Медиагруппа «Антенна»  

ТИМОШЕНКО ПОТРІБНІ ГРОШІ. Уряд свідомо знищує підприємців, наповнюючи бюджет?

Підприємець, у якого є автомобілі, обладнання, оргтехніка, залишки сировини або готової продукції, має це нібито («умовно») продати, відобразити такий продаж у декларації та сплатити відповідну суму ПДВ. Крім того, послуги, які надають підприємці, що сплачують єдиний податок, юридичні особи більше не зможуть включати до валових витрат.


Підприємців зобов’язали сплатити разовий податок на все майно

«...Органи державної податкової служби повинні терміново забезпечити анулювання реєстрації платників податку на додану вартість фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування...». Це витяг із листа Державної податкової адміністрації своїм місцевим відділенням про те, як розуміти та застосовувати постанову Кабміну №1118.

Першими його наслідками для фізичних осіб-підприємців, що були зареєстровані платниками ПДВ, уже стали зриви багатьох угод. Та цим їхні втрати не обмежаться. Фактично їм доведеться сплатити разовий податок на все майно — тобто десятки тисяч гривень. А надалі — забути про існування такого явища, як податковий кредит.

У далекому 1998-му тодішній президент Леонід Кучма підписав указ «Про спрощену систему оподаткування». Серед основних його положень — дозвіл фізичним особам-підприємцям сплачувати єдиний податок, який не мав перевищувати двісті гривень на місяць плюс п’ятдесят відсотків за кожного найманого працівника. Підприємці звільнялись від інших виплат, як-от податок на прибуток та податок з доходів фізичних осіб, збори на обов’язкове соціальне та державне пенсійне страхування. Указ не забороняв тим підприємцям, які до переходу на спрощену систему оподаткування були платниками ПДВ, залишатися ними й надалі. Через два роки останню норму підтвердив і Кабінет міністрів, прийнявши власні роз’яснення до президентського указу.

Зокрема, у постанові №507 від 16.03.2000 містилася така норма: «Платниками податку на додану вартість мають право бути також суб’єкти малого підприємництва-фізичні особи. У разі, коли суб’єкт малого підприємництва-фізична особа приймає рішення бути платником податку на додану вартість, на нього поширюється дія Закону України «Про податок на додану вартість».

Саме цю норму 20 грудня 2008 року і скасував уряд Тимошенко. У новій редакції відповідний пункт має такий вигляд:

«4) суб’єкти малого підприємництва-фізичні особи, які до переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності були платниками податку на додану вартість, повинні подати до відповідного органу державної податкової служби заяву про анулювання реєстрації їх як платників податку на додану вартість і здати відповідне свідоцтво».

Постанова Кабміну набрала чинності 30 грудня, а 12 січня податкова розіслала своїм регіональним відділенням інструкції щодо дій за нових умов. У листі фактично й окреслені основні наслідки урядових новацій для підприємців.

Так, згідно з пунктом 9.8 статті 9 закону «Про податок на додану вартість» платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, має визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов’язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.

Іншими словами, підприємець, що має автомобілі, обладнання, оргтехніку, залишки сировини або готової продукції, має це нібито (умовно) продати, відобразити такий продаж у декларації та сплатити відповідну суму ПДВ. Тобто він повинен терміново виплатити двадцять відсотків вартості всіх активів та пасивів, ПДВ при купівлі яких він відносив до податкового кредиту. Без сумніву, для багатьох підприємців виплата такої суми, та ще й за умов економічної кризи, може означати втрату бізнесу.

Цікаво й інше. Зважаючи на строки прийняття постанови (кінець року), багато підприємців потрапили у своєрідну пастку. Так, виплати величезних сум ПДВ можна було б уникнути, перейшовши на загальну систему оподаткування.

Як відомо, такий перехід можна здійснити «не пізніше, ніж за 15 днів до закінчення попереднього звітного (податкового) періоду (кварталу)» (п. 4 указу Президента «Про спрощену систему оподаткування»).

Втім, у грудні підприємці традиційно подали заяви щодо спрощеної системи оподаткування 2009 року, сплатили єдиний податок за січень. А отже, як пояснюють у ДПА, вже не мають права перейти на загальну систему оподаткування та змушені пройти через процедуру анулювання реєстрації платника ПДВ — умовно продати майно та сплатити податок.

Самі підприємці стверджують, що податківці досить ретельно взялися за постанову уряду. Інспектори не чекають, поки підприємці покладуть їм на стіл свідоцтва, а самі телефонують і вимагають написати заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ.

