Медиагруппа «Антенна»  

Де похована перемога?

Іван СІЧОВИК# 26, 03.07.2002

Іноді сухі цифри можуть сказати набагато більше, ніж найрозумніші слова. Слово можна спростувати іншим – більш промовистим чи ретельно дібраним, а цифра – річ неспростовна, вона аргумент незаперечний.

14 липня виборці злощасного 201-го округу знову прийдуть на виборчі дільниці, щоправда, далеко не всі, бо ж літечко Боже якраз на порі. А тим, хто, відклавши поїздку на “дачу” або город чи нагоду занурити грішне тіло у прохолоду дніпровських вод, ми пропонуємо поміркувати над логікою цифр (а може, й відсутністю такої), тих цифр, що ілюструють перебіг подій на згаданому окрузі 31 березня цього року.

Тоді, як відомо, перемогу здобув Микола Булатецький, випередивши Олексія Марченка на 2809 голосів, якому з третім результатом поступився Володимир Космина – всього 439 голосів. Тобто, як кажуть кіннотники, останні з названих вище кандидатів прийшли до фінішу майже голова в голову. Переможцеві і в страшному сні не могло привидітись, що судовий позов другого до третього призведе до відміни результатів виборів в окрузі, а отже, і позбавить його омріяного мандата, який, здавалося, уже ось-ось – в руках.

Але облишмо слова і повернімося до цифр. Загалом О. Марченко набрав 31 березня на 4205 голосів більше, ніж у 1998 році, а В.Космина – на 9122 голоси. Прикметно, що у своїй вотчині – Черкаському районі — Олексій Андрійович дещо розгубив довіру виборців, бо кількість його прибічників зменшилась там на 1176. Навіть у його рідних Байбузах він втратив 102 голоси. Факт хоч і не визначальний, але досить промовистий.

Володимир Михайлович, навпаки, зібрав по Черкаському району голосів майже вдвічі більше, ніж на попередніх виборах. Суттєво приплюсував він у Каневі – з 793 голосів у 1998 році до 4894 у цьому, а також у Канівському районі – з 739 до 1193 голосів. Проте, як бачимо, цього не вистачило, щоб обійти на дистанції О.Марченка, який цього разу приростив по м. Черкаси 3422 голоси.

Та нехай у читачів не складеться думка, що жителі тієї частини обласного центру, що входить до 201-го округу, раптом спалахнули симпатією до діючого на той час нардепа або довірились його “розкрутці” на державній телестудії “РОСЬ”. В. Космина переміг Марченка на 34-х із 38-ми виборчих дільниць Соснівського району, а всю оту прибавку йому дали, в основному, дві міські дільниці - №4 (СПТУ-22) і №37 (селище Оршанець) — якраз ті, на яких 4 роки тому домінував В. Космина. Знову ж таки, важко повірити, що без сторонньої підказки, а швидше вказівки, курсанти-прикордонники, студенти інституту пожежної безпеки та інші військовослужбовці – люди в Черкасах тимчасові — з такою одностайністю голосували б за якогось одного кандидата. Довгі вуха адмінресурсу, вочевидь, стирчать і за цим тином.

Деякі дії Олексія Марченка в останній перед виборами місяць дають підстави для висновку, що він і сам мав сумнів, і далеко не безпідставний, щодо позитивного для себе результату. Мабуть, тому і затіяв багатоходову комбінацію зі скаргами на опонентів в окружну виборчу комісію і судовими позовами до них. Особливо, як відомо, дісталося від нього В. Космині, якому тоді було не до агітаційних заходів, бо доводилось переконувати членів ОВК і суддів у тому, що біле є біле, а не чорне, як це здається невгамовному партнерові по передвиборчих перегонах. Не будемо вдаватися у деталі пізніх (далеко за північ) судових засідань, до того ж – перед самим днем голосування, про це місцева преса писала достатньо. Лише зауважимо, що подібне продовжується і зараз, бо В. Космина, який, по суті, останнім розпочав агітацію, змушений був доводити окружній комісії безпідставність її вимоги змінити у реєстраційних документах свій офіційний статус.

