Медиагруппа «Антенна»  

Як на Черкащині з бідністю борються

Іван СІЧОВИК# 8, 03.03.2004

Боротьбу з бідністю

Л. Кучма визначив як пріоритетне завдання усіх гілок української влади. Втім це виглядає дещо гротескно, бо саме він і є головним чинником цього ганебного явища, про яке у сусідніх цивілізованих країнах вже давно забули. В Україні ж під його орудою прірва між занадто багатими і до краю бідними продовжує поглиблюватись.

Як же бореться влада з бідністю на Черкащині?

Про це 27 лютого цього року йшла мова на засіданні розширеної колегії Головного управління праці і соціального захисту населення обл-держадміністрації. Ось які враження виніс із цього зібрання журналіст «Антенны».

Насамперед зазначимо, що начальник згаданого вище відомства Сергій Дмитрієв, доповідаючи про підсумки минулого року, використав добрячу низку всілякої циферії, щоб переконати присутніх у наявності помітних зрушень на дорученій йому ділянці роботи. Справді, ті зрушення є, хоча помітними їх можна назвати лише з великою натяжкою. Наприклад, номінальна заробітна плата одного працюючого протягом 2003 року на Черкащині зросла на 31% і становить нині 361 грн., в той час як в середньому по Україні цей показник більший аж на 100 грн. Та й відмін-ність у розмірах заробленого по різних містах і районах області досить відчутна: якщо у Черкасах це буде 505 грн., то у Драбівському, Катеринопільському, Тальнівському, Уманському, Чорнобаївському і Чигиринському районах — всього 222-248 грн. Зовсім як у тому анекдоті про середню температуру хворих у лікарні.

Щоправда, програмою соціально-економічного розвитку області на 2004 рік передбачено довести розмір середньої заробітної плати в цілому по економіці краю до 420 грн. Але ж черкащани добре знають ціну обіцянкам-цяцянкам місцевих можно-владців. Скажімо, обіцяли ліквідувати заборгованість по заробітній платі ще до 1 березня минулого року, а вона, хоча і скоротилася за минулий рік на 45%, сьогодні все ще становить 24,3 млн. грн., і тепер термін її погашення відсувають на кінець поточного року. Найбільше заборгували своїм працівникам власники підприємств у Черкасах — 14,2 млн. грн. та Смілі — 2,5 млн. грн. У цьому ж ряду можна згадати Лисянський, Тальнівський і Канівський райони, а в Катерино-пільському борг по зарплаті взагалі виріс на 15%.

Хоч владці і переконують загал у тому, що економіка Черкащини, як і всієї України, перебуває на небувалому підйомі, безробіття все тугіше стискає свої лещата. На одне вільне робоче місце в нашій області сьогодні претендує 21 безробітний, тоді як по Україні — 7. Ще складніша ситуація на ринку праці в таких районах як Кам’янський, Уманський, Чигиринський, Христинівський і Монастирищенський, де претендентів на одне вільне робоче місце нараховується від 80 до 205. Не зарадило цій біді і те, що минулого року в області було працевлаштовано більше 36 тис. громадян і створено майже 20 тис. нових робочих місць. Зростання безробіття відбувається паралельно із збільшенням випадків виробничого травматизму, в тому числі зі смертельним наслідком. Особливо потерпають від безробіття інваліди працездатного віку, яких на Черкащині 40 тис., а роботою забезпечені лише 11,7 тис. Торік на підприємствах усіх форм власності їм надано всього 1175 робочих місць.

Протягом 2003 року різними видами соціальної допомоги скористалися 34 тис. сімей черкащан на загальну суму 35,3 млн. грн. Зокрема, їх отримали 816 інвалідів з дитинства та дітей-інвалідів (на 1,1 млн. грн.), що на 243 особи більше, ніж у 2002 році. Схвально зустріли громадяни пільгових категорій запровадження готівкових субсидій на придбання палива та скрапленого газу. Субсидії на житлово-комунальні послуги надано 90 тис. сімей. До позитиву слід віднести й те, що бюджетна заборгованість перед постачальниками таких послуг за три останні роки скоротилася з 12 млн. грн. до 1,1 млн. грн. В доповіді відзначалося, що субсидії нерідко отримують громадяни, які не мають на це права, в тому числі і досить заможні люди. Майже ніяк не проти-діють цьому ганебному грабунку бюджетних коштів у Драбівському і Корсунь-Шевченківському районах.

