Медиагруппа «Антенна»  

Черкащанине, ти маєш право!

Герман СИДОРЧУК, юрисконсульт, «Народний фронт»# 21, 03.06.2009

Останнім часом в Україні з боку органів влади, органів місцевого самоврядування, представників різноманітних комерційних структур спостерігається зростання кількості порушень прав громадян, встановлених законодавством.

Опинившись у ситуації, коли порушені наші права, ми інколи розгублюємось та не знаємо, як правильно поводитися, до кого звернутися для усунення правопорушення.

Безперечно, найбільш надійним та дієвим видом захисту порушеного права у цивілізованому суспільстві є саме судовий захист, але в деяких випадках більш доцільним є спроба вирішення питання шляхом направлення відповідного письмового звернення, оформленого у вигляді вимоги про відновлення порушеного права безпосередньо до порушника, або звернення до певних державних органів, покликаних захищати права громадян.

В Україні існує безліч таких органів, але найчастіше громадяни просто не знають, куди звертатися, або, звертаючись не до того органу, не отримують бажаного результату.

Систему органів державної влади України складають: міністерства, державні комітети України, центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом та органи судової влади.

Почнемо з Міністерства юстиції України (Мінюст). Відповідно до Положення про Міністерства юстиції України (затверджене постановою КМУ №1577 від 14 листопада 2006 р.) Мінюст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної правової політики. Серед іншого до завдань Мінюсту входить: забезпечення захисту прав і свобод людини і громадянина у визначеній сфері; організація виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб); організація у межах своїх повноважень виконання актів законодавства та здійснення контролю за їх реалізацією; організація своєчасного, повного, неупередженого примусового виконання рішень судів та інших органів, яке покладено на державних виконавців, та ін.

Далі розглянемо деякі елементи системи правоохоронних органів України, яка складається з прокуратури, органів внутрішніх справ, Служби безпеки України, нотаріату, адвокатури.

Діяльність прокуратури регулюється законом України «Про прокуратуру», відповідно до якого прокуратура покликана здійснювати прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами.

Розгляд системи органів внутрішніх справ більш доцільно розпочати з МВС — відповідно до Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого Постановою КМУ №1383 від 4 жовтня 2006 р., МВС є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування і реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, захисту об’єктів права власності, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, безпеки дорожнього руху, громадянства, імміграційної та паспортної роботи, протидії незаконній міграції. Зрозуміло, що цьому органу підзвітні та підконтрольні міліція і внутрішні війська.

Але на цьому ми залишимо розгляд системи органів системи МВС та звернемо свою увагу на орган, покликаний здійснювати контроль за дотриманням законодавства про працю, захищати та відстоювати наші трудові права. Ці функції покладені на Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики України (територіальними органами є обласні державні інспекції праці). Основними завданнями Держнаглядпраці є: забезпечення захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (крім питань охорони праці) і загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (загальнообов’язкове державне соціальне страхування) на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю.

У разі порушення прав споживачів головним серед державних органів, покликаних захищати ці права, є Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики, та його територіальні органи (Управління по захисту прав споживачів). Основними завданнями Держспоживстандарту України є: здійснення державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, рекламу у цій сфері, державного метрологічного контролю та нагляду; здійснення у межах своєї компетенції державного нагляду за додержанням законодавства у сфері стандартизації та підтвердження відповідності; забезпечення міжгалузевої координації та функціонального регулювання у сфері захисту прав споживачів, стандартизації, метрології, сертифікації, підтвердження відповідності, управління якістю.

Необхідно нагадати про те, що звернення громадян до певних органів за захистом своїх прав не виключає можливості звернення за захистом і до суду. Навпаки, факт звернення, отримана чи не отримана на це звернення відповідь буде тією доказовою базою, яка в певних випадках зможе значно прискорити розгляд справи та її вирішення на вашу користь. Нагадуємо, що вимоги до звернень громадян, порядок подання цих звернень, строки отримання відповіді містяться в законі України «Про звернення громадян».

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 21, 03.06.2009
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 320 хитов: 8717
вчера: 780/26432
время генерации: 0.086828947067261; SQL запросов: 11