Медиагруппа «Антенна»  

Особливості національного фальсифікату

Юрій ДУЧЕНКО# 46, 24.11.2004

Ще за часів СРСР, використовуючи спокусливі назви закордонних фірм, «цеховики» заробляли мільйони, за, скажімо, одяг з лейбами «Adidas», «Puma» та ін.

Методи сьогоднішніх «під-пільників» з того часу не надто змінилися.

Предметом фальсифікації найчастіше служать продукти харчування, алкогольні напої, лікарські засоби, що супроводжується не тільки суттєвою тінізацією обігових коштів, але становить небезпеку для споживачів таких продуктів.

За неофіційними даними, рентабельність підпільної гуральні може сягати 500–1000%. Виробництво підробленого прального порошку приносить 200–500% прибутку, одягу або взуття 80–120%, компакт-дисків та відеокасет 15–25%, але тут беруть своє за рахунок «валу».

Підрозділ по боротьбі з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності ВДСБЕЗ УМВС України в Черкаській області протягом поточного року припинив діяльність 6 підпільних цехів з виготовлення фальсифікованої продукції. Знято з реалізації близько 13 тис. контрафактних примірників носіїв інформації (понад 4 тис. аудіо- та відеокасет і понад 9 тис. кампактдисків) на суму близько 528 тис. грн., вилучено фальсифі-кованої продукції на суму понад 213 тис. грн. Проте високотехнологічні товари підробляти невигідно, бо собівартість оригіналу та підробки майже однакова. Що-правда, трапляються й винятки, обумовлені наявністю у країні вкрай дешевої робочої сили, як у Китаї.

Свій зиск від широкого розповсюдження фальсифікованих товарів може отримувати й номінально чесний виробник. Намагаючись знизити собівартість продукції і часом знижуючи її якість на догоду «валу», він, буває, виправдовує наявність некондиційних виробів, виявлених у торговельній мережі, тим, що, мовляв, «споживачеві або контролерові трапилася підробка».

Враховуючи місцеву специфіку, за матеріалами ВДСБЕЗ УМВС України в Черкаській області було порушено кілька кримінальних справ стосовно одного з директорів СТОВ Кам’янського району, який провів не одну оборудку при продажах насіння, фальсифікуючи свідоцтва про його якість, на загальну суму близько 150 тис. грн.

З чималого переліку продуктів харчування, які нині активно підробляються в Україні, пальма першості належить алкоголю. Масштабність розповсюдження фальсифікованих горілчаних виробів викликала необхідність втручання Президента України, за дорученням якого з січня 2004 року правоохоронні органи держави, зокрема УМВС в Черкаській області, проводять спеціальні операції з метою виявлення джерел фальсифікатів і схем їх реалізації з наступною ліквідацією неконтрольованого збуту алкогольних напоїв. Аналіз ситуації, яка склалася на споживчому ринку, свідчить про те, що поза державним контролем знаходиться понад 50% обігу алкогольних напоїв.

Виробництвом лікеро-горілчаної продукції на території Черкаської області займаються 6 суб’єктів господарювання та 2 виробники винної продукції. Функціонують 3 спиртові заводи: Іваньківський, Косарський і Кам’янський; найбільш розповсюдженою є продукція Золотоніського та Уманського лікеро-горілчаних заводів, акціонерного товариства «Лисянський завод продтоварів».

ВДСБЕЗ в Черкаській області тільки протягом 2004 року виявлено 787 фактів незаконного ввезення, виготовлення, зберігання і реалізації спирту та алкогольних напоїв. Припинено діяльність 3 підпільних виробництв фальсифікованої та з підробленими товарними знаками алкогольної продукції, знято з реалізації понад 145 тисяч пляшок алкогольних напоїв з ознаками підробки на суму близько 960 тис. грн.

Внаслідок споживання таких вин, коньяку і горілки лише у 2003 році в Україні постраждало близько десяти тисяч громадян (в одинадцять разів більше, ніж від побутових травм і аварій). Втім, певно, махінаторів ці факти хвилюють найменше. Адже процес підробки спиртного — найдешевший, тож дає змогу шахраям отримувати надприбутки. Держава ж, навпаки, втрачає від цього щороку майже мільярд гривень бюджетних коштів. Недоодержують чималі суми і підприємства, чию продукцію фальсифікують. З тих напоїв, які незаконно потрапляють на ринок алкогольних напоїв, майже 60% фальсифікати, а 40% напоїв фальсифікатами не є, однак потрапляють до споживачів незаконним шляхом.

Ми звикли вважати лише стихійний ринок таким собі клондайком фальсифікату. Ще донедавна захиститися від підробки можна було, утримуючись від покупок «з рук», віддаючи перевагу винятково легалізованим точкам торгівлі. Однак нині на ковбаси або йогурти, як мовиться, з душком, можна нарватися навіть у престижних супермаркетах. Пересічному громадянинові, вибираючи провіант, дедалі частіше доводиться покладатися на удачу. До того ж сумнівний товар на полицях наших магазинів не лише загрожує здоров’ю людей, а й «з’їдає» чималу частку бюджетних коштів.

Наявність на вітчизняному ринку величезної кількості фальсифі-катів наразі вигідна надто багатьом. Посилює цю тенденцію і низька платоспроможність населення, що вкрай загострює цінову конкуренцію, тоді як сфальсифікований товар на 15—100% дешевший за оригінал. І все ж зрушення на краще хоч і повільно, але відбуваються. Накопичується арбітражна та судова практика, правоохоронні органи борються за право бути на сторожі інтересів людей і постійно вдосконалюються у методах боротьби з порушеннями.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 46, 24.11.2004
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 399 хитов: 12996
вчера: 586/18215
время генерации: 0.012854099273682; SQL запросов: 11