Медиагруппа «Антенна»  

Перед хлібом всі рівні

Іван СІЧОВИК# 28, 17.07.2002

Жнива — у розпалі. Сидячи у розпечених немилосердною спекою кабінах комбайнів, задихаючись від пилу, селяни-механізатори збирають дорогоцінне зерно, яке вже завтра ляже на наші столи запашними паляницями. Перед хлібом всі рівні — і ті, хто викидає мільйони на вибори, і ті, хто заради шматка змушені продавати свій голос за ті неправедні гривні. Гратися у високу політику, звичайно, незрівнянно легше, ніж плекати хлібну ниву, та ще й знаючи, що політики-балакуни і палець об палець не вдарять, щоб захистити хліборобів від зажерливих павуків-посередників.

Цього року на Черкащині ранні зернові і зернобобові культури посіяні на площі 538729 га. На минулий понеділок їх було скошено на 122627 га, а обмолочено — на 90257, що становить 16,8% до всіх посівів. Намолочено 247402 тонни зерна при врожайності 27,4 ц з га. Найщедріше віддячує хлібне поле у Чорнобаївському, Золотоніському, Монастирищенському, Черкаському і Уманському районах, де кожний гектар дає в середньому від 28,3 до 32,9 центнера. Найнижчі показники — в Городищенському, Кам’янському і Катеринопільському — від 22,6 до 24,7 ц з га.

Організовано жнивують хлібороби Черкаського району, а також драбівчани, чигиринці, чорнобаївці; відстають — городищани, жашківчани, звенигородці, лисянці. Так, у Лисянському районі валки обмолочені лише на 8,1% площ, що майже вдвічі нижче, ніж в середньому по області. Для порівняння скажемо, що у Чигиринському районі цей показник становить 38,1%.

Під основною продовольчою культурою — озимою пшеницею — зайнято більше 253 тис. га. Майже на 52 тис. га посіви скошено, а на 42,5 тис. га — обмолочено. З кожного пшеничного гектару зібрано в середньому по 31 ц зерна. Нагадаємо, що торік на цю пору врожайність озимої пшениці була на 1,6 ц вищою. Спостерігається значна строкатість цього показника у розрізі районів. Скажімо, якщо на Чорнобаївщині пшеничного зерна одержують майже по 38 ц з га, то в Городищенському районі — лише по 25 ц. Загалом станом на 15 липня по всіх видах господарств намолочено 131,7 тис. тонн основного хліба.

За попередніми розрахунками, вал зернових разом з кукурудзою у цьому році буде на 150 тис. тонн меншим, ніж у минулому. В основному цей недобір спричинила затяжна засуха, яка, за оцінками спеціалістів, знизила врожайність як мінімум на 10%. Значні втрати зерна можна спрогнозувати і через надмірно розтягнутий період жнивування. Адже сьогодні на хлібних нивах області працюють всього 1619 збиральних агрегатів, з яких лише 263 — високопродуктивних. Тобто навантаження на один комбайн становить 150 га і перевищує діючі нормативи більше ніж у півтора рази. А це значить, що жнива триватимуть не 12-15 днів, як це було раніше, а 20-21. Відомо, що після 15 дня жнивування починаються невідворотні технологічні втрати, які з кожнем днем зростатимуть все більше.

До певної міри ситуацію може поліпшити високопродуктивна техніка з інших областей. На сьогодні на Черкащині вже працюють 68 таких комбайнів, очікується прибуття нових. Проте подібні половинчасті заходи аж ніяк не вплинуть позитивно на загальне становище. Потрібна потужна державна підтримка сільського господарства, технічна база якого відстає від сусідніх держав на кілька десятиріч.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 28, 17.07.2002
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 691 хитов: 34480
вчера: 617/35201
время генерации: 0.013479948043823; SQL запросов: 11