Медиагруппа «Антенна»  

Перший в Україні пам’ятник Івану Гонті встановлено у Христинівці

Оксана ХИМИЧ# 42, 28.10.2009

З нагоди 360-ї річниці з дня створення Української козацької держави 24 жовтня у Христинівці урочисто відкрито пам’ятник героєві національно-визвольної боротьби ХVIII століття Іванові Гонті.

Семиметровий пам’ятник встановлено у міському парку імені Івана Гонти на в’їзді в місто.

Ініціатором виготовлення та встановлення пам’ятника стали міський голова Христинівки Микола Наконечний та група депутатів районної та міської рад.

Скульптуру було виготовлено у Полтаві за кошти благодійних внесків спонсорів та меценатів.

На відкритті побували гості з усієї України. Почесне право відкрити скульптуру випало голові обласної державної адміністрації Олександру Черевку, міському голові Христинівки Миколі Наконечному та голові районної державної адміністрації Валерію Пономаренку.

Очільник Черкаської єпархії Української православної церкви київського патріархату архієпископ Іоан освятив пам’ятник. Свої вітання з нагоди відкриття пам’ятника висловив від імені Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета єпископ Васильківський, вікарій Київської єпархії Євстратій.

Делегація із села Гонтівки Вінницької області, де було страчено ватажка гайдамацького руху, подарувала Христинівці меморіальну дошку та землю зі свого села. На святі виступила і прапрапраонука Івана Гонти Лідія Максименко. Вона звернулася із проханням до громади району увіковічити пам’ять Івана Гонти у його рідному селі Розсішки, що на Христинівщині.

За словами голови обласної державної адміністрації Олександра Черевка, Черкащина завжди була осердям національно-визвольної боротьби нашого народу за незалежність. Тут беруть свій початок славні козацькі традиції боронити рідну землю, що у вісімнадцятому столітті вилилися у масштабні загальнонародні гайдамацькі повстання. Вершиною їх стала селянська війна 1768 року, яка отримала назву Коліївщина.

Івану Гонті судилося відіграти найвидатнішу роль в історії гайдамацького руху, який прокотився із Холодного Яру Мотронинським лісом, Жаботином, Смілянщиною, Лисянщиною, селами навколо Умані та Христинівки — загалом по всій Правобережній Україні. Постать цього славетного козацького ватажка досі привертає пильну увагу вітчизняних та закордонних істориків.

— Відкриття пам’ятника Івану Гонті — це символічний акт відновлення історичної справедливості. Ми піднімемо імена всіх національних героїв, які поклали життя в боротьбі за волю і незалежність України. Бо, як говорить Президент України Віктор Ющенко, нація без державності — це перекотиполе у світі, — зазначив Олександр Черевко.

Для довідки:

Іван Гонта (1705–1768) — ватажок українського гайдамацького руху, один із провідників Коліївщини, визвольного повстання 1768 року проти релігійного, національного та соціального гніту на Правобережній Україні. Був виданий полякам і засуджений особливим церковним трибуналом. Після десятиденних тортур Гонті було винесено смертний вирок. Останки Гонти мали виставити в 14 містах Правобережної України. На третій день страти коронний гетьман Ксаверій Браницький наказав відрубати голову Гонті, який з надзвичайною мужністю витримав тортури.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 42, 28.10.2009
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 397 хитов: 8959
вчера: 421/16688
время генерации: 0.46431994438171; SQL запросов: 11