знають у США, Німеччині, Данії, Італії, Словаччині, Польщі, а серед країн пострадянського простору — у Росії, Грузії, Молдові, Туркменістані.

М’які меблі під торговою маркою «Марель» (виробник «Черкаський ДОК») оцінили споживачі у десятках міст України. Зробити цю торгову марку лідером в Україні з виробництва спалень — головне завдання підприємства.

Відповідно зростає і заробітна плата працівників. За чотири роки вона збільшилася у чотири рази і в середньому складає понад 1200 гривень (2002-го року була 320 грн.). Сьогодні ДОК потребує кваліфікованої робочої сили. За прогнозами менеджерів підприємства, вже в середині літа зарплата тут складатиме 1300–1400 гривень.

«ТЕМП»

Відкрите акціонерне товариство «Темп» майже 100 років було провідним підприємством України в галузі машинобудування. Його далеким попередником був заснований на початку минулого століття (1908 рік) Іваном Карловичем Гроссе завод, який об’єднував механічну майстерню, вагранку, кузню та млин. На «Чавуноливарному та механічному заводі І. К. Гроссе і синів» 26 робітників виготовляли трансмісії, шківи, деталі сільськогосподарських машин. Згодом завод освоїв виробництво нафтових двигунів «Звич».

Після розвалу Радянського Союзу почався занепад колись успішного підприємства. Накопичувалися борги із заробітної плати. Навіть зміна форми власності 1997 року (цього року підприємство було акціоноване) і докорінна реконструкція не допомогли заводу вийти із кризи.

— «Темпом» новий голова правління зайнявся трохи більше року тому, перейшовши сюди з ДОКу, — розповідає радник з економічних питань ВАТ «Темп» Олег Ліходькін. — Тоді боргів по зарплаті було понад мільйон гривень — більше, ніж мав «Фотоприлад». Борги тягнулися з 97-го року. Кабінет колишнього голови правління був весь обвішаний грамотами за якість, а вся продукція була рекламаційна. Довелося приблизно вдвічі скоротив асортимент старої продукції. Вона абсолютно не відповідала сучасним потребам. Сьогодні на підприємствах вже ставлять автоматизовані лінії, які працюють взагалі без людей, ними управляють комп’ютери. Весь асортимент «Темпу» був побудований на продукції 80-х років, трудоміській та енергозатратній, бо електроніки й автоматизації там не було. Тому у виробництві ми залишили тільки перспективні машини, але практично всі вони були модернізовані. І сьогодні нормально почуваємося на ринку і Росії, і України, і Азербайджану, і Казахстану.

Це лінії по переробці м’яса, так звані кутера, великі промислові фаршомішалки, лінії по виробництву плавлених сирків, які просто конче необхідні на кожному сирзаводі, тому що плавлені сирки — це продукція з відходів виробництва голландського твердого сиру. І кожен сироробний завод, якщо він хоче заробляти, щоб не викидати ці відходи як непридатну для використання сировину, змушений ставити у себе таку лінію. Лінії упаковки, фасовки, які на «Темпі» модернізували, сьогодні можуть конкурувати з італійськими, німецькими і йдуть на експорт.

Із нових розробок «Темп» випускає дробарки для бв-пляшок. Темпівці розробили машину, яка дозволяє їх подрібнювати і робити сировину, придатну для повторного використання. У Черкасах бв-пляшки збираються і переробляються на вторсировину. Ще з нових розробок буквально два місяці тому запустили у виробництво машину для подрібнення гілок. Кожне місто проводить санітарні чистки насаджень вздовж доріг, парків, у приватному секторі кожної весни обрізаються фруктові дерева. Ці гілки до останнього часу вивозилися на смітники і спалювалися. Зараз їх в Черкасах не спалюють. Це заборонено. Всі вони йдуть у машину, що розробили на «Темпі», переробляються на скіпки і використовуються при виробництві ДСП. У майбутньому брикети з них будуть використовувати для опалення приватних будинків замість газу. Машини для брикетування невдовзі будуть створені на «Темпі».

— Газ для населення в найближчі рік-два подорожчає у вісім разів, — розповідає Олег Ліходькін. — Опалювання приватного будинку буде коштувати 2,5-3 тис. грн. на місяць. Ми хочемо до того часу запропонувати населенню економні котли, які будуть працювати на відходах. Уже зараз вся Україна забезпечена пресами нашого виробництва для переробки макулатури. Раніше, ви пам’ятаєте, ми збирали макулатуру, кидали її на машину, вона розсипалася і т. д. Ми зробили спеціальні преси, які пакують макулатуру у купи й обв’язують їх. Далі вони вантажаться на автомобілі, при цьому нічого нікуди не розлітається, і їдуть на целюлозно-паперові комбінати. Зараз наші преси стоять в Черкасах та в усіх обласних центрах. Підприємства «Втормату», які займаються макулатурою, забезпечені нашим обладнанням. Це все по основному виробництву.

Щодо високотехнологічного обладнання. Нікуди воно не поділося. За останній рік «Темп» поставив на ринок дві нові машини. Перша виконує лазерну різку металу. Абсолютно точні різи робляться без заусениць і з точністю до кількох мікронів. Друга гне метал теж з дуже високою точністю. Транспортне підприємство «Богдан» частину своїх комплектуючих замовляє на «Темпі». Сьогодні в Україні є лише чотири підприємства, які забезпечують точну різку і гнуття металу.

На «Темпі» успішно освоюють виробництво кавоварок «Еспресо» для барів, ресторанів, кав’ярень тощо. Це досить складний агрегат, бо дуже важливо дотримуватися певного тиску та температури для приготування кави. Кавоварки «Темпу» стоять у Черкасах і Києві. Черга на них в Москві. Аналогічного виробництва на теренах колишнього СНД немає.

«Темп» також освоїв виробництво комплектуючих для ліжок і м’яких меблів. Він єдиний робить розкладні механізми для диванів (це непростий елемент, тому що тут використовуються сотні комплектуючих різноманітної конфігурації). Ці механізми користуються високим і сталим попитом.

Борги по зарплаті «Темп» погасив, з липня минулого року вона сплачується без затримок. Середня зарплата сьогодні поки що 800 грн. (рік тому було 450 грн.), але кожного місяця підприємство збільшує продаж продукції, зростає кількість замовлень. А це означає, що з’являються можливості і для підвищення зарплати.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 26, 05.07.2006
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 320 хитов: 19447
вчера: 678/49777
время генерации: 0.30680799484253; SQL запросов: 11