Медиагруппа «Антенна»  

РІК ПІД ПРИЦІЛОМ

Рівно рік тому було здійснено замах на життя Валерія ВОРОТНИКА, Володимира МАМАЛИГИ та його 10-річного сина. Ми могли б розповісти, чому і яким чином розслідування цієї справи зараз загальмоване. Хто, коли, кому і скільки заплатив грошей задля «залагодження» питання. Яким чином журналісти, постраждалі в результаті замаху, стали об’єктами стеження з боку однієї політичної сили. Яким чином планувалося знищити незалежне ЗМІ або захопити його шляхом злочинного рейдерства. Про все це ми знаємо. Але деякі деталі поки що змушені не розголошувати, щоб не давати підстав майбутньому слідству, яке вивчатиме не тільки обставини злочину, а й те, яким чином і хто цей злочин намагався приховати, заявити, що ми заважаємо слідству. Ми вирішили надрукувати текст звернення до майбутнього президента України Віктора Януковича, якому днями направили свій лист.


Звернення журналістів Валерія Воротника та Володимира Мамалиги до Президента України Віктора Януковича

Шановний пане Президенте!

Під час проведення передвиборної кампанії Ви неодноразово наголошували на тому, що збереження свободи слова, захист прав і свобод громадян стане основою Вашої діяльності на посаді Президента України.

Але свобода слова — питання багатогранне. Воно включає в себе не лише можливість вільно поширювати свої думки, але й вимагає існування в державі механізмів, що захищають людей, які їх висловлюють. На жаль, у сучасній Україні ми маємо з цим суттєві проблеми. З одного боку, існує безліч різноманітних ЗМІ, які представляють різноманітні жанри, політичні течії, мають різну форму власності. З іншого боку — ми фактично існуємо в атмосфері авторитарного політичного режиму, коли одним дозволено все, а інші навіть не мають можливості здійснювати, принаймні, свою професійну діяльність працівників мас-медіа, відчуваючи безпеку.

Ми працюємо в об’єднанні незалежних регіональних ЗМІ, яке доволі відоме на теренах країни під назвою «Антена». Це телеканал, Інтернет-ресурс та газета, які об’єдналися у медіа-групу. З дня створення у 1997 році нам довелося пережити багато — і спроби знищити незалежне та незручне тодішній владі видання у 1999-му році, й економічний тиск та блокаду у 2001–2003 рр., і репресії у 2005 році лише за те, що в «помаранчевій» області наші журналісти насмілилися мати власну думку і відстоювали її на сторінках єдиного в області періодичного двомовного видання, яке не скорилося, не продалося та не пішло на змову із совістю. Але все це може здатися несуттєвим перед тим, із чим ми зіткнулися минулого року, і відчули себе зайвими людьми в країні, яка чомусь вважається демократичною.

Ми вважаємо себе журналістами демократичного спрямування. Ми впевнені, що попри нав’язану шаблонність про те, що журналіст не має права на власні оціночні судження під час виборчого процесу, саме журналісти, колектив творчих та технічних працівників редакцій друкованого ЗМІ та телебачення, є звичайними громадянами, яких неможливо обмежувати у праві мати та відстоювати власну думку. Саме власну думку, власні переконання наші журналісти мали можливість поширювати завжди, завдяки незалежній інформаційній політиці видання та телеканалу.

Звернутися до Вас нас змусив факт злочинного нехтування нашими правами на життя, здоров’я та професійну діяльність з боку органів МВС та прокуратури. Органів, які уособлюють для кожного громадянина України державну владу в частині захисту громадянських прав та свобод кожної людини. Ми об’єктивно вважаємо, що лише Ваше особисте втручання допоможе нарешті довести розслідування кримінальної справи, порушеної за фактом замаху на наше життя, до логічного завершення. Ми просимо лише одного — контролю над усебічним та об’єктивним розслідуванням в межах законодавства України нахабного та суспільно-небезпечного злочину, що мав чіткі політичні мотиви.

