Медиагруппа «Антенна»  

ЗМІНА ПОЛІТИЧНИХ ЕПОХ

Ольга МАЛЬОВАНА# 4, 03.02.2010

ЧеревкоБезумовно, головна тема цих днів — президентські вибори в Україні. За кілька днів лідери перегонів Віктор Янукович та Юлія Тимошенко змагатимуться за голоси виборців у другому турі.


Може, комусь результати першого туру голосування на виборах президента й видалися неочікуваними, але більшість соціологічних даних, хай навіть куплених і не зовсім об’єктивних, ще до виборів називали лідерами президентських перегонів Віктора Януковича та Юлію Тимошенко. З різницею у 10% лідер ПР обійшов свою найближчу переслідувачку, чинного прем’єра Юлію Тимошенко, і з 35 відсотками голосів фінішував першим. Тимошенко, відповідно, другою — з 25 відсотками голосів виборців. Такими виявилися загальноукраїнські результати голосування. На Черкащині вони помінялися місцями. Більшість наших земляків схилили шальки терезів своїх симпатій у бік лідера БЮТу, тоді як керівник біло-блакитних став другим.

Що ж, судячи з усього, гроші, а саме від них залежить кількість і якість політичної реклами кандидатів, зіграли свою роль. А ще люди у нас люблять ображених так званих лідерів опозиції, яким така-сяка влада не дає працювати. Вони б давно гори звернули — побудували залізниці, нові підприємства, створили робочі місця і повернули всіх заробітчан додому, якби тільки дорвалися до влади.

Мало хто, мабуть, при цьому зважає на те, що за останні 5 років і Янукович, і Тимошенко, хто був, а хто і є при владі. Причому, з огляду на парламентсько-президентську модель республіки в Україні, посада прем’єр-міністра, яку вони обіймали, дає значно більше важелів для керування економічними процесами у державі, ніж президентський пост. Інша річ, що для втілення бодай частини цих обіцянок у життя потрібно співпрацювати, наприклад, із парламентом, а не боротися з ним. Ідеальний варіант за теперішніх конституційних норм — це, звісно, коли президент матиме свою більшість у ВР, яка ухвалюватиме ті закони, які йому потрібні. Бажано, однопартійну більшість, щоб не довелося з кимось створювати коаліцію, а потім називати одне одного зрадниками. Але, як показує досвід парламентських виборів, створення такої більшості у парламенті сьогодні не є можливим. Можна, звісно, припустити, що БЮТ і ПР об’єднаються, але навряд чи буде цей союз тривалим, а от електоральну базу таким кроком обидві політичні сили напевне втратять.

Можна припустити ще один варіант подальшого розвитку подій після інавгурації президента: президент розпустить чинний парламент. Але чи отримає у новому його складі бажаний розклад політичних сил? Скоріше за все, ні. А що буде далі? Питання риторичне, бо те, що буде, ми, мабуть, уже бачили. Бо й обличчя, і механізми влади залишаються старими. Виходить, що здобуття жаданого поста президента для українських політиків стає початком кінця їхньої політичної кар’єри. Оскільки перед наступними президентськими виборами знайдуться нові так звані опозиціонери, які знову критикуватимуть бездарну владу за бездіяльність і знову обіцятимуть світле майбутнє українцям. А ті знову віритимуть гарним словам. Хоча більшість людей від них уже стомилися і бажають єдиного — порядку й стабільності у державі, можливості захистити свої законні права, не купуючи судових рішень, і можливості мати за свою чесну працю не мізерні копійки, а гідне життя. Мабуть, це і є демократія у повному розумінні цього слова.

Нинішній же політичний режим, що дозволяє народним депутатам з правлячої, до речі, політичної сили та високопоставленим міліцейським чиновникам чинити беззаконня, вбиваючи людей, нічого спільного з демократією не має.

Видатний полководець, імператор Франції Наполеон Бонапарт колись казав:

«Коли народ у державі розбещений, закони майже даремні, якщо не керується вона деспотично».

Повертатися до диктатури, звісно ж, ніхто не закликає, наш народ уже жив в умовах диктатури пролетаріату понад 70 років. Вочевидь, може йтися про диктатуру закону. Нехай це й буде українська модель демократії. Бо в умовах теперішньої псевдодемократії виходу з кризи й покращення життя навряд чи можна чекати.

