Медиагруппа «Антенна»  

Грабіж — злочин «міський»

Наталя ТАРАН# 36, 15.09.2004

В місті проживає більша, в порівнянні з сільською місцевістю, кількість людей, які значну частину часу (зокрема ввечері) перебувають в громадських місцях, на вулицях, і переважна більшість пограбувань скоюється саме тут. Деякі громадяни є необережними в першу чергу на вулиці, у громадському транспорті, під час здійснення покупок, при поводженні з грошима, коштовним майном. На руку зловмисникам є і певне намагання декого (зокрема підлітків) похизуватися перед оточуючими своїм матеріальним станом, в тому числі наявністю коштовних ювелірних виробів. Легкою здобиччю грабіжника є людина у нетверезому стані, особливо на вулиці у вечірній та нічний час. В місті злочинець, пограбувавши свою жертву, має більше можливостей зникнути з місця вчинення злочину завдяки наявності розгалуженої системи вулиць, провулків, громадського транспорту, та має змогу збути викрадене майже без остраху бути викритим правоохоронними органами внаслідок наявності кола як офіційних, так і підпільних каналів його реалізації.

Найчастіше пограбування скоюються на вулицях (69,9 %), а також в інших громадських місцях — на автостанціях, залізничних станціях тощо. На приватні будинки, території домоволодінь і квартири припадає 11,1%, під’їзди будинків — 8,7%, торговельні заклади різної форми власності, в т. ч. торгові місця на ринках, — 2,4% випадків. Менш за все грабують на території підприємств і організацій (1,6%) та поза населених пунктів (1,2%).

Здебільшого предметами посягань під час вчинення грабіжницьких дій були: гроші — у 170 випадках, в т. ч. валюта у 17; одяг — у 36, взуття — у 10, ювелірні вироби — у 42, телефони (головним чином мобільні) — у 107, сумки з метою отримання речей, що там знаходяться, — у 27, велосипеди, мопеди — у 14, теле-, радіо-, відеоапаратура та побутова техніка — у 27, годинники — у 11, комп’ютерна техніка — у 5, хутряні вироби, фото- і кінотовари — по 2 випадки, інше майно сумарно — в 11 випадках.

Крім цього, бережіть свої папери: переважно супутніми предметами посягання у 15 випадках були різного роду документи, в тому числі паспорти громадян України.

Характерною для 2004 року стала значна кількість грабежів, предметом посягання в ході скоєння яких стали мобільні засоби зв’язку. В абсолютній більшості випадків ці пограбування відбувалися на вулицях із безпосереднім застосуванням фізичної сили. Близько третини потерпілих складають жінки і діти. Всього ж від дій грабіжників постраждали 433 особи, з яких 168 жінок та 25 неповнолітніх. Останні дві категорії стають все більш уразливими для злодіїв, проте часто вони самі провокують зловмисників на протиправні дії, зокрема внаслідок приниженого ступеню обережності та певного бажання похизуватись наявними коштовними речами, що дозволяє грабіжникам з меншими зусиллями відстежувати майбутні об’єкти нападу і визначати механізм заволодіння чужим майном з найменшими зусиллями та небезпекою для себе. Статистика свідчить, що найбільше пограбувань відбувається по вівторках і суботах, дещо менше — в інші будні дні, а в неділю їх кількість знижується на 30%. Майже 62% грабежів вчиняється у вечірній та переднічний час, що дає змогу злочинцям зменшити вірогідність запам’ятати потерпілими їх зовнішній вигляд, а в подальшому, після вчинення протиправних дій, зникнути з місця пригоди.

В групах вчинено 22 (5,0%) грабіжницьких діяння, причому здебільшого в приміщеннях, що, можливо, пояснюється необхід-ністю для злочинців взаємострахування та спільних дій у разі ускладнення обставин в умовах обмеженого простору. З початку року встановлено 157 осіб, причетних до скоєння грабежів на території області. Абсолютну більшість їх складають чоловіки, лише 5 жінок обрали своєю кримінальною спеціалізацією вчинення грабежів. За віком зазначені особи розподіляються наступним чином: до 18 років — 32, від 18 до 24 років — 58, від 25 до 34 років — 45, від 35 до 45 років — 17, старші 45 років — 5 осіб. З 32-х підлітків, які скоїли пограбування, 23 навчались в школах або інших навчальних закладах, а решта не навчалась та не працювала.

86,4% осіб, яким пред’явлено звинувачення у скоєнні грабежів, є непрацюючими, що, крім інших причин, також підштовхнуло їх до вчинення злочину. З числа розкритих грабежів 7,9% (загалом 35) вчинено раніше засудженими особами, що спонукає до необхідності здійснення більш предметної профілактичної роботи серед цієї категорії осіб. Крім цього, 24 злочини (5,4%) скоєно в стані алкогольного сп’яніння.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 36, 15.09.2004
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 288 хитов: 6532
вчера: 793/19458
время генерации: 0.070617198944092; SQL запросов: 11