Медиагруппа «Антенна»  

Самоврядування в Черкаському варіанті — реальність чи ідея фікс?

Василь ЧЕРЕДНИЧЕНКО, кандидат економічних наук# 25, 25.06.2003

На поважних зібраннях та з телеекранів і шпальт газет наші великі і малі посадовці наполегливо переконують нас, сірих, у важливості самоврядування як вирішального чинника демократичних перетворень.

Аргументуючи на сесії Верховної ради необхідність відправки українських військових до Іраку, тодішній секретар Ради безпеки і оборони, а нині міністр оборони Євген Марчук доводив, що одним із головних їхніх завдань буде запровадження самоврядування. Диво та й годі! — самоврядування на окупованій території? Що може вирішувати громада у країні, де немає не лише демократичного, а й ніякого уряду, де правлять зброя і груба сила?

Пригадався такий випадок: якось ми з дружиною поїхали до сватів у Польщу погостювати, а жили вони у місті Жешуві. Одного дня сват пішов на збори мешканців будинку, скликані міською владою. Вирішувалось питання про перенесення автобусної зупинки, для чого необхідно було вирубати кущ верболозу біля будинку. На це мешканці згоди не дали, і все залишилось без змін, бо влада не наважилась діяти всупереч думці громади. Чому ж наші крикуни-демократи, засудивши тоталітарний режим і налаштувавшись у Європу, не вважають за потрібне радитись з людьми, як це роблять їхні польські колеги?

Погляньте, що сьогодні твориться в Черкасах! За кількістю автозаправок їх, мабуть, можна занести до Книги рекордів Гіннеса. Жителі прилеглих будинків протестують, вдаються до акцій протесту, навіть вулиці перекривають, а мерія знай дає дозволи на будівництво нових заправок. Вже й на самісінькому стадіоні, за кілька десятків метрів від тренувального футбольного поля, ще одна виросла, як гриб-мухомор після дощу. То чиє слово у місті важить більше — територіальної громади чи мера з командою? Оце і є самоврядування по-черкаськи.

А який вигляд мають вулиці, будинки міста! Центр заполонили численні “генделики”, закусочні, пивнички. На розі вулиць Шевченка та Піонерської, напроти муніципальної бані, яка довгі роки ремонтується, завершується спорудження “Лагуни”. Минулого тижня відомий діяч демократичного спрямування Іван Заєць обстоював на сесії Верховної Ради необхідність прийняття природоохоронного закону. Як тут не пригадати крилатий вираз Ільфа і Петрова: “Не треба агітувати за чистоту Одеси, треба просто підмітати!” У нас же “круті” їздять по газонах і тротуарах, ставлять машини де заманеться. А стражі порядку у міліцейській формі при цьому проявляють якусь дивну байдужість, для них головне звільнити дорогу для приїжджих вельмож.

Щоденно повз “Лагуну” проходять працівники розташованої поруч прокуратури, і вони також не помічають цих неподобств. Розпочавши реконструкцію перших поверхів, нові господарі життя вирили під триповерховим будинком довоєнної забудови підземелля. Стіна дала тріщину. Хотів якось подивитися, що там діється, — не дозволили. Часто в новинах з’являються повідомлення, що десь завалився будинок, президент висловив співчуття, розслідування доручено прокуратурі... А чому не розслідувати завчасно, поки не завалило людей? Встановити, хто задав дозвіл, скільки сплачено за землю, скільки і кому покладено на лапу? А хто запитав згоди у нас, мешканців, хто компенсує шкоду нашому здоров’ю від кухонних парів, забруднених під’їздів, в яких часто-густо ночують відвідувачі подібних закладів?

За тлумачним словником, “самоврядування” — це коли колектив чи група людей самі здійснюють управління своїм внутрішнім життям, вирішують наболілі проблеми. Чудова, загальновизнана форма! Чому ж тоді вона не впроваджується повсюдно? А суть в тому, що колективу потрібно делегувати певні права. Але, як стверджують мудрі філософи, ці права не можна купити або взяти в кредит. Їх треба просто відібрати у якогось владного органу, котрий, зрозуміло, не хоче віддавати. І чим вищий щабель влади, тим більше він опирається впровадженню засад самоврядування. Це яскраво засвідчили недавні львівські події, коли, на подив територіальної громади, раптово було звільнено обласне керівництво. Знову ж таки, рішення про це приймалося у Києві, думки львів’ян ніхто не питав. Ну чим не командно-адміністративна система, тільки вже у незалежній Україні?!

Подібні “ігри” старших старанно дублюють ті, що під ними. У Черкасах міська рада оголосила імпічмент меру Волошину, призначила нові вибори. І нехай би! Але влада, знаючи, що вибори виграє опозиціонер Олійник, задіяла потужні приховані пружини, щоб не допустити цього. Районний суд поновив Волошина на посаді мера, і все повернулось на круги своя. Жителям обласного центру при цьому була відведена роль безголосих глядачів. А висновок такий — не треба за всякої нагоди гратися поняттями “демократія”, “громада”, “самоврядування”. Ми вже досхочу наїлися цього словоблуддя за роки незалежності. На Сході кажуть: “Скільки б не говорили “халва, халва” — в роті солодко не стане”. Щоб самоврядування нарешті стало реальністю , владі треба навчитися слухати і поважати думку пересічних громадян, рахуватися з нею, як це робиться у тій же Європі, куди нібито прямує Україна.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 25, 25.06.2003
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 347 хитов: 16440
вчера: 638/58805
время генерации: 0.12129092216492; SQL запросов: 11