Можна по-різному сприймати ідею конституційної реформи Президента України Віктора Ющенка, але його наміри ліквідувати депутатську недоторканність, систему закритих партійних списків, реформувати систему влади у державі цілком могли наблизити нашу країну до такого рівня демократії. Проте більшість українців цього не побачили й не почули, тому віддали за кандидата в президенти Віктора Ющенка трохи більше 5 % голосів.

Голосуючи у день виборів на своїй виборчій дільниці, голова Черкаської ОДА Олександр Черевко зазначив: «Сьогодні наше суспільство складає перший іспит на демократію».

Чи був успішним цей екзамен, покаже час. І розставить все на свої місця — що було помилкою, а що ні. Безпомилковою залишиться хіба що прописна істина: нація обирає такого президента, якого гідна, навіть якщо цей президент не вважає її нацією.

Як в умовах відсутності державного і місцевих бюджетів забезпечити життєдіяльність області, а головне — як правильно розпорядитися тими мінімальними грішми, що будуть надходити на рахунки? Це питання було головним на колегії, участь у якій взяли керівники області, районів, міст обласного підпорядкування та обласних підрозділів усіх міністерств і відомств.

Відсутність головного фінансового документа на рівні держави та на місцях означає, що виділення грошей на бюджетні галузі відбуватиметься за принципом

1/12 від бюджету минулого року. І триватиме так доти, доки не буде ухвалено бюджети всіх рівнів на цей рік. 1/12 минулорічних видатків, як уже заявили фінансисти та керівники багатьох районів, вистачить лише на заробітну плату та енергоносії. Але забезпечення грішми цих двох статей видатків абсолютно не означає, що буде забезпечено діяльність галузей і, зокрема, найважливіших — охорони здоров’я, освіти, соціального захисту населення. Тож, голова адміністрації й поставив перед учасниками наради завдання: без будь-якої політики реально подивитися на фінансову ситуацію в області й забезпечити в таких умовах функціонування всіх галузей.

Головний фінансист області Володимир Кулєша, аналізуючи стан фінансів у регіоні, сказав, що ситуація з бюджетними видатками ще минулого року була не найкращою, цього року вона ускладнилася низкою факторів. З 1 грудня, мінімальна заробітна плата зросла на 15% і тепер складає 744 гривні, збільшилися витрати на енергоносії. Останні поки що зросли через погодні умови, але надалі буде відома динаміка збільшення тарифів. Крім того, з 1 січня введено нові доплати вчителям і медикам. Місячне збільшення фонду оплати праці по області склало 12 мільйонів гривень.

Темних кольорів і без того не райдужній картині з фінансами в області, за словами начальника фінуправління, додає те, що виплати по вказаних захищених статтях з одного боку зростають, а з іншого боку — затиснуті розмірами 1/12 видатків минулого року. Різниця між цими двома цифрами, каже Володимир Кулєша, цього року зменшилася до критичного мінімуму .

Недавньою своєю постановою Уряд, щоправда, дозволив до ухвалення цьогорічного бюджету на місцях використовувати як 1\12 загального фонду, так і 1/12 спеціального фонду. Проте головний фінансист області прохає усіх керівників підійти до можливості скористатися коштами спеціального фонду дуже обачно.

— Якщо ми у першому кварталі повністю використаємо обсяг 1/12 за сумою загального і спеціального фондів, я не виключаю, що після затвердження Державного бюджету середньомісячний обсяг видатків загального фонду у другому півріччі може виявитися меншим, ніж у першому кварталі цього року. Ми просто не знаємо, які цифри будуть закладені у Державному бюджеті, — висловив занепокоєння начальник головного фінуправління області Володимир Кулєша.

Керівник обласного управління Пенсійного фонду Володимир Багрійчук зазначив, що попри зменшення кількості найманих працівників і, відповідно, фонду зарплати, з якого нараховуються кошти до пенсійного бюджету, виплата пенсій в області торік здійснена в повному обсязі. Але Володимира Багрійчука непокоїть зростання боргів підприємств до Пенсійного фонду, зокрема, підприємств-банкрутів.