Рівно рік тому, а саме 16 лютого 2009 року, у Черкасах було здійснено замах на вбивство Валерія Воротника, Володимира Мамалиги та його 10-річного сина. Невідомі особи підклали вибухівку в автомобіль, який належав Валерію Воротнику. Лише випадковість або помилка виконавця врятували нам життя. Ввечері цього дня Валерій Воротник, Володимир Мамалига та його 10-річний син після проведення прямого ефіру вийшли зі студії ТРК «Антена-Плюс» та мали намір сісти до припаркованого біля редакції автомобіля. Коли ми наблизилися до машини впритул, пролунав потужний вибух. Вибуховою хвилею нас відкинуло від автомобіля, було вибито вікна у навколишніх будинках, а уламки автомобіля розлетілися в радіусі понад 100 метрів.

Важкий позашляховик фактично врятував наше життя, прийнявши на себе енергію вибуху. Всі події виявилися зафіксованими камерами зовнішнього спостереження, розміщеними навколо приміщення «Антени». У показах, наданих правоохоронцям, ми чітко зазначили, що причиною замаху є виключно наша громадська та професійна діяльність. Прокуратурою Черкаської області було порушено кримінальну справу за ст.115 ч.15 (замах на вбивство) лише після наших наполегливих вимог та запитів з боку народних депутатів України. Хоча від самого початку прокуратура намагалася перевести розслідування в русло звичайного побутового злочину, відхиляючи те, що він був скоєний у суспільно-небезпечний спосіб та мав виключно політичні мотиви.

Впродовж тривалого часу журналісти медіагрупи «Антена» та громадськість, яка об’єдналася з ними заради захисту інтересів місцевої громади, були і є єдиними, хто безкомпромісно та послідовно відстоює інтереси простих людей у Черкасах. Саме на момент замаху нами було організовано громадянський рух та проведено ряд масових заходів проти закриття черкаських шкіл та необґрунтованого підвищення тарифів у ЖКГ. Причому, об’єктами критики журналістів та представників громади часто ставали депутати й чиновники незалежно від політичного забарвлення та партійної приналежності, які продовжують розкрадати майно, землю та кошти територіальної громади.

Журналісти медіагрупи «Антена» впродовж останніх трьох років займали жорстку і непримиренну позицію щодо неправомірних дій черкаської міської влади та черкаського міського голови Сергія Одарича, проводили журналістські розслідування їхніх зловживань, займали чітку громадянську позицію в питаннях захисту порушених прав і свобод людей, виступали ініціаторами проведення зборів територіальної громади та багатотисячних мітингів. Замовниками терористичного акту ми, Валерій Воротник і Володимир Мамалига, однозначно вважаємо черкаську міську владу та пов’язаних із нею осіб, про що заявили одразу після замаху, надавши детальну інформацію правоохоронцям. Але, на нашу думку, прокуратура та МВС зробили все від них залежне, аби злочин не був розслідуваний одразу, а надалі був втрачений час, і винні — виконавці та замовники — знищили всі докази своєї причетності.

Звертаємо увагу на ще одну деталь — інформація про замах була заблокована на центральних телеканалах і була прибрана з випусків новин більшості українських телеканалів на прохання одного з керівників БЮТ. Чому саме БЮТ виявив таке зацікавлення в приховуванні інформації про інцидент у Черкасах? Саме в той час корумпована черкаська міська влада знайшла собі покровителів саме в цій політичній силі. Наша медіагрупа стала єдиним інформаційним ресурсом, який завадив повному пограбуванню та поділу міста між Губським, який представляв БЮТ, та Бродським, який є фактичним «господарем» міського голови Черкас С.О. Одарича.

