Медиагруппа «Антенна»  

Містобудівне свавілля у Черкасах

Валерій ХОЛКОВСЬКИЙ# 44, 11.11.2009

За піввіковий період інтенсивного розвитку міста у статусі наймолодшого у державі обласного центру Черкаси з провінційного містечка — райцентру з переважною одноповерховою забудовою — перетворилися на сучасне велике місто з власним привабливим архітектурним обличчям, розвиненою інфраструктурою, завершеною забудовою загальноміського центру і новоутворених мікрорайонів міста. У що Черкаси перетворюються зараз?


Ще у 1975 році для вирішення проблем комплексного розвитку міста на основі реалізації генерального плану органами місцевої влади, містобудування і архітектури були визначені і здійснені пріоритетні завдання соціально-містобудівної стратегії проведення інтенсивної реконструкції з переустроєм центрального району й ансамблевою забудовою шести новоутворених площ: центральної, театральної, площі Слави, культурно-просвітницької, Європейського торгового центру та ділового центру по вул. Хрещатик–О.Дашковича. Всі проектно-містобудівні рішення були змодельовані на макетах, схвалені містобудівною радою з інформуванням населення на архітектурно-містобудівних виставках з громадським обговоренням.

Провідною ідеєю формування забудови центру було визначено утворення взаємопов’язаних відкритих ландшафтних просторів у системі площ, діагонально-променевої композиції, орієнтованих на розкриття до зони прибережної рекреації, при збереженні історичного регулярного розпланування кварталів. Архітектура загальноміського центру отримала громадське і професійне визнання як творче досягнення авторських колективів інститутів «Діпромісто», «Черкасицивільпроект» і місцевих органів архітектури, є містобудівною новацією і не має аналогів у практиці забудови населених пунктів з регулярним розплануванням територій. Це висновок експертизи, проведеної Українським інститутом Урбаністики в 1999 році.

Зараз предметом професійного неспокою архітектурної громадськості став факт безпрецедентного порушення генерального плану з ліквідацією шостої за рахунком площі ділового центру на перетині вулиць Хрещатик і О.Дашковича, яка інтенсивно забудовується без наявності дозвільних документів.

Авторами проекту протягом 25-річної творчої роботи вдало знайдено гармонійне архітектурно-просторове рішення цієї площі з композиційною домінантою — адмінбудівлею податкової адміністрації, фоновим архітектурним оточенням і розплануванням прилеглої території під обладнання нового громадського майдану.

На жаль, за браком коштів цей авторський задум не був своєчасно реалізований при введенні в експлуатацію у 1997 році адмінбудівлі податкової адміністрації, не було передбачено фінансування благоустрою прилеглої площі, тож на цьому чільному місці залишився необлаштований пустир.

У пошуках компромісу містобудівною радою була підтримана ідея розміщення тут підземної 3-поверхової споруди магазинів супермаркету. Обов’язковою вимогою зміни проектного рішення було збереження наземного простору громадської площі з елементами її обладнання і благоустрою за авторським задумом.

За ініціативою керівника будівельної фірми «Житлобуд-1» Михайла Шелегона йому були надані повноваження замовника на проектування і будівництво об’єкта на комерційних засадах з благоустроєм і облаштуванням площі. Саме він доручив проектні роботи по підземному наповненню площі ТОВ «Черкасицивільпроект», проте новопризначені автори проекту не змогли впоратися із завданням щодо дотримання архітектурно-планувальних вимог, передбачених завданням на проектування

об’єкта. Невдало спроектовані і побудовані споруди інженерного обладнання підземного супермаркету наповнили площу безсистемно розкиданими допоміжними спорудами об’єкта будівництва. Проте ця «антиархітектурна» какофонія могла бути ліквідована при відповідному архітектурно-художньому оформленні, як було запропоновано архітектурно-містобудівною радою у квітні 2007 року.