На форумах підприємців з’явилися навіть поради щодо дій за нових умов. Головна ідея — під будь-яким приводом не писати заяву. Найпростіше — казати, що нічого не знаєш про постанову, а коли телефонують із податкової — робити вигляд, що зв’язок поганий і нічого не чути. Найсміливішим пропонують лякати податківців судовими позовами. Такі поради мають досить вагомі підстави. Для уникнення непорозумінь з партнерами платникам ПДВ на єдиному податку (фізичним особам) до остаточного вирішення питання з постановою уряду слід обмежити надання податкових декларацій. Оскільки податкові органи можуть їх не визнати.

Правова колізія у цьому випадку полягає в тому, що законом про систему оподаткування передбачено, що зміни ставок оподаткування, механізм справляння податків тощо повинні вноситись саме в закони про оподаткування та не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року, і в жодному випадку не за кілька днів до початку нового. Це і може стати приводом для задоволення позовів підприємців у судах.

Експерти стверджують, що тепер колишнім фізичним особам-платникам ПДВ, швидше за все, доведеться перейти на загальну систему оподаткування з відповідними відрахуваннями до всіх соціальних фондів. У кращому випадку. У гіршому ж це призведе до закриття підприємств або до їх переходу в тінь.

Послуги від підприємців-фізичних осіб юридичні особи більше не зможуть враховувати на витрати

Але описана вище ситуація взагалі може здатися дрібною неприємністю, якщо уряд Тимошенко доб’ється голосування по ще одному законопроекту №3518. 22 грудня в пакеті антикризових законів, запропонованих Верховній Раді Юлією Тимошенко, був законопроект № 3518 «Про внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Парламентарі, перебуваючи в стані передсвяткової ейфорії, проголосували за цей проект у першому читанні, не дуже замислюючись над тим, що він фактично остаточно знищує значну частину приватних підприємців у країні, адже підприємствам-юридичним особам відтепер вкрай невигідно з ними мати справу. Сутність нового тимошенківського закону в тому, що «не належать до складу валових витрат витрати на придбання товарів, робіт та послуг у фізичної особи-підприємця, що сплачує єдиний податок». Фактично це означає, що рівні за законом та Конституцією умови господарювання насправді виявляються фікцією. Адже, купуючи товари та послуги, юридична особа більше не зможе вкладати їх у собівартість продукції. Слід зазначити, що левова частка підприємців працює саме за спрощеною схемою оподаткування, введеною ще наприкінці 90-х. Спрощена система дала можливість цілком легально працювати незліченній кількості українців, годувати свої сім’ї, зменшувати рівень безробіття та соціальну напругу в країні. Подібні послуги надають і ті, хто торгує на базарі або має власні крамнички та заклади харчування, більшість вантажних перевізників, ті, хто надає приватні послуги — юристи, консультанти тощо. Це саме та ринкова ніша, яку в Україні зайняв малий бізнес. Нині держава вирішила позбавити мільйони цих підприємців можливості заробляти хоча б на шматок хліба.

Віктор Ющенко поки що заветував пакет подібних антикризових законів. Більшість із них були подані до парламенту від імені прем’єр-міністра. Але лобійовані БЮТом парламентарі незабаром мають подолати президентське вето. Чи можливо за таких умов вижити людині, яка сама себе годує, та ще й сплачує податки? Більшість підприємців рішучо відповість —«ні!». Масові акції протесту набирають обертів. Люди вже не можуть і не хочуть чекати. Розуміючи неможливість задоволення лише частки вимог, все частіше починають звучати політичні вимоги. Адже, змінюючи та блокуючи той або іншій закон, ми не вирішуємо головного — зміни взаємин між державою та її громадянами. Треба міняти систему. Треба міняти менеджмент та адміністрування країни. Кожен, навіть дрібний підприємець, на відміну від Тимошенко та її міністрів, добре розуміє, що вміння володіти калькулятором ще не гарантує професійності можновладця.

Надходження до бюджетів усіх рівнів неухильно знижуються. Це вже призводить до невиплат зарплат бюджетникам. Та чи варто звинувачувати в цьому бізнес? Коли у всьому світі під час кризи податки знижують, даючи можливість людям принаймні вижити, в Україні ще більше затиснули податковий зашморг. А що станеться, коли люди просто перестануть працювати взагалі? Адже при цій системі набагато краще піти на біржу праці та отримувати хоч якусь допомогу, ніж працювати 12–15 годин на добу та залишатися ще й винним. Ні, не Україні, а Тимошенко. Особисто!

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 3, 28.01.2009
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 577 хитов: 11560
вчера: 617/18851
время генерации: 0.043148994445801; SQL запросов: 11