Під час розслідування кримінальної справи ми неодноразово висловлювали обґрунтовану недовіру черкаським правоохоронцям. Нами неодноразово направлялися звернення до Президента України Віктора Ющенка, народних депутатів, Уповноваженого з прав людини ВРУ Ніни Карпачової. Нами проводилися прес-конференції та брифінги, ми апелювали до міжнародної спільноти. Народний депутат Григорій Омельченко за нашими листами неодноразово звертався до Президента України, Генеральної прокуратури України, МВС. Заступником Голови Верховної Ради України Лавриновичем було зачитано відповідний депутатський запит у сесійній залі Верховної Ради України. Справу було взято на контроль у Секретаріаті Президента України, Генеральній прокуратурі України та МВС. Інформація про замах була озвучена членами української делегації на сесії ПАРЄ. Але все це аж ніяким чином не вплинуло на відсутність бажання у посадовців МВС та прокуратури розкрити злочин. Натомість навпаки, в діях певних посадовців правоохоронних органів проглядають ознаки хворобливої зацікавленості в гальмуванні розкриття справи, або спрямування розслідування на хибний шлях.

Незважаючи на все вищенаведене, розслідування кримінальної справи про замах на вбивство так і не зрушило з місця. Слідчо-оперативною групою, яка була створена розпорядженням прокурора Черкаської області М.Л. Лісового, та до якої входять понад два десятки слідчих і оперативних працівників прокуратури, МВС та СБУ, за час слідства навіть не були опитані названі нами особи, які могли б бути причетними до замаху. Не було вжито жодного заходу для розслідування злочину «по гарячих слідах». Слідчо-оперативною групою не було проведено жодного обшуку, жодної виїмки та перевірки в рамках розслідування кримінальної справи. Кілька разів кримінальна справа витребувалася до Києва для ознайомлення у МВС та ГПУ, але передати її у провадження Слідчого управління МВС або ГПУ нам відмовили. У нас є інформація, що за залишення справи у Черкасах посадові особи МВС та ГПУ неодноразово отримували матеріальну винагороду від осіб, не зацікавлених у чесному та об’єктивному розслідуванні, та на яких ми неодноразово вказували слідству. СБУ взагалі відмовила у порушенні кримінальної справи за ознаками статті «Тероризм», хоча всі підстави для порушення такої справи безсумнівно були.

У вересні 2009 року в Черкасах було затримано громадянина, з якого тортурами в одному з черкаських райвідділів МВС намагалися вибити зізнання в скоєнні замаху на наше життя. Означена особа не мала жодного стосунку до цього злочину, що не завадило прес-секретареві СБУ на брифінгу, який відбувся в центральному апараті та був присвячений роковинам убивства Георгія Гонгадзе, в присутності представників ЗМІ відрапортувати про затримання «кілера», тим самим ввівши в оману українську та світову громадськість. Інформацію про це поширили провідні українські та світові інформагенції. Але згодом розслідування щодо «кілера» було цілковито припинене за відсутністю складу злочину, а його було звільнено. Але жодним чином СБУ поширену інформацію не спростувало.

Наприкінці 2009 року розслідування справи було фактично припинено. Доступ до нашої конфіденційної інформації, а саме телефонних розмов, приватного листування, тощо, який отримали правоохоронці в рамках розслідування замаху на наше життя, було нахабним чином використано задля задоволення інформаційних потреб обласного штабу БЮТ, куди, за нашою інформацією, особисто передавали її у вигляді роздруківок деякі високопосадовці ГУ МВС у Черкаській області.

Крім того, планувалася низка репресивних кроків щодо медіа-ресурсу «Антени», які б дозволили напередодні виборів взяти під контроль або знищити впливовий черкаський медійний ресурс, який мав критичне по відношенню до діяльності Тимошенко забарвлення і був чи не єдиним місцевим медіа, яке не потрапило під контроль БЮТу або М. Бродського та пов’язаних із ними осіб. Так, упродовж вересня-жовтня працівники МВС під надуманим приводом намагалися отримати в місцевому суді санкцію на обшук у приміщенні редакції. Натомість жодного відповідного кроку щодо осіб, яких ми вказали в якості можливих замовників замаху, протягом року здійснено не було. Народні депутати від БЮТ та інших братніх до цієї політичної сили фракцій неодноразово зверталися до ГПУ з вимогою перевірок діяльності ЗМІ, що входять до нашої медіагрупи, дописавшись навіть до прямих вимог припинення нашої діяльності.

