Медиагруппа «Антенна»  

“Круглий стіл” з гострими кутами

Володимир МАМАЛИГА# 25, 25.06.2003

Чергова річниця української Конституції стала приводом для сплеску нового політичного протистояння у нашому і без того надмірно розколиханому суспільстві. Як це проявилося конкретно у Черкасах, спостерігав і узагальнював наш кореспондент.

На площі

У четвер, 26 червня, до мене зателефонували лідери обласних організацій кількох політичних партій опозиційного спрямування і запросили на “круглий стіл”, на якому вони вирішили обмінятися думками з приводу того, чому чинна Конституція України є швидше протоколом намірів, ніж вагомим діючим документом. На цей захід запрошено голову облдержадміністрації, який погодився надати приміщення прес-центру ОДА і облради. Почнеться цей захід о 12.30 наступного дня, а перед цим антикучмісти на театральній площі спілкуватимуться з жителями обласного центру.

У п’ятницю близько 11-ої перед Драмтеатром замайоріли стяги опозиційних партій; увагу перехожих привернули транспаранти на кшталт “Захистимо Конституцію від гаранта”. У гурті керівників обласних організацій Соцпартії, Компартії, Української народної партії, Народного Руху України і “Батьківщини” були присутні також народні депутати О.Малиновський та В.Єщенко, які і задавали тон усьому дійству. Під рефрен аж занадто гострих промов функціонери опозиційних партій поширювали серед нечисленних глядачів різноманітний агітаційний матеріал. Промовці не обтяжували себе добором толерантних виразів і на всі заставки ганили владу і її верховного чолового за всі ті негаразди, які обсіли громадян незалежної України, ніби гусінь зелене дерево.

У Білому домі

За годину, згорнувши прапори і транспаранти, опозиціонери попрямували до Білого дому. На їхній подив, у приміщенні прес-центру значну частину стільців вже зайняли лідери обласних організацій партій прокучмівського штибу та чільні посадовці з облдержадміністрації. Невдовзі з’явився і пан Льошенко у двох іпостасях — губернатора і керівника обласної організації СДПУ(о). Склалася справді нестандартна ситуація, коли зініційований опозиціонерами захід став проходити за владним сценарієм. Місця у президії зайняли В.Льошенко, віце-губернатор, обер-ідеолог облдержадміністрації А.Чабан та начальник управління внутрішньої політики ОДА А.Риженко. Останній і взявся вести той “круглий стіл”, з якого почали випирати все гостріші кути. Його вступне слово майже повністю було присвячене схваленню президентських ініціатив щодо внесення змін до Конституції. На енергійні протести опонентів голова облдержадміністрації зважав мало, наголошуючи, що в цьому домі господар він і поступатися цією роллю не збирається. Один з представників опозиційного крила заявив, що “конфронтація є державною політикою в Україні”, інший зауважив, що за “круглим столом” старших і менших не буває, тому він, власне, і зветься “круглим”. Губернатора підтримали керівник чижівського об’єднання “Справедливість” (у простонародді — “чижики”) та його колега з партії промисловців і підприємців. Напруга протистояння наблизилася до критичної межі, і частина опозиціонерів вирішила перейти в інше приміщення. Так, мабуть, би й сталося, якби В.Єщенко та керівник осередку “Батьківщини” І.Єресько не запропонували розумний компроміс. Хоча присутні зрозуміли, що ініціативу починає перехоплювати влада, підтримана сателітами. Подальший перебіг подій переконливо підтвердив це.

Взявши кермо в руки, начальник управління внутрішньої політики зразу ж вніс пропозицію “розширити формат зібрання” і внести до порядку денного кілька питань, серед яких запропоноване опозицією просто потонуло б у словесному потоці, оскільки було відсунуте на самісінький кінець. Опозиціонери знову вибухнули обуренням і зажадали, щоб їхня тема домінувала за “круглим столом”. Владці наче й погодились, але тут, ніби із засідки, вигулькнув “запасний гравець” — лідер черкаських партаграріїв, голова Чорнобаївської райдержадміністрації П.Душейко. Його довга і досить-таки нуднувата промова охопила події мало не десятирічної давності, а звелася, власне, до одного — участі пана Петра, як тодішнього нардепа, у перебігу сумнозвісної “конституційної ночі”. Проти цієї спроби відволікти увагу зібрання від суті розмови рішуче виступили В.Єщенко і один з керівників черкаських соціалістів С.Ганієв.

“Кіно”

Перейшовши у контратаку, опозиціонери запропонували переглянути 12-хвилинний документальний фільм, присвячений проблемам, пов’язаним з практичною реалізацією конституційних засад. Цього їхні опоненти вочевидь не чекали, про що свідчила довга пауза і розгубленість головуючого. Ситуацію кинувся рятувати сам В.Льошенко розповіддю про відвідини новообладнаного реанімаційного відділення онкодиспансеру. За його словами, нинішній технічний рівень цього медичного закладу дозволяє повертати надію на життя майже половині хворих, які ще донедавна вважалися безнадійними. Закінчив він риторичним запитанням: “Чому дехто бачить тільки чорне? Є споглядачі, а є ті, хто реально щось робить!” На це І.Єресько запитав: “А скільки коштує таке лікування і чи по кишені воно пересічному українцю?”

