Медиагруппа «Антенна»  

Міська влада зазіхнула на наше майбутнє

Ольга МАЛЬОВАНА, Марія ГАВРИЛЯН# 6, 18.02.2009

Митинг протеста против попытки закрытия школ  городской властью ЧеркассКонфлікт, пов’язаний із закриттям значної частини черкаських шкіл — №22, 19, 20, 27 та 33, схоже, досяг свого апогею. 17 лютого на площі перед міськвиконкомом відбувся мітинг, в якому взяли участь близько двох тисяч противників так званої «оптимізації» черкаських шкіл.

Попри намагання влади не допустити проведення акції протесту, вона все ж відбулася. Подібні форми волевиявлення громади Конституція України не забороняє, проте рішення суду в деяких випадках усе ж може накласти вето на їх проведення. Саме до такого способу вирішив вдатися міський голова, очевидно, не на жарт злякавшись обурення та рішучого настрою черкащан. Проте попри його сподівання, акцію не заборонили, а лише не дозволили користуватися звукопідсилювальною апаратурою, мовляв, щоб не порушувати спокій городян. Хоча спокою черкащани вже давно позбулися, адже їхнє майбутнє, їхні діти перебувають у небезпеці — зусиллями міської влади їх може бути позбавлено конституційного права на отримання освіти.

На момент початку мітингу вже стало остаточно зрозуміло, що цей раунд громада у Одарича та депутатів виграла. Останні, немов загнані у кут хижаки, відчайдушно відбріхуються, стверджуючи, що, буцімто, оптимізація шкіл — то лише чутки. Але громада, незважаючи на істерику Одарича, налаштована рішучо. Учасники одноголосно прийняли резолюцію з низкою вимог до органів місцевої та державної влади. Резолюцію досить радикальну, текст якої ви можете прочитати унизу сторінки.

Школа №33

На недавній нараді в департаменті освіти черкаського міськвиконкому обговорювалися шляхи економії коштів шляхом оптимізації, тобто скорочення середніх навчальних закладів міста, оскільки коштів на утримання шкіл та зарплату освітянам не вистачає. Серед запропонованих заходів було переведення загальноосвітніх шкіл на п’ятиденку, економія електроенергії та ... часткове закриття шкіл. При цьому планувалося переводити дітей в інші школи, розташовані неподалік.

Проти такої «оптимізації» одностайно виступили колективи всіх шкіл, яких мала зачепити ця «реформа». Зокрема, першими заявили про свою позицію батьки та вчителі загальноосвітньої школи №33: вони зібрали батьківські збори, куди викликали представників засобів масової інформації та заступника директора департаменту освіти, начальника управління освіти черкаського міськвиконкому Олександра Лавренюка.

Розповідаючи про можливий початок процесу оптимізації шкіл, він назвав основну його причину — недостатню наповненість шкіл. «Коли ми подивилися наповнюваність шкіл, то з’ясувалося, що, наприклад, у вашої школи проектна потужність 1568 учнів, сьогодні ж навчається 700 дітей», — повідомив батькам заступник директора департаменту освіти, тим самим підтвердивши, що ідея щодо закриття та укрупнення шкіл таки існує.

Школа №34

Загальноосвітня школа №34 м.Черкаси — одна з найбільших шкіл не лише у мікрорайоні Митниця, але й у всьому обласному центрі. Сьогодні тут здобувають освіту 684 учні та трудиться чималий педагогічний колектив — 78 осіб. Як грім серед ясного неба пообіді у п’яницю їм, а також батькам учнів, які тут навчаються, стала відома приголомшлива новина: до переліку загальноосвітніх закладів міста, які збираються оптимізувати, тобто закрити чи об’єднати з іншими, потрапила і їхня школа. Тому, не вагаючись, у понеділок зранку батьки дружно прибули на збори. Їх разом з учителями та учнями зібралося стільки, що ніде було яблуку впасти.

Можновладці нашого міста, вони ж — чиновники черкаської мерії, на чолі з міським головою Сергієм Одаричем такої потужної, а головне — миттєвої протидії з боку батьківських колективів шкіл, які вони зібралися закрити, певно, й не чекали. Тому, мабуть, вирішили — треба хоч якось, але захищатися.

Намагаючись взяти ініціативу на зборах до своїх рук, Сергій Одарич почав говорити першим. Прямо в очі збентеженим батькам він заявив, що чутки про закриття шкіл у Черкасах — це не що інше, як провокація і брехня.

Навряд чи очікував міський голова на те, що слово відразу ж візьме голова обласного комітету профспілки працівників освіти Ольга Жолдак, яка у п’ятницю разом із членами президії профспілки освітян із вуст саме міського голови особисто чула про його намір закрити 5 черкаських шкіл. Причому тоді, нагадала Ольга Жолдак Сергію Одаричу, він пообіцяв будь-що їх закрити: мовляв, що ви не вимагайте, а ми все одно зробимо по-своєму.

