Медиагруппа «Антенна»  

Першотравень у Черкасах

Іван СІЧОВИК# 17, 30.04.2003

За варіантом СДПУ(о)

Першого травня чутки про те, що обласна організація СДПУ(о) вознамірилась відзначити День міжнародної солідарності трудящих по-своєму, реалізувалися у конкретному дійстві. Близько 10-ої години ранку на майданчику перед входом до Першотравневого парку залунали труби, гучно вдарили барабани муніципального духового оркестру, якому підігравали музиканти військового гарнізону та Інституту пожежної безпеки. Одним словом, музики було аж занадто, враховуючи обмежений простір концентрації виконавців. Творячи дивну какофонію, голос оркестрової міді накривав густий церковний передзвін. І було важко зрозуміти, чи то святі отці солідаризувались з організаторами мітингу, чи, навпаки, відхрещувались від анахтемського зібрання.

Легенький вітерець розвівав державні синьо-жовті та партійні таких же кольорів прапори, прикрашені грайливою есдеківською трояндочкою. Тримали їх симпатичні юнаки і юнки, мабуть, студенти з молодіжного крила партії. Поволі сходився і кучкувався чиновний люд, а прилеглу частину вулиці Ільїна заповнювали лискучі начальницькі іномарки. У натовпі, який все тісніше заповнював центральну алею, безперечно переважали функціонери облдержадміністрації, міськвиконкому, чиновники з обох міських райвиконкомів та з Черкаської райдержадміністрації, представники силових структур.

Чиновницька рать для годиться була розбавлена начальницьким складом федерації профспілок області, курсантами-прикордонниками та медиками. Десь до тисячі осіб, вони тіснилися, обмінювалися враженнями, поглядали на підвищення, де згрупувалася президія мітингу, відзначаючи незвичне для Черкас єднання міської і обласної влад.

В оточенні своїх заступників на імпровізованій трибуні стояли голова ОДА В.Льошенко, він же есдеківський(о) чоловий, і заново посаджений у крісло міського голови А.Волошин — недавній симпатик опозиційної “Нашої України”, трійка ветеранів і головний профбос області В.Товстопят.

Відкрив мітинг коротким вступним словом голова обласної ради Г.Капралов. За ним взяв слово губернатор Льошенко, який повідомив, що цей захід проводиться з ініціативи СДПУ(о), підтриманої профспілками та партіями центристського спрямування (читай — пропрезидентськими. — Авт.). Далі він озвучив звернення Президента Л.Кучми, у якому, з огляду на склад присутніх, дещо гротескно прозвучали такі словосполучення, як “свято людей праці”, “ті, хто працею добувають хліб насущний” тощо. З іронією сприйняли присутні і заяложені пасажі про безальтернативність курсу, що його проводить гарант, та про помітне економічне зростання і підвищення життєвого рівня народу. Малозрозумілим було також твердження про те, що СДПУ(о) відродило первісну суть Першотравня.

Проте губернатора за рівнем скепсису і несприйняття набагато перевищив наступний промовець — пан Волошин. Його щастя, що він не чув тих ядучих коментарів, якими натовп супроводжував все ним сказане. Та й було з чого кепкувати, адже, спинившись на гострій проблемі засміченості міста, мер (через волю суду) поскаржився на черкащан за те, що вони не дбають про чистоту, і тут же зробив висновок про високу духовність земляків. Щоправда, через кілька фраз він із запалом закликав “підвищувати культуру і духовність” (як кажуть, «сміх у залі». — Авт.)