Доцільно навести «Концепцію архітектурно-планувального завдання на проектування та будівництво площі з 3-поверховим підземним торговельним центром на перетині вулиць О.Дашковича та Хрещатик», погоджену міським головою Сергієм Одаричем 11квітня 2007. Дослівно по тексту:

«1. Розробити варіант благоустрою території площі з прилеглою зоною, враховуючи:

а) використання площі для проведення масових заходів загальнодержавного та міського значення (30–40 тисяч осіб) з визначенням місця для установки сценічної композиції;

б) передбачити розміщення головної ялинки міста з урахуванням коригування конструктивну підземного торговельного центру;

в) передбачити розміщення кафе літнього типу з торговельними терасами

г) передбачити виконання мощення з довговічних матеріалів (граніт, мармур) (з можливістю використання площі під льодовий майданчик-каток) — виконати ескізні пропозиції декоративного панно з мапою України, відзначивши основні битви та перемоги гетьмана Богдана Зіновія Хмельницького (1595–1657) та Українського козацтва».

Пропонувалось передбачити візуальний та пішоходно-планувальний зв’язок Європейської площі, Козацького майдану та Долини троянд у проектно-планувальній ув’язці з історико-етнографічною зоною Замковий узвіз. Крім того, пропонувалось використання площі під льодовий майданчик-каток, виконання варіантів об’ємно-просторового та ідейно-художнього вирішення акцентуючого елементу колони-символу козацької слави та фонтану. Проте, це архітектурно-планувальне завдання не прийнято до виконання , процес пішов неконтрольовано і сьогодні ми констатуємо непоправний результат. Як завжди, втрутилися гроші.

Новоутворена громадська площа загальноміського центру фактично ліквідована недолугою 2-поверховою забудовою, не передбаченою генеральним планом і не затвердженою проектно-планувальною документацією, на основі якої сформоване її архітектурне оточення.

Будівля зводиться форсовано-прискореними темпами вдень і вночі не випадково, бо фактично це є об’єкт самовільного будівництва без належно оформлених дозвільних документів: відведення земельної ділянки і отримання дозволу на проектування і будівництво, погодження змін генерального плану з авторами проекту (Київським інститутом «Діпромісто», архітектором Ю.І.Калашником) і висновку містобудівної ради; без відповідної експертизи зміненого проекту і отримання дозволу на виконання будівельно-монтажних робіт в обласній інспекції архітектурно-будівельного контролю.

Ці вимоги базуються на чинному законодавстві і їх дотримання є обов’язковим для забудовника, генпідрядної будівельної організації, а на стадії прийняття архітектурно-планувального рішення і погодження проекту — для головного архітектора міста. Саме зараз робиться спроба по факту самочинного будівництва заднім числом оформити потрібні дозвільні документи, без яких об’єкт не може бути введений в експлуатацію. Процес іде ніби «від лукавого», наче не існує в державі законів «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про планування та забудову територій», «Про авторські та суміжні права» або прокуратура про них не знає.

Виходить, що вимоги законодавства не є правоустановчими і обов’язковими для виконання міською владою. А в діяльності головного архітектора міста чомусь відсутнє правонаступництво, орієнтоване на завершення авторських об’єктів своїх колег по професії з дотриманням моральних засад професійної етики.

Відповідальний і престижний для обласного центру містоформуючий комплекс нової громадської площі, яка могла б стати дійно окрасою Черкас, перекреслено розчерком пера можновладця, який виходить із звичних для нього комерційних інтересів. А хто спитав черкащан, чи це їм потрібно ціною ліквідації існуючого простору площі?

Факт містобудівного свавілля у Черкасах та його наслідки розглянуті Правлінням обласної організації Національної Спілки архітекторів України із запрошенням архітекторів, які входять до складу містобудівної ради і думка яких повністю проігнорована владою. Загальний професійно обгрунтований висновок фахівців зводиться до негативної оцінки вказаного об’єкту будівництва, що аж ніяк не може претендувати на архітектурне досягнення і є прикрою містобудівною помилкою.

