Медиагруппа «Антенна»  

Люди у Балаклеї добрі, але нещасні

Іван СІЧОВИК# 47, 26.11.2003

«Село неначе погоріло, неначе люди подуріли»
(Т.Шевченко)

Котиться селами Черкащини зініційована губернатором кампанія звітів про те, як орендарі розраховуються із селянами за здані в оренду засновникам СТОВ земельні і майнові паї. Мабуть, вже й не раді чолові з місцевого Білого дому, що випустили того “вовка з лісу”, бо занадто густа каламуть піднялась із глибин безрадісного селянського буття. 28 листопада цього року такі збори відбулися у СТОВ “Балаклеївське”, що в однойменному селі Смілянського району. Там був присутнім і журналіст “Антенны”.

Балаклея, мабуть, єдине на Черкащині, а може й в усій Україні, село, де Будинок культури розташований обіч сільського цвинтаря. Дивне до безглуздя сусідство осередку веселощів і місця вічного спочинку багатьох поколінь сельчан.

Нахололе, наче льодник, приміщення вже заповнилось, як то кажуть “по вінця”, але місцеве начальство збори не розпочинало, очевидно, очікуючи високих гостей. Ними виявились: перший заступник голови облдержадміністрації Станіслав Монке, перший заступник прокурора області Петро Коваль, голова райдержадміністрації Микола Половинка і його перший заступник Григорій Комнатний. Втім “хазяїн району” засвітився лише на початку і в кінці зібрання, хоча його присутність тут була аж ніяк не зайвою.

Для довідки: В ході земельної реформи члени колишнього колгоспу “Дружба” успадкували 2150 га ріллі, поділеної на 800 паїв, з яких 731 власники на договірних засадах передали в оренду засновникам СТОВ “Балаклеївське”. Може, нове приватне господарське утворення і продовжило б славні трудові традиції колективного господарства, яке колись гриміло на весь район, якби не знайшло інвестора у вигляді відомої фірми “Маїс”, а точніше її часточки — СТОВ “Смілянське” (генеральний директор Олександр Самойленко). Згодом сюди прилучився ще один “маїсівський синочок” — СТОВ “Зернова компанія “ХОРС” (генеральний директор Василь Касян), якому СТОВ “Балаклеївське” передало у субаренду селянські паї загальною площею 903 га.

Одним словом, неодноразові реорганізації і перейменування так заплутали селян, що вони сьогодні достеменно не знають, хто власне користується їхніми земельними і майновими паями. На їхній подив, СТОВ “Балаклеївське” як дочірнє підприємство СТОВ “Смілянське” чомусь заборгувало СТОВ “ХОРС”, а сплатили борги тваринницькими фермами разом із поголів’ям. Нині тваринницька галузь СТОВ “Балаклеївське” нараховує 54 корови і 171 свиню. У розмові з кореспондентом “Антенны” селяни стверджували, що лише на молочно-товарній фермі у Теклиному, колишньому бригадному селі колгоспу “Дружба” було більше 800 корів. Сотні голів молодняка ВРХ і тисячі свиней відгодовувались на фермах у самій Балаклеї.

Відкрила збори пайовиків сільський голова Олена Ковальська, колишній колгоспний парторг, людина небайдужа до проблем знедолених односельців. Присутні висловили побажання, щоб до президії були запрошені С. Монке, П. Коваль і Г.Комнатний. Звітуючись перед людьми, чиїми паями користується СТОВ “Балаклеївське”, його директор Валентин Отменін повідомив, що нинішній рік господарство закінчує зі збитками у сумі 224 тис. грн., боргом по заробітній платні — 36 тис.грн. До цього слід додати, що ще у 2001 році власникам паїв не доплатили по 132 кг зерна. Його, начебто, збирались продати, а гроші (близько 100 тис.грн.) витратити на виготовлення державних актів на землю. Проте ні зерна, ні грошей, ні актів селяни так і не побачили.

Недодане на паї зерно чомусь не повернули у 2002 році, коли був зібраний досить таки пристойний урожай зернових. Тепер пан Отменін обіцяє зробити це аж у наступному році, а в нинішньому кожний пай отоварили 50 кг пшениці і 150 кг кукурудзи, хоча цьогорічний урожай качанистої, як і соняшника, дозволяє ліквідувати заборгованість майже повністю. До того ж люди скаржились, що кукурудзу видали на паї вже після того, як вона почала псуватись, і тепер її навіть кури не хочуть їсти.

Досить оптимістичні перспективи змалював пан директор на наступний рік — за його підрахунками, посіяне восени і весняний засів забезпечать вал зерна у межах 5204 тони. Прибуток, отриманий від його реалізації, дасть можливість і борги погасити, і внутрішні інвестиції на розвиток виробництва здійснити.