Зате головного казначея області Сергія Никопаненка, судячи з його доповіді, ніщо не турбує. На сьогоднішній день, сказав він, виконання бюджетів здійснюється відповідно до затверджених тимчасових розписів і тимчасових кошторисів розпорядників і одержувачів бюджетних коштів. Тож, в області все гаразд із фінансами, — такий висновок можна було зробити з його кількахвилинного монотонного читання з папірця підготовленої доповіді.

Але перервав спокій головного казначея Черкащини голова Чигиринської РДА Петро Литвин. Він запитав, чому з минулого року не здійснено платежі на життєво важливі об’єкти Чигиринського району — котельню в селищі Орбіта, де люди мерзнуть у холодних квартирах, бо вона не працює, і на автономну електростанцію Чигиринської центральної районної лікарні, яка єдина в області досі не має автономного електропостачання, і в будь-який момент там може зникнути світло. Причому сума непроплачених коштів невелика — лише 25 тисяч гривень . Але замість того, щоб відповісти керівникові району, начальник обласного казначейства тільки почав з’ясовувати, яка природа цієї заборгованості.

Така «компетентність» викликала обурення черкаського губернатора Олександра Черевка.

— Сьогодні яке число?! — на підвищеному тоні звернувся він до начальника Головного управління Держказначейства в області... — Кінець місяця, а ви тільки з’ясовуєте, що це за заборгованість! Ви для кого це зараз розказували про виконання планів? Ви давно мали це проплатити, а якщо ви не у змозі цього зробити, то не заважайте працювати!

Голова облдержадміністрації кілька хвилин вичитував головного казначея області, як школяра, висунувши йому конкретні зауваження: виявляється, гроші не надходять не тому, що їх взагалі немає, хоч і скрутно зараз, а тому, що дуже повільно працює саме обласне казначейство. Олександр Черевко дав доручення Сергієві Никопаненку до кінця дня, якого проводилась нарада, зробити ці платежі.

— Я вам конкретне доручення даю, — сказав губернатор, — усе попроплачувати! А якщо ви не будете цього робити, тоді ми будемо по-іншому розмовляти.

Надалі Олександр Черевко звернувся до всіх чиновників і посадовців з вимогою забезпечити всі найнеобхідніші потреби у районах та містах, погрозивши їм звільненням.

— Повірте, мені соромно в очі людям дивитися, коли мені говорять, що десь там не доїхала «швидка» до людини через те, що немає бензину. Життєдіяльність області має бути забезпечена! Хто цього не робитиме, той вилетить, як пробка, не очікуючи результатів виборів! Треба працювати і виконувати свої обов’язки, — резюмував голова обласної адміністрації.

У підсумку наради було вирішено створити — в районах та містах робочі групи, до складу яких включити начальників місцевих відділів Державного казначейства, управлінь та відділів, які відповідають за освіту, охорону здоров’я, соціальний захист та інші важливі галузі економіки, аби тримати ситуацію під постійним контролем.

Тож, поки інші чекають завершення виборів, губернатор Черевко без зайвого пафосу змушує всіх працювати, нагадуючи керівникам районів, що вже час готуватися до весняно-польової кампанії, адже ніхто інший цього не зробить, додаючи, що, можливо, й жнива їм усім також доведеться проводити разом.

Нещодавно Президент України Віктор Ющенко підписав указ про продовження дії Державної програми «Золота підкова Черкащини» до 2012 року у зв’язку з проведенням в Україні чемпіонату Європи з футболу . Це нові перспективи для подальшого розвитку нашої області, зазначив Олександр Черевко і звернувся до голів районних адміністрацій із проханням підготувати пропозиції до державного бюджету України вже наступного року.

Схоже, незалежно від результату другого туру виборів, Олександр Черевко має твердий намір і надалі працювати на Черкащині, не дивлячись на політичний розклад і займану посаду. Бо посади можуть мінятися, а те, що людина зробила для своїх земляків, для свого рідного краю, нікуди не дінеться і залишиться навіки.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 4, 03.02.2010
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 290 хитов: 6728
вчера: 793/19458
время генерации: 0.056812047958374; SQL запросов: 11