Медиагруппа «Антенна»  

Дзвони Чорнобиля

Двадцяте століття, яке пішло в минуле, відзначене багатьма подіями. Усього в ньому було — і хорошого, і поганого, навіть жахливого. Для нас, українців, такою страхітною подією став вибух на четвертому реакторі Чорнобильської атомної електростанції.

26 квітня стало чорним днем у календарі української долі. Біль Чорнобиля, чорний біль поширився на всю Україну. Для багатьох українців життя поділилося на дві частини: до трагедії і після неї.

Одними з перших прибули на місце катастрофи пожежники СДПЧ-2 Соснівського району міста Черкаси. Серед них були О.М.Носко, В.П.Сагун, В.М.Коваль, В.П.Магльований, С.О.Цвіркунов. Мужні чоловіки, обов’язок і справа честі котрих — допомога тим, хто її потребує. Цього разу потребувала допомоги вся Україна, її народ. У черкаських пожежників було завдання стримати розповсюдження радіації, загасити пожежу.

Ось як про це згадує учасник тих подій, на той час старший інженер СДПЧ-2 майор внутріш-ньої служби Олександр Микола-йович Носко:

«З 6 по 27 червня 1986 року у складі зведеного загону ПП СДО Черкаської області мені довелося брати участь у ліквідації виробничої аварії на Чорнобильській АЕС.

Перед зведеним загоном було поставлено задачу: забезпечити пожежну безпеку в місті Чорнобиль і 30-кілометровій зоні, а також постійно чергувати на подачі води для приготування цементного розчину, котрий використовували для заливання фундаменту під саркофаг.

На перший погляд, робота, що її виконувала зміна, в якій я був старшим, ніби була і незначною — забирати воду і по магістральних лініях подавати на місце призначення. Але без цього не була б виконана основна задача — встановлення саркофагу. Радіаційна обстановка на станції була кожного дня різною, фон змінювався погодинно: дме вітер від зруйнованого реактора — фон відразу ж збільшується, повернув вітер в інший бік — фон зменшується, але все одно дози отриманого нами опромінення чи радіації були високими. Та в ті дні, коли всі ми були переконані в правильності організованих заходів, ніхто не задумувався про здоров’я.

Зараз, коли чорнобильці почали хворіти, а деякі вже і померли, замислюєшся: чи потрібно було залучати до робіт одночасно таку кількість людей і на такий тривалий час? Чи не краще було б поділити їх на дві зміни і залучати кожну не на 20, а на 10 діб? Зрозуміло, що при цьому й доза опромінення була б удвічі меншою. Але найстрашніше те, що не було ніяких засобів захисту від проникаючої радіації, ми працювали у простих бавовняних костюмах.

У 1991 році уряд країни прийняв Закон «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З великим схваленням і радістю сприйняли його всі, кого зачепив Чорнобиль. І що ми маємо з цього закону сьогодні? Уже кілька разів у нього вносилися поправки, зміни, і всі вони утискають чорнобильців. Наведу лише один приклад.

Багатьом ліквідаторам після повернення з Чорнобиля довелося побувати у лікарняних закладах, бо погіршилося здоров’я, загострилися хронічні захворювання. Було встановлено причинний зв’язок цього з перебуванням у Чорнобилі, на підставі чого ліквідаторів віднесли до першої категорії, для якої були передбачені відповідні пільги. Але після внесення в закон змін і доповнень всіх чорнобильців з першої категорії без жодного медичного огляду перевели у другу. З якою метою це було зроблено, всім зрозуміло...»

Зараз Олександр Миколайо-вич Носко знаходиться на за-служеному відпочинку. Шкода лише, що той, хто в лиху годину повівся як справжній герой, прийшов на допомогу Батьківщині, сьогодні незаслужено обділений.

18 років минуло від того дня, коли весь світ нажахав наш «мирний атом». Але дзвони Чорнобиля звучать в наших душах і нині — дзвони скорботи, дзвони тривоги, дзвони пам’яті.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 14, 14.04.2004
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 296 хитов: 5470
вчера: 662/19347
время генерации: 0.050611019134521; SQL запросов: 11