Медиагруппа «Антенна»  

Практична кардіохірургія нікому не потрібна?

"У 2004 році завдяки зусиллям обласної влади за підтримки міської, з метою створення на регіональному рівні кардіохірургії, в Черкаси на запрошення прибув кардіохірург Гаттас Ілліч Різк, який тоді працював у науково-дослідному інституті серцево-судинної хірургії ім. Амосова в Києві. На той час, та можна сказати, і зараз, практична кардіохірургія існувала лише в Києві та декількох обласних центрах, тому згода на організацію такого осередку в Черкасах була досить значним досягненням, оскільки професіонали високого класу, яким до снаги це зробити, працювали у вже налагодженій системі, мали широкі можливості й умови для лікувальної, наукової та дослідницької діяльності.

З огляду на те, що в Черкасах уже існував кардіодиспансер, який тоді розміщувався в обласній лікарні, було прийнято рішення створювати і розвивати кардіохірургію саме у складі вище названої структури.

Молодий кардіохірург почав практикувати, що називається, «з коліс», і його пацієнти, які раніше ні фізично, ні фінансово неспроможні були отримати в столиці чи інших містах практичну медичну допомогу, фактично знову народжувалися й поверталися до повноцінного життя. Щороку лікар здійснював понад 100 операцій на відкритому серці, майже через день він тримав у руках серце хворого і повертав його до повноцінного життя. У 2007 році при 117 операціях післяопераційна летальність склала менше відсотка (1 випадок) при середньоєвропейському показнику 4,5–7%. Не маючи на той час сім’ї, Гаттас Ілліч цілковито віддавав себе роботі. Доводилося працювати на ентузіазмі, застосовуючи власні спеціальні інструменти, окремі з яких мали досить велику вартість.

Звісно, успіх кожної операції залежав не тільки від професіоналізму лікаря. Запорукою успіху була організація роботи колективу операційної та реанімаційної бригад, уже згаданий сучасний спеціальний інструментарій, високопрофесійне вміння працювати з ним, досвід роботи (а це понад 10 років практики), належні умови та сприятливий мікроклімат у колективі.

У відділенні кардіохірургії Гаттасу Іллічу невдовзі вдалося створити професійний колектив, налагодити належний лікувальний процес, здійснити сотні операцій, полегшити страждання та повернути до повноцінного життя багато хворих людей.

Лікар, який подавав великі надії у столиці, не загубився, працюючи в обласному центрі. Він був постійним учасником наукових, у тому числі й міжнародних медичних конференцій, продовжував наукову роботу, за яку згодом отримав ступінь кандидата медичних наук України, його ім’я відоме не лише в області, але й в усій країні, ближньому та далекому зарубіжжі. Були пацієнти, які, побувавши на обстеженні в Німеччині, Ізраїлі, їхали оперуватися саме до нього. Чому? Мабуть, у нього є ті людські якості, які дають хворому надію, дозволяють вірити й довіряти.

Проте, керівництво кардіоцентру вбачало в лікареві конкурента, який наполегливою працею разом із колективом сприяв створенню позитивного іміджу та авторитету відділення.

Спочатку траплялися окремі випадки неадекватної реакції з цього приводу, а потім це почало відбуватися все частіше.

Так, були випадки, коли лікаря цілком навмисно запрошували до кабінету керівника, коли той був уже на шляху до операційної, для з’ясування проблем, у тому числі невиробничих і цілком надуманих. Обговорення подібних проблем з оперуючим кардіохірургом перед операцією такої складності могла почати тільки людина, яка не розуміє, в якому психічному стані буде перебувати кардіохірург упродовж наступних 6–8 годин під час операції, або лише з певною метою. Коли дізнаєшся про це, здивуванню немає меж. Або як можна пояснити, що у новому відремонтованому приміщенні кардіоцентру не знайшлося належного кабінету для завідувача відділення кардіохірургії? Надали приміщення в палаті для хворих, не пристосоване для первинного прийому та огляду пацієнтів, без внутрішнього і міського телефону, без доступу до інтернету. У проханні забезпечити належними умовами роботи було відмовлено. Відсутні умови для громадян, які приїжджають із районів і навіть сусідніх областей та очікують прийому й консультацій. В таких умовах лікар працював останні півтора року.

Може, це й не було б останньою краплею, якби не почалося свідоме поширення неправдивої інформації про лікаря, його людські й інші якості, що стало вже нестерпним.

Відомо також, що було багато розбіжностей і непорозумінь у підходах до лікування хворих, щодо обладнання медичним устаткуванням робочих місць, траплялися випадки допущення керівництвом до здійснення операцій малої складності за відсутності медичних показань осіб, які взагалі не мають відповідного рівня кваліфікації й освіти.

Тож лікар, для якого лікувати людей є не обов’язком, а покликанням, своєрідною місією, байдуже спостерігати за таким розвитком подій просто не міг.

Сьогодні кардіохірург Гаттас Різк, вимушений тимчасово залишити дітей і дружину, працює в іншій області.

Ця новина сколихнула багатьох небайдужих людей не тільки в Черкасах та області. Лікар каже, що попервах він отримував до 200 телефонних дзвінків. Це триває й зараз. Що ж стосується колективу відділення, то складається враження, що він осиротів.

Хочеться вірити, що це все тимчасово, і сумно від того, що настане час, коли виправити ситуацію буде неможливо. Залишаться тільки спогади вдячних пацієнтів.

Зараз керівництво кардіоцентру намагається довести давню істину, що незамінних людей немає. Тому для підтримання іміджу лікувального закладу запрошує фахівців із Києва, які, зробивши операцію, повертаються назад, залишаючи прооперованих пацієнтів напризволяще, хоч і під наглядом місцевих спеціалістів.

З огляду на створення нового приміщення кардіоцентру, в яке вкладено значні бюджетні кошти, виникає запитання: це крок уперед чи назад, чи влаштовує це хворих, громаду, владу?

Зараз на хвилі змін у державі, декларацій про покращення медичного обслуговування населення, пацієнти, пересічні громадяни запитують владу, чи потрібна практична кардіохірургія в області, і просять з’ясувати: що відбувається?"


Ім’я та адреса автора - у редакції
ТОП-СТАТЬИ
Номер # 28, 23.07.2010
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 690 хитов: 34400
вчера: 617/35201
время генерации: 0.028192043304443; SQL запросов: 11