Крім того, планувався ряд кроків, наприклад, вилучення комп’ютерного обладнання редакції під приводом перевірки дотримання авторських прав на програмне забезпечення тощо. Але чіткі контрдії з нашого боку в межах законодавства України завадили цьому. Під час виборної кампанії було здійснено принаймні кілька злочинів щодо «Антени» та її співробітників. Навесні 2009 року було здійснено напад на знімальну групу телеканалу під час виконання журналістами їхніх службових обов’язків. Нападники були впізнані та мали певний стосунок до команди міського голови Черкас С.О. Одарича. В порушенні кримінальної справи нам було цинічно відмовлено.

У жовтні 2009 року кількома підлеглими депутата Черкаської міської ради І.М. Калашника серед білого дня було викрадено нашого співробітника Олексія Тетеріна, якого змусили вчинити певні дії, які стосуються його службових обов’язків. Попри звернення до МВС, прокуратури та СБУ, яке містило докладну інформацію щодо нападників та їхніх мотивів, обставин злочину, в порушенні кримінальної справи було відмовлено. Ми маємо чітку інформацію, що замовники цього злочину зверталися безпосередньо до керівників прокуратури області з «проханнями» зупинити слідство. У грудні 2009 року в Черкасах та області було розповсюджено фальшивий випуск газети «Антена», що містив інформацію, яка дискредитувала кандидатів на посаду президента Віктора Януковича та Віктора Ющенка. Прокуратурою було порушено кримінальну справу за фактом порушення авторського права, а не за фактом порушення виборчого законодавства, як того вимагали ми в своїх заявах. Звертаючись до правоохоронних органів, ми назвали низку осіб, які, на нашу думку, випустили цю фальшивку, і які на той час працювали у відповідних відділах обласного штабу БЮТ.

Ми могли б навести безліч фактів, які підтверджують політичну заангажованість та корумпованість місцевих правоохоронців, безліч фактів, які свідчать про корупційні злочини місцевої влади. В більшості випадків ми висвітлювали це на сторінках нашого видання та на веб-ресурсі «Антени», в програмах телекомпанії «Антена-плюс». Наші публікації, згідно із законодавством України, мали б розглядатися як повідомлення про злочини. Але правоохоронці Черкащини залишаються сліпими та глухими. А місцева влада все більше відчуває свою безкарність та продовжує грабунок місцевої громади.

Щиро вважаємо, що подібним ганебним явищам необхідно якнайшвидше покласти край. Адже як можна говорити про правову захищеність простих людей, коли навіть журналісти та громадські активісти виявляються неспроможними пробитися через глуху стіну корупції та беззаконня. Просимо Вашого негайного особистого втручання та сприяння народних депутатів України від фракції ПР негайно доручити Генеральній прокуратурі України:

  1. Створити тимчасову парламентську слідчу комісію щодо вивчення ситуації, яка склалася в Черкасах, та обставин блокування розслідування резонансного та суспільно-небезпечного злочину проти журналістів.
  2. Витребувати кримінальну справу на перевірку у Генеральну прокуратуру України, вимагати службового розслідування посадових злочинів осіб, які гальмували та втручалися у розслідування.
  3. Передати провадження слідства у справі до Генеральної прокуратури України.

У нас ще залишилася надія на справедливість. Ми щиро вважаємо, що розслідування замаху на наше життя та передача його матеріалів до суду може дати потужний імпульс до встановлення у нашій державі справжньої законності та демократії. Адже закон один для всіх.
ТОП-СТАТЬИ
Номер # 6, 17.02.2010
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 617 хитов: 18389
вчера: 765/21950
время генерации: 0.013523101806641; SQL запросов: 11