Медиагруппа «Антенна»  

Правосуддя по-черкаськи: за розбитий суддівський ніс — до буцегарні, за потрійне вбивство — на волю!

Володимир СУХОВ, Микита БОЛГАРОВ# 19, 19.05.2010

Чому в українському суспільстві домінує така відверта зневіра у правосуддя? Чому наші люди не поважають ані самих суддів, ані судові вироки? Ні, це не прояв вродженого анархізму чи відверта неповага до закону. Просто люди зневірилися в українській судовій системі та в деяких особах, які вдяглися у суддівські мантії.

Аби у цьому переконатися, достатньо повештатися переповненими коридорами якогось районного суду та уважно дослухатися до розмов людей. Можна інколи почути жахливі речі. Один із таких випадків і став предметом нашого сьогоднішнього дослідження.


Як уже писала «Антена», 18 квітня 2010 року сталася жахлива ДТП. О 14-й годині 45 хвилин на 117-ому кілометрі автодороги Канів-Чигирин-Кременчук водій автомобіля «CITROEN С4 SX», рухаючись у напрямку Черкас, під час виконання маневру обгону значно перевищив швидкість та не впорався з керуванням. Автомобіль виїхав на смугу зустрічного руху, де скоїв зіткнення з автомобілем «ЗАЗ 110307-40», що рухався назустріч.

Внаслідок ДТП водій та двоє пасажирів автомобіля «Славута» (його дружина й невістка) від отриманих травм загинули на місці події, ще один пасажир цього авто, чотирирічна онука водія, отримала тілесні ушкодження й госпіталізована до лікарні.

Водій CITROEN, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, залишився неушкодженим лише завдяки сучасному рівню безпеки, який мало його авто.

Звісно, лише слідство, а потім і наш найсправедливіший суд, зможуть врешті-решт визначити ступінь вини людини, дії якої позбавили життя цілу родину. Адже попередні висновки свідчили саме про провину водія іномарки. У поданні слідчого, у провадженні якого перебувала ця кримінальна справа, ставилося питання про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді взяття під варту у зв’язку з тяжким характером злочину, яким є вбивство, навіть неумисне, трьох людей. Прокуратура Черкаської області також дала згоду на арешт. На думку слідства, підозрюваний Олександр Колесник, перебуваючи на волі, мав би можливість уникати суду і слідства, а також своїми діями міг перешкоджати встановленню об’єктивної істини.

Але тут втрутилася наша найсправедливіша та найгуманніша Феміда. Вже 18 квітня цього року суддя Соснівського районного суду Черкаської області Сергій Журба підписав постанову про відмову в обранні запобіжного заходу у вигляді взяття під варту підозрюваного.

Чому суддя виніс таке рішення? Які він мав на це мотиви? Власне, аналізуючи це рішення, неважко звернути увагу на те, що у судді Журби і мотивів зовсім не було. Повірив підозрюваному та просто відпустив... А сповнений вдячності до нашого найгуманнішого суду гр. Колесник зробив реверанс та просто накивав п’ятами. І тепер про його місцезнаходження нікому, навіть судді Журбі, нічого не відомо. А родичі загиблих відтепер змушені сподіватися лише на професійність міліції, яка має займатися його розшуком.

Звісно, ні в кого не виникає сумніву, що у своєму рішенні молодий суддя керувався не матеріальним заохоченням з боку підозрюваного у вчиненні кривавої ДТП, а винятково природною гуманністю та чинним законодавством! Але чомусь мимоволі згадується факт із біографії цього самого судді, коли минулого року він із двома своїми колегами у суддівських мантіях вихідного дня на березі Дніпра, під впливом свіжого повітря та спиртного, побилися з такими собі простими черкащанами.

Не будемо зараз заглиблюватися в історію, хто першим почав бійку. Тим пак, що преса приділила достатньо уваги цьому інциденту. Але у цьому випадку спаринг-партнери черкаських суддів, яким лише порозбивали носи, не мали ні суддівської недоторканності, ні вагомих покровителів за спиною. Та й ішлося про загибель простих смертних, а не про «члєноврєдітельство» щодо новітньої державної еліти, до якої себе інколи відносять молоді служителі Феміди.

Тож двоє підозрюваних у побитті суддів дотепер, вже близько року, перебувають один у слідчому ізоляторі, а другий — в обласній психіатричній лікарні. І коли справа дійде до логічного завершення, невідомо.

