Медиагруппа «Антенна»  

Анатолій ВОЛОШИН: «Ми зробили для бюджету все можливе»

В одному з квітневих чисел газети «Антенна» ми надрукували інтерв’ю з керівником депутатської групи «Солідарність» в черкаській міській раді Ігорем Калашником. Розмова йшла про парадокси виконання міського бюджету 2003 року, зокрема про те, що, маючи профіцит бюджету, міська влада не спромоглася профінансувати його видатки. Міський голова Анатолій Волошин повідомив редакції, що має іншу точку зору на виконання бюджету 2003 року і не вважає ситуацію, що склалася, парадоксальною. Редакція надає читачам можливість ознайомитися з коментарем міського голови.

— Як міський голова, я не можу погодитися з тим, що міська влада неналежним чином займається наповненням бюджету і, як вважає депутатська група «Солідарність», «не виконала основний фінансовий документ», тобто бюджет 2003 року. Може, хтось і вважає 36 млн. грн. дотації, яка надійшла з держбюджету, «подарунком податківців», але насправді це результат плідної співпраці міської влади з підприємствами і підприємцями.

Ось конкретний приклад. Три роки стояла тютюнова фабрика. Завдяки саме співпраці влади з інвестором тютюнової фабрики «Ліггет Дукат», він залишився в Черкасах. Влада створила умови для підприємства. Фабрика почала нарощувати обсяги виробництва, як результат збільшилася сплата податків і, зокрема, акцизного збору, по якому місто Черкаси перевиконало надходження до бюджету. Якщо об’єктивно говорити, то хіба в Черкасах не покращується інвестиційний клімат, хіба не створюються умови для розвитку підприємництва, хіба в нас єдиний податок для підприємців не один з найнижчих в Україні?! А все це обертається збільшенням надходжень до держ-бюджету, за що ми й отримали 36 млн. грн. дотації. Податкова ж служба фіксує надходження податків і ніяк у розвиток підприємств не втручається, отже стверджувати, що міський бюджет був перевиконаний за рахунок податківців не можна.

Щодо пропозицій, які надходили від депутатів по збільшенню доходної частини при формуванні бюджету 2003 року, то сьогодні ми бачимо, що вони були хибними. Бо без цих 36 млн. грн. доходна частина не була б виконана. Але загалом бюджет 2003 року ми виконали на 103% і це факт! У 2003 році надійшло податків і зборів до міського бюджету на 16 млн. грн. більше, ніж у 2002 році. По прибутковому податку у минулому році забезпечено виконання планових показників на 103,9%, в той час як у 2003 та 2002 роках таке виконання було на рівні 97%. При цьому слід зауважити, що причинами збільшення надходжень по прибутковому податку є не тільки підвищення заробітної плати, але й її своєчасна виплата, контроль з боку міськвиконкому, прокуратури та ДПІ у м.Черкаси. Фінансове управління у 2003 році розпочало роботу по примусовому стягненню прибуткового податку з боржників через податковий орган та органи прокуратури: направляються запити підприємствам та організаціям для виявлення сум заборгованості по заробітній платі та прибутковому податку (у 2003 році та І кварталі 2004 року такі запити направлені 55 підприємствам).

Планові показники по платі за землю у 2003 році виконані на 99,3%. Ефективне використання земельних ділянок є одним із резервів наповнення міського бюджету, тому у 2003 році міськвиконком приділяв особливу увагу платежам за оренду землі. В результаті за рік до бюджету на-дійшло 2,1 млн. грн. орендної плати, що на 0,7 млн. грн. більше, ніж у 2002 році та на 1,5 млн. грн. більше, ніж у 2001 році. Цьому сприяла більш активна робота служб міськвиконкому по передачі землі в оренду на вигідніших умовах, проведення звірок із суб’єктами підприємницької діяльності по виявленню заборгованості з цього платежу, примусове стягнення боргу через господарський суд (пред’явлено 10 судових позовів про стягнення заборгованості по орендній платі за землю та збитків за користування землею на загальну суму 221 тис. грн.). В результаті скоординованих дій планові показники по орендній платі за землю в 2003 році виконані на 105,4%.

По податку на прибуток підприємств комунальної власності планові показники 2003 року виконані на 96,7%, зважаючи на скрутний фінансовий стан комунальних підприємств міста — «Водоканалу», «Черкаситеплокомун-енерго», РЕУ, КАТП-2328, тобто тих підприємств, прибутки яких напряму залежать від сплати населенням платежів за надані комунальні послуги. Заборгованість населення по оплаті за житлово-комунальні послуги (включаючи борги попередніх років) становить близько 52 млн. грн.

Розуміння депутатським корпусом проблем комунальних підприємств міста, в першу чергу, стратегічно важливого для міста КП «Черкаситеплокомун-енерго», дало можливість в кінці року виділити цьому підприємству з міського бюджету майже 3,4 млн. грн. на ремонт теплових мереж та різницю в тарифах. З означеної суми 1,8 млн. грн. підприємство направило на погашення заборгованості перед міським бюджетом по податку на прибуток. При цьому слід зазначити, що саме завдяки цим сумам міський бюджет за доходами у минулому році і був виконаний на 100% (всього до міського бюджету від цього підприємства за рік надійшло 2,4 млн. грн. податку на прибуток).

