Медиагруппа «Антенна»  

ЦІЛКОМ ТАЄМНО: ЩО ЧЕКАЄ КРАЇНУ

Валерій ВОРОТНИК, за матеріалами інтернет-ЗМІ# 21, 03.06.2009

Сенсаційні подробиці секретних перемовин оприлюднило у вівторок, 2 червня, відоме українське інтернет-видання «Українська правда». У розпорядженні журналістів опинилася докладна інформація про домовленості між лідерами найрейтинговіших українських мегапартій. Згідно з інформацією, Тимошенко і Янукович минулої суботи попередньо погодили зміни до Конституції та текст «Великого договору». Остаточна угода нібито була укладена у неділю під час секретної зустрічі між прем’єром та лідером Партії регіонів, яка відбулася в захищеному від прослуховування приміщенні в Кабінеті міністрів України.

Попри розповсюджувану інформацію нібито розмови про укладення коаліції між БЮТ та регіоналами є лише гучним піаром, нижче ми наводимо основні положення, які містяться у документі.

Серцем нової широкої коаліції є нова редакція Конституції України, яка передбачає суттєві зміни на всьому політичному полі, а саме:

– обрання президента в парламенті — і цю посаду найближчі десять років має обіймати Віктор Янукович,

– концентрація за президентом силового блоку, пов’язаного з гарантуванням державної безпеки (пропонується, щоб керівники СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної адміністрації призначалися президентом одноосібно),

– президент також зможе пропонувати Верховній Раді кандидатуру генпрокурора протягом повноважень парламенту шостого і сьомого скликання;

– крім того, президент матиме право вносити кандидатуру голови НБУ також протягом шостої і сьомої каденції парламенту. Ці тимчасові повноваження мають позбавити Януковича від спокуси розпустити парламент, оскільки таким чином буде скорочено час дії його мандату в частині впливу на Генпрокуратуру та НБУ;

– реформа місцевого самоврядування — обласні ради отримають нові повноваження, зокрема — в частині призначення керівників областей; ними фактично стануть керівники обласних виконавчих комітетів;

– реформа судової влади — частина суддів буде обиратися всенародно, частина визначатиметься шляхом жеребкування;

– реформа правоохоронної системи — Генпрокуратура втратить монопольне право представляти інтереси держави в суді;

– парламентські вибори у два тури, за підсумками яких переможець матиме 226 голосів «чистими»;

– запровадження дієвого імперативного мандату;

– право внести кандидатуру спікера може бути закріпленим за опозицією;

– посилення повноважень слідчих комісій Верховної Ради, які матимуть право проводити слідство.

Найскандальніший пункт домовленостей — у прикінцевих положеннях проекту змін до Конституції. Там передбачено продовження повноважень чинної Верховної Ради до 2014 року, щоб у подальшому вибори президента і парламента відбувалися в один рік — 2019, 2024, 2029... Цікаво, що цей факт минулого понеділка, 1 червня, в ефірі телеканалу ICTV категорично спростував нардеп-регіонал Нестор Шуфрич, якого в політикумі вважають за «подвійного агента» — він підтримує близькі стосунки не тільки з лідером своєї партії, але й з Юлією Тимошенко. Заява Шуфрича, можливо, мала на меті відвернути увагу громадськості від найскандальніших пунктів домовленостей.

Переговори між Тимошенко і Януковичем не обмежувалися Конституцією. Ще один продукт їхньої діяльності — це так званий «Великий договір» з чисельними додатками.

Робоча назва документа — угода про створення Коаліції Соборності та Відродження.

Окрім публічної частини, де аргументується необхідність такого об’єднання, договір містить секретну складову, де прописуються конкретні кроки кожної сторони.

Саме в непублічній частині домовленостей є зобов’язання БЮТ і Партії регіонів проводити спільні дії аж до 2024 року.

При всій абсурдності для непосвячених людей будувати плани на такий великий проміжок часу, переговорники цілком серйозно обговорювали навіть більший термін «шлюбного контракту» — до 2029 року.

Серед іншого це зобов’язання передбачає участь у парламентських виборах єдиним блоком. Хоча дуже важко уявити, як взагалі можливе поєднання двох партійних доктрин та зовсім протилежних електоральних груп. Скоріше, від такого поєднання можлива підтримка блоку не буде складатися із сьогоднішніх результатів соціологічних опитувань, а буде значно менша за рахунок відмови від його підтримки певної частини ідеологічно вмотивованих прихильників, у яких виникне повне розчарування, і вони почнуть шукати новий політичний суб’єкт або взагалі не будуть ходити на вибори.

У додатках до угоди між Януковичем і Тимошенко йдеться також про розподіл сфер впливу між БЮТ і Партією регіонів у всіх центральних органах влади — міністерствах та державних комітетах.

Передбачається, що кожна з двох мегафракцій зможе претендувати на половину Уряду.

Крім того, якщо якась сторона пропонує залучити до коаліції третього учасника, то посади він отримуватиме за рахунок того, хто його запросив. Таким чином Тимошенко зараз непублічно намагається переконати «Нашу Україну» приєднатися до «ширки» та обіцяє неформальним лідерам НУНС частину своєї квоти.