Справа в тому, що 22 червня новий міський голова Анатолій Волошин звільнив його з посади свого першого заступника, чим порушив ч.2 ст.58 Закону “Про вибори народних депутатів України”, де чітко сказано, що “...кандидат у депутати під час передвиборної агітації не може бути звільнений з роботи з ініціативи власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу...” Більше того, ч.1 цієї ж статті предбачає, що : “Кандидату у депутати не може бути відмовлено у звільненні на період передвиборної агітації від виконання виробничих або службових обов’язків за місцем роботи з наданням неоплачуваної відпустки.” Зараз ОВК зняла свою вимогу, але, гадаємо, буде не зайвим послатись ще на одну статтю виборчого закону, а саме на 23-ю, ч.2 якої зазначає, що окружна комісія: “здійснює в межах території відповідного одномандатного округу контроль за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори народних депутатів... органами державної влади та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів.”

Аналізуючи результати голосування 31 березня по 201-му округу, не можна не помітити різке зростання кількості недійсних бюлетенів у порівнянні з минулими виборами. Зараз їх – 7297 проти 4478 у 1998 році. І яка б то причина – чи серед виборців побільшало малоосвічених, чи когось лихий поплутав, чи, може, чиновна братія недостатньо наполегливо попрацювала над виконанням указу Президента про правовий всеобуч учасників виборчого процесу? Та годі шукати елементарну логіку в цих цифрах, адже в одних і тих же селах і на міських виборчих дільницях 4 роки тому було зіпсовано при заповненні десятки бюлетенів, а тепер – сотні. Так, у м. Каневі на виборчій дільниці №84 (вул. Героїв Дніпра) цього року аж 236 виборців неправильно заповнили бюлетені, в той час як у 1998 році – лише 12. Подібна або близька пропорція спостерігається і на ряді виборчих дільниць Соснівського району, зокрема в тих, що розміщені в гуртожитку по вул. Крупської та школі № 30.

Ми нічого не стверджуємо і нікого ні в чому не звинувачуємо, але не можемо пройти повз той факт, що кількість недійсних бюлетенів у багатьох випадках зросла саме на тих дільницях, де перемогу здобув О. Марченко. Механізм перетворення дійсного бюлетеня у недійсний простий, як мишоловка, – достатньо поставити в ньому ще одну позначку, особливо якщо перша стояла проти прізвища В. Космини. Цілком можливо, що у стосах недійсних бюлетенів якраз і похована його перемога. Дивує й така обставина – у сусідніх селах різниця у кількості недійсних бюлетенів була кількаразовою. Скажімо, у Будищах Черкаського району їх виявилось 148, а в Лозівку – 44, у Свидівку – 217, а в Сокирному – 44. Це спостерігається навіть в одних і тих же великих селах, проте на різних дільницях. Так, ті руськополянці, які голосували у школі, зіпсували 96 бюлетенів, а ті, що у Будинку культури, – 158, подібна картина і у славних Мошнах.

Ось на такі невтішні роздуми наводять сухі цифри, у яких сконцентровано вираз людських діянь, на жаль – не завжди праведних.

Сьогодні, у розпалі підготовки до повторних виборів по 201-му округу, нелогічною видається млявість агіткомпанії їх “хрещеного батька” – О. Марченка. З екрану “РОСІ” і обласного радіоефіру його майже повністю витіснила інша персона, яка до того ж ще й жаліється на зустрічах з виборцями, що їй нібито затикають рота кляті олігархи при підтримці шкідливого адмінресурсу. Схоже, О. Марченко вже змирився з тим, що у високих владних кабінетах ставка сьгодні робиться не на нього.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 26, 03.07.2002
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 588 хитов: 11647
вчера: 919/19363
время генерации: 0.014717817306519; SQL запросов: 11