Медиагруппа «Антенна»  

Сумно-трагічні реалії Черкаської міської дитячої лікарні

Іван СІЧОВИК# 14, 14.04.2004

Висновок про зрілість суспільства, його гуманність і соціальний рівень можна зробити по одному, але найважливішому критерію — як воно ставиться до дітей. Якщо з цією міркою підійти до оцінки українського суспільства, то його інакше як нелюдським і не назвеш. Не є тут винятком і Черкащина, зокрема її обласний центр, а ще точніше — міська дитяча лікарня. В яких умовах існує, саме існує, а не діє, ця поважна лікувальна установа, якраз і йдеться у матеріалі, що публікується нижче.

Те, що населення України зменшується катастрофічними темпами, говорилося і писалося безліч разів. Зрештою, цю болючу і гостру тему заговорили так, що вона, здається, вже перестала хвилювати як суспільство в цілому, так і тих, хто все ще тримається за кермо державної машини. Ось і нещодавно міністр освіти і науки В.Кремінь повідомив, як щось буденне, що ниніш-нього року до українських шкіл прийдуть лише 400 тис. першо-класників, тоді як наприкінці 80-х років ця цифра була удвічі більшою. Не є новиною і те, що у нашій незалежній державі людей вмирає значно більше, ніж народжується. Уже кілька років поспіль Україна входить до числа тих держав нашого континенту, в яких смертність серед новонароджених є найвищою.

А чи може бути по-іншому при нинішньому ставленні можно-владців до проблем дитячої медицини? Не будемо шукати аргументацію на загальнодержавному рівні й опустимось нижче — на черкаський міський. Фахівці стверджують, що у нашому обласному центрі з кожним роком зростає кількість новонароджених, які належать до групи ризику. На кінець 2003 року таких діток було 98,3%. Причину цього зловісного явища медики вбачають у низькому матеріально-прожитковому рівні більшості сімей, де виховуються діти молодшого віку. Згідно з діючими нормативними документами, українські громадяни віком до трьох років при амбулаторному лікуванні повинні користуватися пільговим медикаментозним забезпеченням. Проте впродовж останніх років у Черкасах такі діти лікуються виключно за рахунок батьків.

Складається враження, що ті, хто приймає закони, видає укази і постанови, живуть десь на іншому боці планети і не відають сумних реалій української дійсності. Сьогодні в Черкасах загальна кількість дітей-інвалідів становить 869. Для забезпечення їх безоплатним медикаментозним лікуванням необхідно на рік 1519,2 тис. грн., а виділяється (дані за 2003 рік) всього 50 тис. грн. або 4% від потреби. Скажімо, на лікування однієї дитини-інваліда потрібно на місяць 2300 грн., а міська дитяча лікарня на усіх хворих даної категорії отримує ледь половину цієї суми.

Вкрай незадовільним є медикаментозне забезпечення ста-ціонару згаданого медичного закладу. Навіть поверховий аналіз витрат на ці потреби засвідчує стійку тенденцію до їх скорочення. Якщо чотири роки тому щоденно у розрахунку на одне лікарняне ліжко виділялося 1,43 грн., то зараз — менше 0,63 грн. Нагадаємо, що Кабінет Міністрів, Міністерство охорони здоров’я і голова облдержадміністрації своїми нормативними актами передбачили подібні витрати у сумі 3,5 грн. Висновок із цього можна зробити один — право дітей на безкоштовне лікування не забезпечується.

Та й про яке повноцінне медичне обслуговування можна вести мову, коли вже кілька років лікарня не має змоги закупити навіть найнеобхідніший інструментарій: пінцети, термометри, тонометри, лотки, зонди, штативи, стерилізаційні коробки, отоларін-гологічні і хірургічні інструменти тощо. Не краще становище і з придбанням діагностичного і лікувального обладнання, яке протягом останніх трьох років практично не закуповувалось. Апаратура у міській дитячій лікарні здебільшого застаріла, часто виходить з ладу, що не дозволяє впроваджувати нові методи у лікувально-діагностичний процес. Потреба в коштах, необхідних для суттєвого оновлення обладнання, становить 5756,7 тис. грн., але на поточний рік на це не виділено жодної гривні.

Загальновідомо, що без належного харчування ніякі лікувальні заходи бажаного результату не дадуть, особливо це стосується дітей, організм яких ще тільки формується. Так-от — міська лікарня потребує щороку на харчування, як мінімум, 1096,6 тис. грн., а їй виділяється тільки 458 тис. грн. При нормативних витратах на один ліжко-день у сумі 5 грн. фактично вони становлять 1,65 грн. Отож витрати на харчування лягають на плечі батьків, а діти з малозабезпечених сімей перебувають на напівголодному пайку.

Приблизно у подібній пропорції забезпечуються потреби лікарні на придбання м’якого інвентаря, прання білизни, поточний ремонт обладнання і будівель тощо. Так, на капітальний ремонт ліфтів, які, образно кажучи, на ладан дихають, необхідно щонайменше 15 тис. грн., але на це також не виділено жодної гривні.

Цифри і факти, наведені в цій статті, ми взяли із письмового звернення адміністрації Черкаської міської лікарні до свого начальства з проханням переглянути кошторис видатків цього медичного закладу на 2004 рік. Не знаємо, якою буде реакція на цей крик душі, але маємо побоювання щодо того, чи не залишиться те звернення «воланням у пустелі». Мудрий грецький філософ і математик Піфагор ще за 500 років до нашої ери писав: «Бережіть сльози ваших дітей, аби вони могли пролити їх на ваших могилах». Пам’ятаймо ці пророчі слова!

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 14, 14.04.2004
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 388 хитов: 12372
вчера: 586/18215
время генерации: 0.0086829662322998; SQL запросов: 11