То що ж є тоді брехнею і хто говорить неправду? З огляду на те, що міський голова не спростував слова Ольги Жолдак, — висновок напрошується сам. До речі, Сергій Одарич після цього змінив свою тактику і почав розповідати про якісь «два варіанти».

На захист шкіл, не боячись присутності свого начальства — в особі куратора освіти Миколи Шкарабури та директора департаменту освіти Миколи Котка — стали і вчителі. Зокрема, директор 34-ї школи Віктор Дейнега. Він запевнив актив школи, що директори та вчителі «згодні на всілякі кроки, які стосуватимуться пошуку коштів, але закривати школи — це є гріх перед Богом, злочин перед людьми».

Представники Всеукраїнської громадської організації «Народний фронт», які були на зборах, закликали присутніх вдатися до рішучіших дій і скористатися своїм законним правом на проведення акції протесту.

Зрозумівши, що перевернути ситуацію на свій лад не вдасться, міський голова Сергій Одарич під невдоволені крики присутніх залишив залу.

Батьки ще з півгодини висловлювали невдоволення з приводу ситуації, що склалася, і висловили свою версію: їхня школа комусь впала у вічі через зручне місце розташування, через те, що у неї велика спортивна зала і спортивний комплекс надворі, де проводяться усі обласні змагання. За однією з версій, яка потрапила до журналістів «Антени», спорткомплекс школи начебто припав до вподоби «Черкаським Мавпам».

Школа №20

Воювати з безглуздою політикою, яку проводять черкаські чиновники на чолі з мером міста Сергієм Одаричем, вирішили і батьки, чиї діти навчаються у загальноосвітній школі №20.

Ця спеціалізована школа також потрапила до переліку тих навчальних закладів, які підпадають під запропонований владою план оптимізації. Це єдина загальноосвітня школа міста з творчою спеціалізацією. Велику увагу там приділяють таким предметам, як хореографія, співи тощо. Зрозуміло, що програма, за якою там навчаються діти, суттєво відрізняється від програм інших навчальних закладів. Тому і переводити учнів цієї школи в іншу, та ще й посеред навчального року — просто безглуздо. Тож батьки її вихованців також вирішили не сидіти склавши руки: у понеділок, 16 лютого, вони, проявивши солідарність із рештою батьків та вчителів міста, також скликали збори.

Крім того, що школи можуть бути банально вкрадені, батьків і вчителів турбувало і питання безробіття. «Це призведе до безробіття вчителів, до болісного процесу притирання дітей між собою. А одинадцятикласники, яким треба готуватися до незалежного тестування, до вступу... Де будуть ці діти?» — запитувала Нінель Мєлькаєва, директор школи № 20.

Серед присутніх у залі виявився директор департаменту освіти Микола Котко. Проте висловитися обурені батьки йому так і не дали. Коли він почав запевняти присутніх, що насправді владна верхівка міста і не мала наміру закривати школи — терпець батькам увірвався.

«Ми залишились без роботи, діти та онуки — без дитсадків, а тепер ви цих дітей збираєтесь без шкіл залишити!» — емоційно виступила мати одного з учнів. ЇЇ палкий виступ решта залу підтримала дружним «Ганьба!», і під ці вигуки Микола Котко просто втік.

Активіст «Народного фронту» Василь Миколенко розповів присутнім батькам та вчителям про справжній стан справ у міській казні.

«Стосовно недостатнього фінансування галузей, в тому числі і освіти — це спекуляція на загальнодержавній кризовій ситуації. У місті грошей достатньо, просто вони приховані, щоб побільше розкрасти після того, як обдеруть як липку галузі освіти, культури, медицини і всі інші», — запевнив він.

Тоді як за ствердженням влади на фінансування бюджетних установ міста не вистачає 5 мільйонів гривень, у міській скарбниці зберігається прихований резерв у 37 мільйонів, говорить Василь Миколенко. Відтак, абсолютно не зрозуміло, чого досягне влада, закривши п’ять шкіл заради економії, проте абсолютно точно можна стверджувати, що ворогів серед черкащан наживе вдосталь, і вони боротимуться за дотримання своїх прав та прав своїх дітей будь-якими методами.

Що ж, головний аргумент черкаського міського голови про те, що галузь освіти міста на цей рік має недофінансування з державного бюджету у 23 мільйони гривень, 11 мільйонів з яких ніхто не знає, де взяти, на думку батьків, зовсім непереконливий. Можливо, й повірили б вони міському голові, якби перед самим Новим роком він не запровадив нову структуру виконкому міської ради, де додатково було введено лише начальницьких 8 посад, якби не утримував міський голова невиправдано велику, як для невеликого міста, кількість своїх заступників. А це все — кошти міського бюджету, причому значні, і їх би вистачило, очевидно, на фінансування шкіл.

