Медиагруппа «Антенна»  

Два тури владних перемов

Іван СІЧОВИК# 29, 23.07.2003

Минулої п’ятниці (25.07.03) відбулося розширене засідання колегії облдержадміністрації та президії обласної ради, а вчора — позачергова сесія облради. Лейтмотивом обох цих зібрань було продовольче забезпечення області та подолання дефіциту на продовольче зерно і посівний матеріал під осінній засів. Хід полеміки, яка там точилася, відслідковував наш кореспондент.

Тур перший

Станіслав Монке у доповіді, підкреслив, що причин для цінової паніки не було, нею скористалися трейдери-посередники, завдяки чому значно примножили свої прибутки. Абсолютно невмотивованим було зростання цін на цукор, якого в області є у достатній кількості. Зробив він закид і облспоживспілці, хлібопекарені підприємства якої одержували продовольче зерно з держрезерву за низькими цінами, а хліб продавали за завищеними. Деякі підприємницькі структури проігнорували розпорядження голови ОДА, яким обмежувався розмір торгівельної надбавки на хліб і вироби з зерна. Так, Тальнівський хлібокомбінат реалізовував тонну борошна за ціною 1650 грн., а в окремих районах вартість макаронів зросла майже на 50%. Хоча є приклади й іншого плану — у Шполянському р-ні ціни на хліб і хлібобулочні вироби навіть знизились проти рівня, що був на 1 червня ц.р. Перший віце-губернатор зробив висновок, що не всі керівники районів і міст володіють ситуацією на хлібному ринку.

Не у всіх районах належним чином ведеться підготовка до сівби озимих культур. Лише в 12-ти з них повністю вирішена проблема з посівним матеріалом, у решті — все ще зволікають. Наприклад, у Канівському і Смілянському р-нах його є лише 50-60%. Дефіцит насіння в області становить 21 тис. тонн при загальній потребі 65 тис. тонн. На обсяги майбутнього врожаю може негативно вплинути і недбалість у підготовці площ під сівбу, зокрема, чистих і зайнятих парів.

Не можуть задовольнити і темпи цьогорічних жнив — щодня скошуються лише 16 тис. га, тоді як треба 20-22 тис. га. Це призведе до затягування жнивної кампанії ще як мінімум на 20 днів, а її потрібно завершити до 8 серпня. Ставиться вимога — все зерно нового врожаю реалізовувати лише через біржі. Кабінет Міністрів виділив 400 тис. тонн грн. для закупки зерна у державний резерв.

Надлишок м’ясопродуктів на ринку, який нині спостерігається, є наслідком не збільшення обсягів виробництва м’яса, а інтенсивного вирізання поголів’я, зазначив С.Монке. Відгодовувати худобу стало невигідно, адже закупівельна ціна на м’ясо знизилась на 22%, в той час як ціни на корми, особливо комбіновані, зросли.

Прокурор області О.Литвин, доповів, що найбільші порушення при формуванні цін виявлено у ВАТ “Черкасихліб”, яке з метою наживи завищувало ціни на борошно, що закуповувалось у Кіровограді. За цим фактом порушено кримінальну справу.

Губернатор Вадим Льошенко, заповнюючи паузу між першим і наступним виступаючими, привернув увагу присутніх на факти завищення торгівельної надбавки та на велике коливання цін по районах. Черкащина — у числі тих областей, де ціни на хліб уже стабілізувалися, але досягти цього вдалося лише після втручання правоохоронних органів.

На трибуну по черзі піднімалися голови райдержадміністрацій: Черкаської — І.Полудень, Смілянської — М.Половинка, Маньківської — А.Риженко, Христинівської — М.Чередник. На останньому, як то кажуть, “клин зійшовся”. Він не зумів чітко доповісти, за рахунок яких джерел район поповнить дефіцит посівного матеріалу та ще й згадав про можливу допомогу українського посольства в Казахстані, яке очолює христинівець, колишній губернатор Черкащини В.Цибенко. В.Льошенко не забарився з гострими коментарями і добряче поскуб невдаху, а від решти присутніх зажадав оперувати конкретними цифрами, а не голими словами.

У прийнятому розпорядженні роботу М.Половинки і М.Чередника в частині забезпечення виконання указу Президента щодо стабілізації цін на хлібному ринку визнано незадовільною, а їхніх колег з Канівського і Драбівського р-нів В.Хилі та О.Головка — недостатньою, головам Катеринопільської і Тальнівської РДА С.Осадчому і С.Ковилі вказано.

Голова обласної ради Г.Капралов проінформував про те, що генеральний директор комунального підприємства “Черкаська ресурсна компанія” Залозецький увільнений з займаної посади, а новим керівником цієї структури призначено Тетяну Семко.

Тур другий

29 липня було скликано позачергову сесію облради, яка розглянула ряд питань, пов’язаних з продовольчим забезпеченням області, зокрема, програму відновлення насінництва озимих культур на Черкащині.

Другий тур владних перемов щодо вирішення низки проблем, пов’язаних з продовольчим забезпеченням населення області, по суті став віддзеркаленням першого. Говорили те саме, що й минулої п’ятниці. Якщо взяти до уваги, що аудиторія у залі майже на 80% складалась з тих, хто брав участь у розширеному засіданні колегії ОДА та президії облради, то можна зрозуміти постійне розсіювання уваги присутніх.

Віце-губернатор з аграрних питань ще раз наголосив на тому, що оператором по виконанню регіонального замовлення на продовольче зерно у розмірі 72 тис. 228 тонн визначено ту ж “Ресурсну компанію”, якій буде надано чергову підтримку з обласного бюджету, і зажадав від боржників цієї структури у найближчий час ліквідувати заборгованість. Кажуть — “на молоці обпікся, на воду дмеш”. Цього року площі під озимою пшеницею в області буде збільшено на 33 тис. га. Із 65 тис. тонн насіння під осінній засів більше половини планується забезпечити зерном цьогорічного врожаю. Звертаючись до голів РДА та міських голів, С.Монке зобов’язав їх тримати ситуацію на продовольчому ринку під постійним контролем. Адже поки влада гарячково шукала вузду на “хлібних рекетирів”, полізли вгору ціни на вироби з м’яса, хоча закупівельні ціни на нього переробники перед цим знизили.

Суб’єктивне резюме

Нинішній бедлам на українському продовольчому ринку переконливо засвідчив правоту тих вітчизняних політиків і економістів, які ще на зорі незалежності застерігали від бездумної лібералізації економічних відносин, що здійснювалась на вимогу МВФ та інших міжнародних фінансових інституцій. Та спочатку Л.Кравчук, а згодом Л.Кучма залишились глухими до тих тверезих голосів. От і “маємо те, що маємо” — замість лібералізації — розгул анархії, де правлять бал хижі здирники, а потерпає селянин-виробник та й більшість українських громадян. Державним зверхникам і їхнім посадникам на місцях залишається лише кричати “Караул!”, коли апетити майстрів закулісних оборудок перевищують усі межі.

Те, що сьогодні робить влада з метою стабілізації ситуації на продовольчому ринку, є не що інше, як спроба ввести там елементи регулювання, як це має місце у всіх цивілізованих країнах. Тобто, випустили джина з пляшки, а тепер намагаються його туди загнати. Ось і відповідь на те, чому Україна більше 10 років борсається у баговинні соціально-економічних проблем, в той час як сусіди із Центральної Європи вже доганяють старожилів загальноєвропейського дому.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 29, 23.07.2003
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 497 хитов: 20818
вчера: 653/28380
время генерации: 0.0085830688476562; SQL запросов: 11