Тож, виникає низка запитань. Коли суддя випускає підозрюваного у вбивстві на свободу, чому його пошуки мають вестися коштом бюджету? Коли суддя ухвалює таке рішення, чи не порушує він при цьому свою присягу? Чому у такому разі міліція має витрачати час і кошти, відволікаючись від пошуку справжніх злочинців? Чому, коли справа стосується навіть розбитих суддівських носів, підозрювані «паряться на нарах» в очікуванні суду роками? І на яку справедливість можуть сподіватися близькі загиблих або тих, кого зробили винними?

Дивна справа, яка викликає багато запитань, далеко не поодинока. Навіть більше — на жаль, вона є типовою не тільки для Черкащини, але й для всієї України. Адже про корумпованість, некомпетентність суддів говорять багато. Але борються з цим ганебним явищем наші можновладці лише шляхом яскравих промов на передвиборних мітингах. Але, можливо, ситуація почала дещо змінюватися. За прийняття завідомо непідсудного рішення або за інші порушення, не кажучи вже про прямі корупційні дії, суддя має бути звільнений. Але після цього зазвичай звільнений суддя звертався до своїх колег, які з різних мотивів поновлювали його на посаді судді. Коло взаємодопомоги та кругової поруки замикалося...

Днями Президент України Віктор Янукович підписав Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо недопущення зловживань правом на оскарження» суддями актів про їхнє звільнення за винесення ними незаконних або необґрунтованих рішень, який Верховна Рада ухвалила 13 травня цього року. Коментуючи підписаний закон, народний депутат від Партії регіонів, голова комітету Верховної Ради з питань правосуддя Сергій Ківалов заявив, що цей закон потрібно було прийняти давним-давно.

«Такі мерзенні явища, коли корумпований суддя своїм рішенням, без законних на те підстав, випускає на свободу вбивцю, що не розкаявся, гвалтівника, грабіжника, викидає сім’ю на вулицю із власного житла, відбирає у підприємця бізнес, позбавляє покинуту матір і дитину прав на аліменти, забирає право на пенсію у немічного старця — виникли в Україні не вчора. Вже довгі роки вони доводять людей до відчаю, калічать їм долі, ганьблять Україну як правову державу. До речі, ставлять у дуже незручне становище більшість порядних суддів — адже народне обурення з приводу «занепалих» колег вони вже відчувають на собі. Чому ж невеликий відсоток суддів наполегливо продовжує порушувати закон? Та тому, що впевнені: покарання не піде», — підкреслив він.

За словами регіонала, з прийняттям Закону «Про недопущення зловживання правом на оскарження», нова українська влада вперше зайнялася латанням дірок у законодавстві. «Саме підписаний закон, нарешті, заборонив оскаржити підготовку звільнення суддів у місцевих судах, визначивши для цього Вищий адміністративний суд, недоступний для корупціонерів із регіонів; заборонив зупиняти звільнення судді без дозволу судового спору, зменшив кворум на засіданнях Вищої ради з двох третин до більшості його конституційного складу. Підписавши закон, Президент України виявив мужність, не піддавшись тиску і провокаціям, адже така боротьба з перевертнями в мантіях зустріла шалений опір.

Вже лунають гучні протести в інтересах тих рейдерів і хабарників, які ганьблять професію судді. Виступаючи проти змін до закону, вони, очевидно, бажають, щоб у судовій системі України і далі ширилися беззаконня і анархія. Народ повинен добре запам’ятати імена та посади цих людей. Саме вони є лютими ворогами будь-яких змін на краще в нашій судовій системі», — підкреслив Ківалов.

Тож черкаським суддям можна поставити ще хоч сотню запитань, але доки не буде проведена справжня судова реформа, доти суддями будуть призначати людей із сумнівними моральними якостями, доти буде існувати вибірковість у застосуванні закону, та й узагалі, доки посаду судді будуть просто купувати за гроші — правдивої відповіді ніхто не дасть. А це означає, що потенційні злочинці гулятимуть на волі, а незасуджені — сидіти за гратами, маючи вільний час для вивчення парадоксів українського судочинства.

Сім’ї загиблих у страшній ДТП та тих, хто зробив жалюгідну спробу захистити свою гідність від знахабнілих служителів Феміди кулаками, ще сподіваються на справедливість. Принаймні кваліфіковані висновки щодо ситуації мають зробити компетентні органи. А судді, яким притаманні сумнівні вчинки і такі самі сумнівні «професійні» кроки, мають залишити посади суддів. І лише тоді у пересічних українців може відродитися віра в справедливість, яка ущент розчинилася за останні п’ять-десять років.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 19, 19.05.2010
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 486 хитов: 20416
вчера: 653/28380
время генерации: 0.020761966705322; SQL запросов: 11