Я також вважаю, що не можна зводити нанівець всю працю міської влади по виконанню бюджету через те, що не були задіяні всі резерви його наповнення. Адже деякі з цих резервів задіяти ефективно було неможливо з об’єктивних причин. Наприклад, хіба невідомо саме депутатам міськради, яка боротьба точиться вже протягом багатьох років за комунальне майно, яке повинно належати громаді міста, але через невиважені судові рішення передано районам. Плата за комунальне майно повинна стовідсотково зараховуватися до міського бюджету, а потім розподілятись. Відповідна стаття була передбачена в бюджеті 2003 року, але райради її проігнорували. Вони, керуючись рішеннями господарських судів, переуклали договори на оренду нежитлових приміщень, що знаходяться на території їх районів, та, порушуючи всі норми чинного законодавства, всупереч рішенням міської ради зараховують на свої спеціальні рахунки плату за оренду комунального майна, в той час як ці кошти передбачені у міському бюджеті як джерело фінансування утримання тих же районних рад. В результаті у 2003 році міський бюджет недоотримав до плану близько 500 тис. грн. таких надходжень, що призвело до невиконання плану за цим джерелом доходів майже на 50%. Такого стану справ з майном немає, мабуть, ніде. Народний депутат Григорій Омельченко, коли робив звіт у Верховній Раді, назвав ситуацію з майном у Черкасах «нонсенсом», і з цим не можна не погодитися.

По платі за землю якісне виконання міського бюджету дійсно не забезпечується в зв’язку із значним приростом заборгованості окремих підприємств міста з цього податку. Найбільшими і постійними боржниками до бюджету по платі за землю є КП «Аеропорт-Черкаси» — 562,9 тис. грн., ДП «Консервний комбінат» — 463,6 тис. грн., АТЗТ ЧШК — 434,3 тис. грн., ВАТ «Продтовари» — 189,5 тис. грн., ВАТ ЧЗТА — 141,9 тис. грн., завод хімреактивів — 113,8 тис. грн., ряд інших підприємств. Питання погашення такої заборгованості знаходиться на постійному контролі міськвиконкому та податкової інспекції, але в силу різних причин питання примусового стягнення таких боргів не вирішується (по КП «Аеропорт-Черкаси» порушення концесіонером умов договору, по державних підприємствах відсутність згоди власника майна на примусове відчуження і т.д.).

Що стосується видатків бюджету 2003 року. І виконкому, і депутатам міськради відомо, що позапланово в минулому році більш ніж 15 млн. грн. довелося спрямувати на заробітну плату у бюджетну сферу в зв’язку з її постійним зростанням. Це був тягар для місцевого бюджету, тягар тому, що держава не виконувала своєчасно свої зобов’язання по забезпеченню підвищення заробітної плати бюджетникам. Щоб не змушувати вчителів, медиків та інших працівників бюджетної сфери чекати на оплату за свою працю, ми вимушені були майже 80% надходжень до місцевого бюджету спрямувати на забезпечення виплати зарплат...

В статті «Антенны» ситуацію з виконанням бюджету названо парадоксальною, мовляв, як це при профіциті вийшло недовиконання витратної частини. Але відомо, що бюджетний кодекс не дає права на дефіцитний чи профіцитний бюджет. Бюджет повинен бути збалансований. Чи можна вважати профіцитом залишок у 36 мільйонів грн. дотації, яку ми додатково заробили? З цієї дотації рішенням міської ради доходна частина бюджету була збільшена десь на 20 млн. грн., що, до речі, ми взагалі могли й не робити. 16 млн. грн., які депутати не спрямували своїм рішенням у доходну частину бюджету, перейшли як профіцит, тобто залишок на 2004 рік.

Кореспондент «Антенны» ставив мені питання про те, як буде виконуватися бюджет 2004 року, якщо такої дотації з держбюджету вже не буде. Безперечно, в такому разі нам доведеться зменшувати фінансування першочергових статей, деяких програм, молодіжного будівництва, оптимізувати мережу, скорочувати штатну чисельність. Але це в тому випадку, якщо ми не зможемо виконати доходну частину бюджету 2004 року. А ми вже зараз можемо сказати, що прогнози виконання бюджету оптимістичні.

Протягом 2003 року міськвиконкомом проведено ряд заходів по збільшенню надходжень до бюджету у 2004 році, переглянуті ставки єдиного податку та плати за торгові патенти (додатково планується отримати у 2004 році близько 1,5 млн. грн.). При формуванні міського бюджету на 2004 рік в рамках діючого податкового законодавства введено новий додатковий платіж — 15% відрахувань від прибутку комунальних підприємств міста, що дасть змогу отримати до бюджету додатково до 1 млн. грн. Результати виконання міського бюджету за 1 квартал 2004 року свідчать про правильність вибраної тактики роботи міськвиконкому — бюджет по доходах забезпечено на 106,4%, понад план надійшло 1526 тис. грн.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 16, 28.04.2004
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 347 хитов: 16588
вчера: 638/58805
время генерации: 0.029804229736328; SQL запросов: 11