В іншому додатку передбачено розподіл України на дві частини — розмежування влади між БЮТ і Партією регіонів у місцевому розрізі. Тимошенко і Янукович матимуть право призначити керівників у тих областях, де їхні політичні сили перемогли на виборах 2006 року. Виходячи з цього, керманичем Черкащини має стати саме призначенець від БЮТ. Зараз головою облради є БЮТівець Володимир Гресь.

Оскільки владу у свої руки отримають виконкоми при обласних радах, то їхні повноваження передбачається продовжити на один рік, щоб вони були еквівалентні каденції парламенту. Таким чином, наступні місцеві вибори мали б відбутися у 2011 році.

Один з додатків передбачає ухвалення необхідних законів. У їх числі — багатостраждальний Податковий кодекс та зміни до Кримінально-процесуального кодексу в частині розширення повноважень МВС (загалом передбачається, що дев’ять відомств матимуть функції досудового слідства і захисту інтересів держави в судах).

Таким чином, Міністерство внутрішніх справ, яке залишиться під контролем Тимошенко, зможе доводити кримінальні справи до судового вироку.

Пакет законів містить і посилення імперативного мандату. У непублічній секретній частині угоди передбачається, що фракції гарантують консолідоване голосування своїх членів за домовленості Тимошенко і Януковича, а в разі відмови з боку певних депутатів підтримати їх — виключення бунтівників з числа депутатів. При цьому БЮТ і Партія регіонів зобов’язуються сприяти один одному в судовому розгляді справ «зрадників» і рішеннях Центрвиборчкому такого роду.

Також в угоді йдеться про необхідність «самоочищення від корупції» . Тимошенко і Янукович мають взяти на себе письмові зобов’язання скасувати практику відрахувань до партійних фондів з боку підконтрольних міністерств.

Цікавою є не стільки така пропозиція, скільки фактичне визнання найвищими переговорниками, що подібне явище існує.

«Велика угода» допускає можливість розширення коаліції, але при цьому дві найбільші сили підкреслюють, що не поступатимуться принциповими домовленостями, досягнутими між ними, заради врахування інтересів третьої сторони.

Велике місце в таємній частині угоди складає блок про конфіденційність. Зокрема, сторони беруть на себе зобов’язання не лише не публікувати секретну складову, а навіть заперечувати сам факт її існування.

Тим часом внутрішня опозиція в оточенні самих лідерів поступово здає позиції. Так, у БЮТ основний спротив викликають плани продовжити каденцію нинішньої Верховної Ради на два роки. Це, на думку певної, але, на жаль, дуже незначної частини бютівців, не відповідає жодним демократичним правилам і викличе ізоляцію на Заході.

У Європі спроби переписати Конституцію в переддень виборів не будуть зустрінуті оплесками. Але з цим змиряться, якщо процес ухвалення буде «чистим», а повноваження президента зведуть до мінімуму, щоб відповідати прикладам парламентських республік. Однак розроблена редакція залишила главі держави значно більше влади, ніж її має, наприклад, президент Німеччини.

Опозиція всередині Партії регіонів основний акцент робить на тому, що Тимошенко не можна вірити і вона не просто обдурить, а з часом поглине Партію регіонів. Однак ці люди, як і в БЮТі, в меншості, а ламати союз в умовах, коли Янукович уже однією ногою в коаліції, у них недостатньо сил.

Єдиним дієвим союзником цих людей може бути Ющенко. За останньою інформацією, Банкова розробила альтернативний сценарій — у разі оголошення широкої коаліції та першого голосування за нову Конституцію президент має... добровільно подати у відставку. Це автоматично означає початок дострокових виборів, які мають відбутися в 90-денний термін.

Таким чином, розраховують у секретаріаті, змовники просто не встигнуть проголосувати політреформу «в цілому» — оскільки їм доведеться готуватися до виборів президента. Але, згідно з діючою Конституцією, всенародних.

За останніми соціологічними даними, під час цих виборів найбільші шанси на перемогу має Віктор Янукович. Згідно з останніми соціологічними даними, отриманими під час дослідження, що було проведене Центром соціологічних досліджень «Софія» в період з 13 по 22 травня 2009 р., якщо вибори Президента відбулися б зараз, за Януковича проголосували б 24,8 % опитаних, за Тимошенко — 16,6 %, за Яценюка — 14,7 %. Лідер Компартії Симоненко одержав би 3,7% голосов, спікер Литвин — 3,5 %, Ющенко — 2,1%. Таким чином, вибори неодмінно пройшли б у два тури, а до другого туру, скоріш за все, потрапили б Віктор Янукович та один з двох інших лідерів перегонів — Тимошенко або Яценюк. Але перемога, ймовірніше за все, дісталася б Януковичу — на відміну від 2004 року він має дуже суттєвий відрив від інших учасників. За умови одностайної підримки всім правим табором мав би шанси на перемогу Арсеній Яценюк, аж ніяким чином не Юлія Тимошенко, якій годі сподіватися на підримку з будь-якого іншого політичного табору, ніж сам БЮТ та кілька крихітних аутсайдерів перегонів.