Привітали добірне товариство зі святом також заступник начальника Облавтодору В.Назаренко, лідер молодих есдеків(о) Д.Жмаєв, голова міської ветеранської організації Р.В.Марченко, голова Федерації профспілок області В.Товстопят. Виступ останнього заслуговує окремої уваги через те, що не був позначений святковим піднесенням, а натомість зосереджувався на тих кричущих соціальних проблемах, які обсіли з усіх боків трудящий люд зокрема, на прогресуючому безробітті, особливо серед молоді. Приголомшливо прозвучала і така статистика — рівень доходів 95% українських пенсіонерів не перевищує третини прожиткового мінімуму. Все пан Товстопят говорив правильно і логічно вмотивовано. От тільки не зрозуміло, чому він “метав бісер” перед тими, кого згадані проблеми обходять якнайменше? І кому, власне, адресувалися заключні заклики: “Ні — підвищенню цін і вартості комунальних послуг!” та “Будьмо єдині!”. Втім, єднання українських профспілок з владою, на совісті якої усі народні біди і негаразди, як то кажуть, “факт доконаний”, як і те, що із захисників інтересів трудящих вони трансформувалися у своєрідний буфер між ситими владоможцями і напівголодним людом. Очевидно, саме за виняткові заслуги у цій невдячній справі Л.Кучма нещодавно начепив орденок на груди найголовнішого українського профбонзи О.Стояна.

Після 50-хвилинного мітингу було оголошено святковий концерт. Пройшов він, образно кажучи, при порожній залі, бо учасники мітингу хутко розбіглися, щоб відзначити свято за індивідуальними планами.

За варіантом опозиції

Приблизно стільки ж людей, як і на есдеківському мітингу, зібралося у той же час на традиційному місці — біля палацу “Дружба народів”. Хоча зазвичай 1 травня черкащани утворювали колону з кількох тисяч. Очевидно, у теплий день, та ще й після затяжних холодів, вони віддали перевагу дачно-городнім турботам, а не демонструванню солідарності трудящих.

Чимось новим цьогорічна першотравнева демонстрація тих, хто й на дух не терпить кумівський режим, не відзначалась. Хіба що незвичною була присутність в лавах чисто лівих (комуністи, соціалісти) представників правоцентристського “Собору”. Очолювали опозиційне зібрання народні депутати — комуніст В.Єщенко, соціаліст О.Малиновський та екс-мер Черкас В.Олійник, нині координатор місцевого осередку Блоку Юлії Тимошенко.

Як і в попередні роки, колона, вигукуючи антипрезидентські гасла, пройшла від бронзового Богдана Хмельницького до гранітного Леніна. Небагатолюдний мітинг проте відзначався неабиякою внутрішньою енергетикою і активністю учасників. Промовці, добре знаючи настрої людей, піддавали запалу, вимагаючи відставки “прогнилого режиму” і повернення влади народові. Говорилося також про загрозливе зростання безробіття як першопричину злиденного існування більшості українських громадян, про принизливе соціальне становище ветеранів, які відстояли свободу і незалежність Батьківщини, а на схилі літ змушені ледве зводити кінці з кінцями, про те, що медицина і освіта стали недоступними для простого люду. Як висновок — українське суспільство росколоте на два ворожих табори, прірва між якими все дужче і дужче поглиблюється.

Звичну антипрезидентську риторику доповнювали симпатики В.Олійника, які використали слушну нагоду для чергової атаки на А.Волошина. І потрібно сказати, що вони доволі успішно оперували фактами для ілюстрації відвертого правового нігілізму, який супроводжує все мерство недавнього “молочного короля”. По повній програмі дісталося також керівникам області, об’єднаним есдекам, суддям і прокурорам тощо. У підсумку ці оцінки, висновки і вимоги були відображені у прийнятій мітингом резолюції.

На наш погляд, проігнорувавши це свято, чергову тактичну помилку зробили черкаські націонал-демократи, адже під час наступних виборів “ющенківці” можуть недорахуватися значної кількості голосів тих, для кого Першотравень був і залишається червоною датою у календарі. Твердолобість, як відомо, у політиці завжди давала від’ємний результат, натомість розумний компроміс забезпечував перемогу. Цікаву тезу, яка за чіткістю наближається до формули, висловив з цього приводу В. Олійник: “Поки ми споримо, що нам будувати — комунізм чи капіталізм, нинішня влада спокійно побудувала кучмізм”.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 17, 30.04.2003
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 384 хитов: 10615
вчера: 854/23332
время генерации: 0.057425975799561; SQL запросов: 11