Відчутнішою стала турбота про інвалідів та інших непрацездатних громадян. В області повністю вирішено проблему забезпечення інвалідними візками, автомобілі з ручним управлінням торік отримали 123 інваліди, що у 5 разів більше, ніж у 2002 році. На 857 осіб зросла кількість інвалідів, які скористалися санаторно-курортними путівками, проте, це тільки 27% тих, хто потребує такого виду оздоровлення. Загалом натуральну та грошову допомогу у 2003 році отримали 78 тис. інвалідів, ветеранів війни та праці на 2,1 млн. грн. Послаблено цю роботу у Монастирищенському та Канівському районах.

Значну роботу по соціальному обслуговуванню одиноких непрацездатних громадян проводять територіальні центри, які опікуються 41325 нужденними, а це — по 12 осіб на кожного соціального працівника при нормі 10. На жаль, майже 6 тис. тих, хто потребує соціальної допомоги, її не отримують. Найбільше їх у Черкаському, Канів-ському і Драбівському районах та м. Черкаси. Через вкрай недостатнє фінансування з місцевих бюджетів торік було згорнуто цю роботу у Кам’янському, Канівському, Корсунь-Шевченківському, Маньківському і Христинівському районах. Взагалі на засіданні колегії тема обмеженого фінансового забезпечення ряду соціальних програм звучала досить часто, що має свідчити про неспроможність як центральних, так і місцевих органів влади кардинально поліпшити стан справ у цій важливій сфері.

Втім, є приклади, коли місцева влада бездумно руйнує навіть те, що створювалось протягом тривалого часу. Ось дослівна цитата з доповіді пана Дмитрієва: «На загальному фоні позитивної діяльності Придніпровського терцентру (директор Дудко Н.Г.) нам незрозуміла мотивація дій керівників виконкому Придніпровської райради, які фактично направлені на руйнування відлагодженого роками механізму соціально спрямованої діяльності Придніпровського терцентру». Чи не соромно буде читати ці рядки голові Придніпровської райради пані Яворській та її ревному помічникові — панові Пащенку?

Детальному аналізу була піддана робота будинків-інтернатів, яких в області 14 із загальним числом мешканців 2093 особи, в тому числі 139 дітей-інвалідів. Непрацездатні одинокі громадяни та інваліди вносять посильний вклад у ведення підсобних господарств таких установ. Виробнича база будинків-інтернатів — це 37 цехів і ділянок по виготовленню різноманітних виробів; 1283 га сільгоспугідь, в тому числі 1094 га ріллі, 23 га садів і ягідників, 163 га сінокосів і пасовищ, 3 га ставків; 490 голів ВРХ, в тому числі 116 корів, майже 1400 свиней, десятки овець і кролів, бджолосім’ї. Варто уваги, що урожайність зернових та інших культур, а також привіси тварин і надої молока у підсобних господарствах будинків-інтернатів значно вищі від середньорайонних показників. Отже м’ясом власного виробництва ці заклади забезпечені на 125%, молоком — на 126%, а на кожного мешканця припадає ще й по 39 бутлів різноманітної плодоовочевої консервації. Досвідом такого умілого господарювання, зокрема, поділилася директор Жовтневого будинку-інтернату з Чорнобаївського району Галина Черненко.

В обговоренні питань порядку денного взяли також участь заступник голови Черкаської райдержадміністрації М. Смірнов, заступник начальника управління праці М. Ткаченко, начальник Золотоніського районного управління соціального захисту Н. Степанчук, голова Федерації профспілок області В. Товстопят та перший заступник голови облдержадміністрації О. Корпань. За підсумками засідання колегії видано наказ, яким визначено завдання відомства на поточний рік.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 8, 03.03.2004
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 399 хитов: 12975
вчера: 586/18215
время генерации: 0.008159875869751; SQL запросов: 11