Саме ця теза підкріплює впевненість деяких політичних аналітиків у тому, що союз між Тимошенко та Януковичем не відбудеться. Так, експерти відомого аналітичного центру — Інституту Горшеніна вважають, що інформація про створення широкої коаліції за участю Блоку Юлії Тимошенко і Партії регіонів це «політичний блеф». Директор Інституту політолог Кость Бондаренко повідомив, що, на його думку, коаліція між ПР і БЮТ не відбудеться. За словами Бондаренка, «після проведеного мозкового штурму і детального аналізу повідомлень ЗМІ за останній місяць ми дійшли висновку, що у випадку з інформацією про нову коаліційну угоду ми маємо справу з політичним блефом і ретельно розробленою PR-кампанією».

Експерт зазначив, що впадають в очі декілька моментів: «Юлія Тимошенко навряд чи схожа на політичного філантропа, щоб дарувати Віктору Ющенку або Арсенію Яценюку такого роду електоральний подарунок — адже створення коаліції істотно примножує їхні рейтинги» .

«Не схожий на філантропа і Віктор Янукович — адже створення коаліції означатиме не лише внутрішній розкол у Партії регіонів, але й те, що партією, по суті, з цієї миті керуватиме Юлія Володимирівна. Фактор Януковича буде надійно поховано», — стверджує Бондаренко. Він також звернув увагу на проблему консолідації 300 депутатських голосів. «Не факт, що ця коаліція буде здатна набрати конституційну більшість, — заявив директор Інституту Горшеніна. — Тут, швидше, спрацює принцип «сиропу» : стакан цукру і стакан води не дадуть в сумі двох стаканів сиропу. Так само не можна говорити і про арифметичне об’єднання БЮТ і ПР — усередині фракцій існують свої групи дисидентів, і вони досить впливові». Бондаренко каже про спроби деяких кандидатів у президенти створити видимість загрози і мобілізувати громадськість на боротьбу для захисту демократії і підвищити свій рейтинг (знизивши при цьому рейтинги Тимошенко і Януковича); про спробу Тимошенко підіграти цим політикам і одночасно інформаційно оголосити «шах» Ющенку; про спробу деяких політиків усередині Партії регіонів взяти гору над «побратимами» і вирішити внутрішньопартійні проблеми.

Разом з тим, згідно з опитуванням, яке проводив Центр «Софія» і мова про яке йшла вище, якщо вибори до Верховної Ради відбулися б зараз, Партія регіонів набрала б 24,1% голосів виборців, БЮТ — 16,6%, Блок Арсенія Яценюка — 12,8%, Компартія — 4,8%, Блок Володимира Литвина — 3,1%.

На межі проходження до Верховної Ради опинилися б ВО «Свобода» на чолі з Олегом Тягнибоком (2,1% голосів) та НСНУ на чолі з В’ячеславом Кириленком та Віктором Ющенком (1,8%).

0,9% отримав би Блок Віталія Кличка, по 0,8% — ПСПУ і Блок Анатолія Гриценка, 0,7% — Соцпартія, 0,6% — Трудова партія України на чолі з Сергієм Тігіпком. Блок Леоніда Черновецького і Народний Рух України отримали б по 0,4%, «Єдиний Центр» — 0,3%, Українська народна партія і Всеукраїнська партія «Діти війни» — по 0,2%. «Народна самооборона» і СДПУ(о) зовсім не отримали б голосів виборців.

Отже, як йшлося вище, в результаті об’єднання регіоналів та БЮТівців ми можемо отримати несподіваний результат — замість складання відсотків ПР (24,1% ) та БЮТ (16,6%) — 40,7% можливий спільний рейтинг гіпотетичного блоку не перевищив би 27–35%. Що принципово наближається до результату, який сьогодні має Партія регіонів та може додати за час перегонів.

Отже, з усього викладеного неважко зробити висновки, що питання про об’єднання двох мегаблоків досі залишається відкритим. Всі учасники політичного процесу навряд чи погодяться підігрувати своїм конкурентам. Не слід забувати також про козирну карту, яка досі залишається у Президента Ющенка, — достроковий розпуск Парламенту. Або навіть більш відчайдушний сценарій — введення в країні надзвичайного стану. Адже ситуація в економіці продовжує неухильно погіршуватися. Кабмін вдається до піар-заходів або навіть відвертої брехні, щоб приховати справжній стан речей у країні. До того ж об’єднання двох блоків певним чином може призвести до узурпації влади в Україні та встановлення фактичної монополії на владу на значний період — аж до 2029 року. А це, можливо, геть перекреслить багато демократичних досягнень, які має Україна за роки незалежності. Теза про те, що об’єднання в Коаліцію Соборності та Відродження зможе подолати тотальну корупцію в країні, взагалі не витримує критики. Адже сьогодні БЮТ фактично контролює головні чинники життєдіяльності країни. І що Тимошенко та її підлеглим заважає боротися з корупцією, до якої причетна певна частина її оточення, зовсім не зрозуміло.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 21, 03.06.2009
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 85 хитов: 10130
вчера: 205/28525
время генерации: 0.049782991409302; SQL запросов: 11