Медиагруппа «Антенна»  

З дозволу «великої відлюдниці»

Валентина МОЗГОВА# 15, 20.04.2005

Близько 16 років тому (після смерті чоловіка) українська поетеса Ліна Костенко усамітнилася у своєму домі і майже не підтримує зв’язок із суєтним світом. Але заінтригований світ аж навісніє. Президент Кучма, втрачаючи прихильність людей, вирішив використати її чесне ім’я — запропонував Ліні Костенко звання «Герой України». Із тиші пролунала відповідь: «Героїв України уже немає. Вони всі закатовані». Пізніше мотиви відмови трактували так: оскільки цю відзнаку започаткував Кучма, її слід скасувати взагалі. Але поетеса дозволила скористатись своїм ім’ям як орденом у перед-виборчій кампанії Віктора Ющенка. Решта настирливих кандидатів на спілкування наштовхуються на суворий чоловічий голос автовідповідача.

Близько трьох років бився об цей телефонний мур студент Київ-ського національного університету культури та мистецтв Сергій Павлюк. Ще школярем він почув по радіо виставу драматичної поеми Ліни Костенко «Дума про братів Неазовських», що схарапудила душу. І був там гетьман Павлюк, відважний, вродливий, якого сам король польський відпустив на волю, вражений його шляхетністю, не закатував, як його побратимів. Павлюк повернувся на Вкраїну і підняв чи не найбільше народне повстання проти польської шляхти.

У майбутнього режисера Сергія Павлюка дід був родом з Черкащини. Загадка власного родоводу не дає спокою, бо історія часто сповнена такими неймовірними хитросплетіннями, що письменникам-фантастам і не снилися.

Дякуючи долі, свою дипломну режисерську роботу — постановку омріяної «Думи про братів Неазовських» — Сергій готує саме в Черкасах, в обласному театрі. У головних ролях — заслужені артисти України Іван Клименко, Анатолій Книшук, артист Олександр Кузьменко. Балетмейстер Володимир Татарінов уже ганяє до сьомого поту танцюристів, бо який же козак не знав бойового гопака.

А дозвіл авторки поеми у молодого режисера є. Якось, вже майже втративши надію, він поскаржився своєму професору Ніні Гусаковій, мовляв, ну ніяк не вдається зв’язатися з поетесою. Ніна Миколаївна сказала: «Не вдається? Значить, ти так хочеш». Тут режисер відчайдушно кинувся на штурм і майже прокричав автовідповідачеві після «можете залишити своє повідомлення»: «Я Сергій Павлюк, студент, хочу поставити Вашу поему, і...»— «Я вас слухаю», — раптом почувся живий голос Ліни Костенко. Говорили про виставу, про Майдан, про життя. Поетеса якось бачила постановку своєї «Марусі Чурай» і була дуже розчарована. Тому маститим і знаменитим діячам мистецтв відмовляє. Але молоді... Вони мають право на своє бачення. І дозволила, в разі потреби, перекроювати віршовану канву під власну ідею постановки (чим Сергій тут же і скористався). Розповів поетесі, як разом зі старшим братом та «помаранчевими побратимами» два тижні охороняли намети на Майдані. Як вночі згасло світло, а провокатори кричали, що насуваються загони спецназівців. У ті тривожні дні з останнього поверху університетських будівель було видно, як методично міліцейський спецназ відпрацьо-вував розгін протестантів: щит, удар кийком — щит, удар... У короткі години перепочинку марилося Сергієві, як отут, на Майдані, перед десятками тисяч «помаранчевих» глядачів актори грають «Думу...», і гримлять голоси гетьманів Сулими, Томіленка, Павлюка... Ех!

19-20 березня поверталися на Вкраїну журавлині ключі. Поетична тема журавлів особливо щемно звучить у поемі. Вважається, що то душі загиблих у бою, під тортурами козаків повертаються на рідну землю. Актор Сашко Кузьменко схвильовано тицьнув газету: «Читай!» Там екологи зверталися до людей з проханням допомогти журавликам, які збилися з дороги чи замерзають, безсиліють від голоду. За це обіцяли винагороду. Так, уже відчувається життєдайний подих весни, і стукає у серце поема.

Прем’єра відбудеться 23 квітня. Чи приїде в Черкаси сама «велика відлюдниця»? Сумнівно. Але відеозапис вистави «Третє небо. Дума про братів Неазовських» їй надішлють. Можливо, зустріч театру з Ліною Костенко відбудеться у Києві.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 15, 20.04.2005
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 432 хитов: 13841
вчера: 780/26432
время генерации: 0.060032844543457; SQL запросов: 11