Народний депутат О.Малиновський ще раз зажадав не відволікатися від основної теми і говорити по суті — чому Конституція України не виконується в повному обсязі і чому за порушення її чинних засад ніхто не несе відповідальності. Його тираду В.Льошенко чомусь зустрів занадто емоційно, на що Ю.Громовський зауважив: “Категоричність є ознакою обмеженості”.

Зрештою, “кіно” таки показали і з екрану полинула досить вмотивована і аргументована критика правлячого режиму з наведенням конкретних фактів порушення владою конституційних положень. Президія демонстративно сиділа до екрану спиною, навіть тоді, коли на ньому з’являлося зображення самого гаранта. Лише А.Чабан зрідка з важко прихованим інтересом поглядав туди. З усього було видно, що фільм припав не до смаку владній команді та її прибічникам. “Ненужная потеря рабочего времени”, — констатував по його закінченні керівник обласної організації УПП.

Хліб на “круглому столі”

І знову ініціативу перехопив В.Льошенко, звинувативши Верховну Раду, в тому числі і присутніх нардепів, у тому, що вона не створила такий механізм, який би сприяв ввезенню продовольчого зерна в Україну. Заслуговує на увагу така його формула: “Владу не треба любити, її треба розуміти”. “А де зараз колишній віце-прем’єр з аграрних питань Л.Козаченко?” — запитав на це О.Малиновський. Місяць тому, нагадав він, опозиція ставила у Парламенті питання про загрозу голоду, але фракція провладної АПУ заблокувала прийняття відповідної постанови. Соціалісти і їхні однодумці вважають, що потрібно чітко визначити, хто буде ввозити зерно в Україну, щоб на народній біді знову не нагріли руки нахабні “жирні коти”-посередники. У цілому, наголосив нардеп, мова йде не про зміну владних персоналій, а про систему влади взагалі, яка за своєю суттю є антинародною.

На запитання опозиціонерів, куди поділося зерно з Черкащини торік, губернатор відповів, що в ринкових умовах усяким товаром, а значить і зерном, розпоряджається його власник. Нинішнього року посіви озимих збереглися лише на 20% площ, але сподіватися, що вони дадуть високий урожай, не доводиться. В облдержадміністрації відбулася нарада з питань забезпечення області зерном, визначені можливі оператори — зокрема, облспоживспілка та об’єднання “Черкасихліб”.

Далі “круглий стіл” проходив без особливих сплесків емоцій і словесних баталій. Ю.Громовський, звинувачуючи владу у порушенні Конституції, навів лише епізодичні факти, до того ж не досить вагомі, хоча вніс слушну пропозицію: кожен посадовець повинен скласти екзамен на знання Основного Закону.

Голова обласної організації СелПУ М.Комісар назвав Конституцію доленосним документом, у якому без потреби порпатися неприпустимо; якби він виконувався хоч би на 50%, більшості українських проблем просто не існувало б. Найбільш істотним порушенням Конституції він вважає те, що земельне питання в Україні регулюється не Законами, а президентськими указами, які й призвели вітчизняний АПК до катастрофічного стану. У його виступі наводилися конкретні схеми, за якими ховається реальна заборгованість селянам по заробітній платі, також зроблено висновок, що в Україні земля законодавчо не захищена від хижацької експлуатації.

“Зелені” та християнські демократи винесли на обговорення “круглого столу” деякі екологічні проблеми, соціалісти — негаразди з розвитком малого і середнього підприємництва. Під завісу П.Душейко обстоював право силовиків трактувати конституційні засади на власний розсуд, підкріпивши сказане такою тезою: “Якби громадяни не порушували Конституцію, то й правоохоронні органи були б не потрібні”.

Замість резюме

Полишаючи зібрання, журналісти запитували один одного: “А що це, власне, було? Задля чого нас сюди кликали?” Справді — посиділи, погомоніли та й розійшлись. Результат якщо й не нульовий, то близький до цього. Владі таки вдалося збити критичний запал задуманого опозицією заходу. От тільки що матимуть від усього цього прості черкащани, затуркані стрімким зростанням базарних цін на найнеобхідніше? Страшно говорити про це, але українське суспільство невпинно наближається до тієї межі, за якою голодний люд знесе і владу, і опозицію разом з Конституцією. А що далі? Може, “миротворчі сили” під егідою ООН, але традиційно під зоряно-смугастим прапором?

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 25, 25.06.2003
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 229 хитов: 4218
вчера: 723/26554
время генерации: 0.065865993499756; SQL запросов: 11