Медиагруппа «Антенна»  

Від Черкас до Сміли — за 45 діб

Юрій Зіменков# 3, 28.01.2004

Наприкінці січня минає 60 років з того часу, як було повністю звільнено великий промисловий і залізничний центр Черкащини — Смілу. Більше двох з половиною років над містом на Тясмині висів чорний фашистський морок. Але мешканці міста чинили героїчний опір німецькій навалі. Діяли підпільні групи, а в навколишніх лісах — партизанські загони, псувалися паровози і колії, проводилися диверсії. Найжорстокіші репресії не змогли поставити на коліна нескорених козацьких нащадків.

І ось день визволення настав.

На те, щоб дійти до Сміли з Черкас (а це по прямій не більше 30 кілометрів), радянським військам знадобилося рівно 45 днів. Нинішній обласний центр було звільнено від фашистів 14 грудня 1943 року, Смілу ж 29 січня 1944 року.

Мені важко судити про ті події та стратегію командирів, але первинна ідея атакувати німців по прямій, через Білозір’я й Ірдинське болото, була хибною. Північна околиця міста знаходиться на узвишші, що дозволяло німцям впевнено почувати себе на пануючих висотах. Достеменно невідомо, скільки наших вояків навічно залишилися в трясовині болота та на північних підступах до міста.

Змінивши напрямок атак, наші війська пішли на штурм міста зі сходу. Як свідчать архівні дані, корпус генерала Г. Латишева одержав завдання силами чотирьох дивізій вибити німців зі Сміли і продовжувати наступ на Шендерівку та Городище. 29 січня частини 373-ї Червонопрапорної Миргородської стрілецької дивізії, якою командував полковник К. Сазонов, та 52-ї Армії 2-го Українського фронту звільнили місто.

4 лютого 1944 року майбутній відомий письменник, автор “Повісті про справжню людину”, а на той час військовий кореспондент Борис Полєвой писав у газеті “Правда”: “Німці, не жаліючи ні сил, ні техніки, неодноразово намагалися відкинути наші війська від Сміли. Та все було даремно. Вдалий фланговий удар, нанесений нашими частинами південно-західніше міста, вирішив його долю. Наші частини після запеклих вуличних боїв повністю оволоділи Смілою!” Про бої за місто писав і спецкор “Красной Звезды” майор І. Агібалов.

Війська пішли вперед, щоб увіковічити свій подвиг у Корсунь-Шевченківській битві — “другому Сталінградові”. А Сміла почала відроджувати життя...

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 3, 28.01.2004
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 284 хитов: 6173
вчера: 793/19458
время генерации: 0.11319208145142; SQL запросов: 11