І навряд чи відчуває міський голова разом із наближеними до нього чиновниками мерії кризу, про яку він розповідав батькам, адже кількість працівників мерії хоч і була скорочена, однак не за їхній рахунок, а за рахунок водіїв та прибиральниць, які отримували мізерну зарплатню, а тепер і її позбулися. Чиновники ж як отримували зарплатню, так її й отримують, от тільки наслідки їхнього «служіння» територіальній громаді міста змушують її, тобто громаду, вдаватися до протестних акцій.

Зараз можна зробити попередній висновок, що зусиллями батьків, яких підтримали вчителі, громадські організації та представники обласної держадміністрації, наступ на частину міських шкіл вдалося відбити. А от що буде далі? Очевидно одне — батькам слід бути насторожі і за необхідності захищати право своїх дітей здобувати освіту.


РЕЗОЛЮЦІЯ мітингу жителів міста Черкаси від 17 лютого 2009 року

Ми, черкащани, які зібралися на мітинг-протест, вимагаємо від органів місцевого самоврядування Черкас та правоохоронних структур негайних дій!

Ми не хочемо далі миритися зі свавіллям міської влади та бездіяльністю правоохоронців!

При потуранні центральної влади та правоохоронних органів міський голова С.Одарич та чиновники систематично порушують Конституцію та інші закони України.

Чиновники всіх рангів на чолі з міським головою, ігноруючи рішення жителів міста, приписи прокурора, Конституцію та закони України, продовжують практику розкрадання комунальної власності, знищення культури, зелених насаджень, дитячих закладів, безпідставного підвищення тарифів та податків, переслідування та звільнення небажаних професійних працівників. Основними критеріями для кадрового відбору є готовність виконати будь-яку злочинну вказівку. Своїми діями міський голова та інші чиновники міської влади систематично порушують ст.28, 34, 43, 44, 48, 53 Конституції України, які гарантують громадянам держави право на повагу до гідності, право на свободу думки і висловлювань, право на управління державними справами, право на працю, на достатній життєвий рівень та право на освіту.

У жодній цивілізованій країні світу неможливе таке зневажливе ставлення до своїх громадян та Конституції.

З метою захисту своїх конституційних прав учасники мітингу вимагають:

1. Припинити будь-які дії з реорганізації, ліквідації, злиття, перепрофілювання і відчуження землі та майна закладів освіти, культури, навчальних закладів культурного та естетичного виховання дітей. З метою запобігання скороченню програм навчального процесу збільшити фінансування кошторису галузі на 2009 рік.

2. Міському голові забезпечити своєчасне виконання Резолюції учасників мітингу черкащан від 12.02.2009 р.

3. Зобов’язати міського голову та депутатів міської ради забезпечити повноцінне фінансування бюджетних галузей: освіти, культури, охорони здоров’я.

4. Скоротити чисельність чиновників Черкаського міськвиконкому та його структурних підрозділів, інших управлінських структур утричі, а видатки на їх утримання — удвічі. Вивільнені кошти направити на ремонт доріг і тротуарів, заміну ліфтів, покриття різниці цін на енергоносії для тепло- та водопостачальних підприємств міста, на розвиток органів самоорганізації населення міста Черкаси.

5. Прокуратурі, правоохоронним органам негайно порушити кримінальну справу по факту проявів тероризму та замаху на вбивство журналістів Валерія Воротника та Володимира Мамалиги з його малолітнім сином. Відновити слідчі дії по кримінальних справах, пов’язаних з діяльністю черкаської міської влади, які висвітлювалися медіагрупою «Антена».

6. Висловити недовіру міському голові С.Одаричу і депутатам міської ради та організувати ініціативну групу з організації дострокових перевиборів міського голови і депутатів міської ради.

7. Відмінити вибори за партійними списками. Поновити право самовисування громадян до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Ми хочемо голосувати за кожного кандидата в депутати окремо.

8. Реалізувати і законодавчо закріпити результати Всеукраїнського референдуму 2000 року в частині скасування депутатської недоторканності та скорочення чисельності парламенту з 450 до 300 депутатів.

9. Після цих змін вимагаємо негайно дострокових виборів до Верховної Ради України та місцевих рад. Оновити владу можна тільки шляхом поновлення народовладдя.

Ми попереджаємо, що наше терпіння не безмежне, і якщо влада права людини не охороняє силою закону, то згідно із Загальною декларацією прав людини ми змушені будемо вдатися до інших акцій громадської непокори і аж до останнього засобу —повстання.


Прийнято на мітингу за участю 2000 осіб.

Голосували : «за» — одноголосно

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 6, 18.02.2009
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 384 хитов: 10611
вчера: 854/23332
время генерации: 0.040793895721436; SQL запросов: 11