Медиагруппа «Антенна»  

Хто заробляє на валютних гірках

Микола ГОСПОДАРЕЦЬ, «УНІАН»# 31, 12.08.2009

В останні дні липня в Україні укотре відбулися валютні гірки. Долар «раптом» почав рости на міжбанку, за лічені години його зростання перекинулося на готівковий ринок. Одним ривком «зелений» пробив рівень 8 гривень за долар, упевнено пішов убік «9». І також «раптом» усе відкотилося назад...

Що ж відбувається на валютному ринку, якщо, на думку багатьох експертів, ніяких економічних передумов для подібних стрибків немає? Хто заробляє на цих «гірках»?

Щоразу після чергового ривка долара вгору-вниз держоргани в Україні намагаються (або, принаймні, вдають, що намагаються) знайти винних і віддати їм належне. І щоразу результати цих перевірок у будь-якого фахівця з валютного ринку такі підсумки «розслідувань» і пошуків валютних спекулянтів викликають тільки усмішку.

Щоб реально розіграти валютні «ралі» на ринку, потрібні серйозні гроші, і дрібним банкам таке просто не під силу. Як кажуть, кишка затонка. Щоденний обіг валютного ринку України на даний момент становить близько 100–200 мільйонів доларів. Відповідно, щоб реально «зрушити» курс долара, треба володіти ресурсами на рівні 150 або хоча б 100 мільйонів. Звісно, жоден із названих «валютних спекулянтів» ніколи таких ресурсів не мав у своєму розпорядженні.

Хто ж тоді реально розгойдав долар і одержав від цього своє «масло на булочку»?

Перший хід у цій грі — великий банк, який має значні надлишки гривні на рахунках, видає кредит, наприклад, торговельній компанії. При цьому кредит, як правило, видається під нічим не забезпечені операції і на великі суми, а заразом і за пільговим відсотком.

У свою чергу (це вже другий етап у грі), торговельна компанія не поспішає розрахуватися за товар, який, зрозуміло, вона купувати і не збиралася. Натомість вона переказує гроші в невеликий «дружній» банк для поповнення свого розрахункового рахунку і тримає їх там. Банкові компанія, зрозуміло, весь цей час справно платить відсотки по кредиту (ми пам’ятаємо, що відсотки символічні, тому вони потім з лишком окупляться).

Тим часом (третій етап гри) до роботи береться невеликий банк. Він «раптом» помічає, що у нього ну просто надлишок гривні. У цій ситуації, саме собою зрозуміло, просто грішно не купити долар на валютному ринку. Для цієї мети наш невеликий банк купує долари, зрозуміло, «абсолютно випадково» у того самого великого банку і, зрозуміло, за дуже непоганим курсом. Великий банк може собі дозволити продати їх за таким курсом, оскільки у нього завжди є можливість прикупити долари в НБУ за офіційним курсом. А щоб пояснити придбання валюти, дружня торгова фірма-позичальник «згадує», що їй дуже потрібна валюта для розрахунку з нерезидентом за договором консалтингу.

Після такої нескладної операції настає наступний етап. Невеликий банк тепер уже, як монстр, виходить на валютний ринок. Спочатку він скуповує всі невеликі лоти на продаж і виставляє заявку на купівлю валюти за ціною на 10–30% вищою, ніж усі інші. Ринок різко розгортається — курс долара «рве» вгору. І невеликий банк, «забувши» про всі свої валютні резерви і ліміти, скуповує долари у зростанні. Зовні нічим не пов’язані, учасники «концесії» діють синхронно. Великий банк, посилаючись на заявку невеликого банку, теж підвищує ціну продажу валюти. Невеликий банк ще вище задирає курс, і зрештою на ринку починається паніка. У цій ситуації часто трейдер великого банку починає з технічних причин не виконувати заявки клієнтів на продаж валюти, щоб ще більше підігріти ринок.

Тут уже треба кувати залізо, поки гаряче. Покупці валюти панікують, а продавці зменшують обсяги операцій. Нарешті, коли паніка досягає піку, невеликий банк виставляє на продаж раніше куплені дешеві долари за новим, завищеним, курсом. І, зрозуміло, продає їх за цим курсом. А торговельна компанія «згадує», що валюта їй не потрібна, оскільки передумала платити нерезиденту.

Все, прибуток одержано, справу зроблено. Тепер треба згорнути операцію. Торговельна компанія, «пригадавши», що кредит їй не потрібний, повертає гроші за кредитним договором у той самий великий банк. Прибуток ділиться згідно з обумовленими раніше умовами. Завіса. До наступної Великої Гри на валютному курсі.

Тепер порахуємо, скільки можна заробити на таких «гірках» у принципі і, зокрема, на тій «гірці», що виникла під кінець липня.

Простий підрахунок показує, що за рахунок коливань курсу долара останнім часом банки мають можливість одержати до 200–250% річних. Погодьтеся, непоганий дохід в умовах кризи. Особливо, якщо порівняти його зі ставками по депозитах, на порядок меншими, які ті самі банки пропонують населенню.

Що ж до конкретної липневої ситуації, нагадаємо, що у понеділок, 27 липня, долари можна було купити по 7,93 грн. за долар. А вже в середу, 29 липня, продати їх по 8,2 грн. за долар. Згідно з даними НБУ, обіг доларів 29 липня становив 201 млн. дол. Якщо за таким завищеним курсом продали хоча б 100 млн. дол., то чистий дохід склав 27 млн. грн., або близько 3,5 млн. дол. Якщо вважати, що за тим курсом продали всі 201 млн. дол., то дохід буде близько 7 млн. дол. Зауважте — за один день. Якщо поділити цю суму «за поняттями» між кількома учасниками гри (див. вище про те, хто яку роль у ній грає), вийде по 1–2 мільйони, так би мовити, на одного концесіонера. Нагадаємо — в день. Погодьтеся, непогано.

Зрештою, всі задоволені, окрім населення, яке вкотре заплатило за ігри банкірів зі своїх кровних заощаджень. Будь-яке зростання курсу долара так або інакше веде до того, що люди, одержуючи доходи у гривні, оплачують ігри валютних спекулянтів і позбуваються частини свого і так невеликого доходу.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 31, 12.08.2009
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 558 хитов: 16117
вчера: 580/19299
время генерации: 0.0084159374237061; SQL запросов: 11