Адже двохповерховий кутовий об’єм будівлі, титулований надуманою символікою підкови, що будується на площі, візуально у просторових ракурсах накладається на пам’ятку архітектури по вул. О.Дашковича, підсікає домінуючу будівлю податкової адміністрації і випадає з ансамблевої забудови вул. Хрещатик з об’єктами класичного стилю — банком і філармонією.

До того, дзеркальне скління частини фасадів об’єкта самобуду «ансамблевості» забудові не додає, тут у тлумаченні очільника від влади є підміна понять. Тут ми маємо наявну дисгармонію, утворену антагонізуючим

об’єктом, що штучно врізаний в існуючу представницьку забудову Хрещатика, фактично сприймається сам по собі і не буде мати належної архітектурної виразності, як би старанно його не прикрашали і рекламували.

Наш гіркий досвід є наочним прикладом, що архітектор не має права на помилку, бо вона, матеріалізована шляхом капітального будівництва, залишається на віки і виправити її практично неможливо. Проте, в умовах наявної комерціалізації капітального будівництва і його проектної складової ми маємо наочні приклади, як ігнорується професійне святе правило в роботі зодчого — не нашкодь. Наведений приклад не є поодиноким.

Ми є свідками, як зараз ведеться будівництво торгово-офісного об’єкту по вул. Гоголя біля драматичного театру з ліквідацією театральної ар’єрплощі,

утвореної відповідно до генерального плану міста. І тут комерційний інтерес взяв верх над суспільними потребами жителів міста, а головний архітектор міста, який намагався протидіяти грубому порушенню містобудівного законодавства, спочатку був відсторонений від виконання обов’язків, а потім взагалі втратив посаду. Не прийняті до уваги протести архітектурної громадськості, численні скарги жителів міста, а рішення містобудівної ради, що висловилась проти, було відмінено позитивним фальсифікованим висновком «погодити розміщення і дозволити проектування об’єкта».

Архітектор чинить протиправні дії або йде проти власних професійних переконань часом не по своїй волі. На жаль, він підпорядкований міському голові, що може диктувати власні правила гри без дотримання державних будівельних норм і правил, за що можна потім спитати у виконавця, який працює у команді можновладця.

Архітектурну громадськість і пересічних черкащан бентежить наявна тенденція щодо ліквідації громадських площ і скверів загальноміського центру, утворених за останні три десятиріччя шляхом проведення планової реконструкції старої малоцінної забудови і впорядкування територій міських кварталів, на що витрачені як значні бюджетні кошти, так і інвестиційні капіталовкладення.

Пріоритет у містобудуванні повинен надаватись суспільним інтересам міської громади, підвищенню рівня комфорту життєвого середовища,

обов’язковому дотриманню основних положень генерального плану, девальвація яких непоправно шкідлива і неприпустима на угоду комерційним або корпоративним інтересам очільників від бізнесу, яким допомагає влада.

Наведені факти містобудівних правопорушень не є випадковими. Це, на жаль, вже прикра негативна тенденція у діях чужинців та нелюбів нашого міста, з чим, як з хронічною хворобою, треба боротись, поки Черкаси остаточно не втратили своє обличча.


Заслужений архітектор України, почесний член Української академії архітектури, член правління Черкаської організації Національної спілки архітекторів України В.М.Холковський.

Працював головним архітектором м.Черкаси з 1966 по 1990 рік, до 2000 року — головним архітектором області.P.S.

Коли верстався номер, до редакції завітав пан Холковський і повідомив, що наш славнозвісний «Черкасицивільпроект», за авторським задумом і розробками фахівців якого забудована ця площа, дозволив собі зараз ліквідувати її простір і розпланування. Якось дуже легко перекреслено власне творче надбання і спотворене своє містобудівне дітище без оцінки його наслідків, моральності, а також втрати власного авторитету. Мабуть, грошовий фактор важить сьогодні більше?

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 44, 11.11.2009
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 540 хитов: 11155
вчера: 675/20583
время генерации: 0.030112981796265; SQL запросов: 11