Проте головний агроном, який виступив після нього, цього оптимізму не розділив, бо насіння на весняну сівбу немає, як і коштів на його придбання. Та й досягти високих показників при майже повній відсутності спеціалістів у господарстві практично неможливо. На його слова, що балаклеївським грунтам не вистачає азоту, із залу докинули: “і розуму теж”. Підтримав колегу головний інженер, поділившись своїми бідами: найновіший трактор у господарстві — 1991 року випуску, а комбайнам по 10-15 років. Дикий диспаритет цін змушує віддавати за 1 кг пального 10 кг зерна.

Зал вирував, обурювався, шумів, видавав дошкульні репліки, що засвідчувало його повне несприйняття хирлявої аргументації звітувальника. Тиша залягла лише тоді, коли до трибуни вийшов перший віце-губернатор. Проте після його сентенції щодо успіхів у реформуванні українського села присутні знову зашуміли, очевидно, маючи відносно цього протилежну думку. “Не все гаразд у нашому домі, люди нерідко почуваються у ньому пасинками. Непоодинокі випадки, коли орендарі залякують або шантажують орендодавців і ті відчувають себе беззахисними”, — на ці слова С. Монке зал відповів вдячними оплесками, як і на його висновок стосовно того, що і в нинішньому несприятливому році є всі можливості розрахуватися з людьми.

На адресу В. Отменіна високий гість виніс такий присуд: “ Все це — наслідок вашого недбайливого господарювання. Землі поганої не буває, є погані господарі!”. А першому заступникові прокурора області він запропонував протягом двох тижнів глибоко вивчити ситуацію, що склалася у СТОВ “Балаклеївське”, і про наслідки доповісти громаді. Петро Коваль констатував, що у Балаклеї рідко бували працівники місцевих правоохоронних органів і запевнив, що цими питаннями невідкладно займеться спеціально створена оперативна група, до якої увійдуть і спеціалісти відповідних обласних служб. Із залу пролунало: “Давно пора!”.

Дві жіночки, які сиділи поруч із журналістами, сторожко озираючись, пошепки повідомили, що головним бухгалтером у СТОВ “Балаклеївське” певний час працювала дружина начальника районного управління сільського господарства І. Колодочки, а вагарем-комірником — сестра дружини колишнього начальника міськрайвідділу міліції, а нині заступника мера м. Сміли О. Чуприни. Чи не тому бурхлива діяльність пана Отменіна так довго залишалась неконтрольованою? Цю промовисту деталь не повинна залишити поза увагою створена прокуратурою області оперативна група.

Прозвітувалася перед зібранням також місцевий фермер Катерина Артеменко, якій частина балаклеївців віддала в оренду свої паї. На кожний з них вона відміряла по 600 кг пшеничного зерна, причому зробила це першочергово. А коли пані Катерина гнівно кинула на адресу В. Отменіна: “Майно продали, а гроші пропили!”, у залі зірвався шквал оплесків. Дісталося від неї і генеральному директору СТОВ “Смілянське” О. Самойленку, якого вона звинуватила у зверхньому ставленні не лише до людей, а й до сільської влади. Не обтяжив себе присутністю на тому бурхливому зібранні і його колега, генеральний директор “ХОРСу” В. Касян, до якого балаклеївці також мають чимало запитань. Невмотивовано повівся у тій ситуації і голова райдержадміністрації М. Половинка, який мав би доповісти людям, чому у нього “під носом”, адже Балаклея це майже околиця Сміли, творились такі неправедні діла.

За все про все довелося “віддуватися” одному В.Отменіну, який так і не зміг аргументовано відповісти на жодну з численних записок, що надійшли із залу. Їх акуратно склав у чорну теку П. Коваль. А питали люди, зокрема, куди поділася та чи інша одиниця техніки, чому руйнуються ферми, хто отримав зиск від реалізації худоби тощо. Піддавалося сумніву і твердження про те, що на 200-гектарному полі кукурудза зовсім пропала.

На наш погляд, певної тактичної помилки припустився під завісу зборів С. Монке, який порадив балаклеївцям шукати більш порядного ефективного інвестора. У відповідь зал буквально вибухнув обуренням, очевидно, у селян слово “інвестор” вже асоціюється з такими поняттями як безсоромний грабунок і безмежне злодійство. Закінчилися збори під рефрен: “Поверніть нам колгосп! Дайте роботу!”.

По дорозі до Черкас журналісти обмінювались думками щодо побаченого і почутого у Балаклеї. Замахнулися високі гості з обласного центру на всю руку, от тільки чи вистачить у них наполегливості довести справу до логічного кінця? Чи не стане “стрілочником” лише В. Отменін, а решта причетних до розору колись потужного господарства так і залишиться у тіні? “Маїсівський слід” у балаклеївських подіях проглядається досить таки рельєфно, але чи дозволять ваговиті столичні покровителі цієї потужної структури спитати з неї за скоєне з усією суворістю закону? Через два тижні ми отримаємо відповіді на ці непрості запитання.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 47, 26.11.2003
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 131 хитов: 14233
вчера: 212/12313
время генерации: 1.5905590057373; SQL запросов: 11