Медиагруппа «Антенна»  

Микола Томенко: «Лук’янець опинився в складній ситуації...»

Ольга Швець# 32, 22.08.2001

Мабуть, людям щось пороблено. Податківці, правоохоронці, бізнесмени «табунами» вступають до лав Партії реабілітації тяжкохворих. Керівництво «тяжкохворих» обіцяє своїм членам манну небесну: 450 доларів зарплати і каблучку з топазом у додаток. Якщо на таку приманку «клює» податківець, який добре знає, де ті долари візьмуться, то що вже казати про бідного затурканого селянина? В нього самого від голоду очі блищать як топази, але ж хочеться йому мати й справжнє каміння, мацать його і притискати до грудей... Хочете вірте, хочете — ні, але на Черкащині у Партію реабілітації тяжкохворих вступають вже не просто вулицями, а селами! Вірять і ждуть обіцяних доларів і коштовностей. У редакції «Антенны» не вщухають дзвінки: «Як вступити до партії хворих, себто, тяжкохворих? Де, на якому папері підписатися? За якою адресою шукати? Підкажіть.» А що підкажеш, коли й самі маємо інформації як кіт наплакав. Будемо чесні, прогавили ми, «антенівці», той момент, коли Партія реабілітації тяжкохворих стрімко набрала обертів і поглинула у своїх лавах представників усіх прошарків суспільства. Тож сидимо тепер і думку гадаємо: як це могло статися? За цим заняттям нас і застав директор Інституту політики Микола Томенко, який днями гостював на рідній Чорнобаївщині. Завітав він і до редакції «Антенны», і, щоб розумні слова політолога часом не вислизнули у повітря, я впритул наставила диктофон.

— Микола, то що це за «феномен» — Партія реабілітації тяжкохворих? Ми й раніше знали, що є у нашому суспільстві люди хворі, але ж не настільки...

— Як не дивно, Черкаська область тут виявилася піонером, бо в інших регіонах Партія реабілітації тяжкохворих (далі ПРТ) чомусь менше приваблює людей. Сама ж ПРТ створена, на мій погляд, за схемою трасту і вміло використовує ментальність українця. Йому кажуть: сплати 3-5 гривень, вступи у партію, отримаєш набагато більше — 450 доларів, та ще й топаз дадуть. І українець вступає, вірячи, що такі дива можуть бути насправді. Для людини якась страшна міжнародна організація з рахунками на далеких островах здається більш серйознішою, ніж партійна структура. Я мав бесіду з декількома членами цієї партії — так вони сумніваються, що отримають обіцяне. Але це, як «лото-забава»: обурюються, але грають, вірячи, що є шанс виграти.

— Яку мету переслідує при цьому керівництво «тяжкохворих»?

— Керівники цього партійного трасту збирають підписи на свою підтримку. Адже люди, що підписались у запропонованих їм документах, фактично стали членами партії. Таким чином сьогодні безкоштовно збираються підписи на підтримку ПРТ для реєстрації її як суб’єкту передвиборчої кампанії. А обіцяні гроші, мовляв, людям дадуть, якщо... Якщо олігархи повернуть кошти з-за кордону, якщо знімуть податок на ПДВ, якщо Кучма підпише такий-то указ, якщо... Тобто, ви розумієте, що свої 450 доларів члени партії навряд чи отримають.

— Невже це чергове «МММ»?

— Я гадаю, ми повинні сказати людям, що їх обманюють. Більше того, їх ще й використовують. Чому Служба безпеки і правоохоронні органи ніяк не реагують на діяльність цієї партії? Чому не цікавляться «підписними листами», угодами, де чітко вказані назва міжнародної структури та її рахунки? Людям відверто пропонують порушити законодавство — стати членом партії і одночасно вступити у комерційні відносини з міжнародною структурою. Але це правоохоронців чомусь не цікавить.

— Можливо, тому, що Партія реабілітації тяжкохворих діє за вказівкою партії влади?

— Так, не виключено, що ця структура буде використана іншою впливовою політичною силою. Взагалі, розмірковувати над «феноменом» ПРТ повинні не вчені і журналісти, а, як я вже сказав, правоохоронці. Щоб не повторилася історія з «МММ», треба якомога скоріше перевірити діяльність ПРТ і доповісти журналістам та громадськості, що то за партія, і чи діє вона у рамках Закону.

— Ви робите політичні прогнози, яким ми поки що довіряємо. Але крім Інституту політики є багато структур, які нібито щось досліджують і формують громадську думку. Кому, на ваш погляд, довіряти не слід?

— Для мене особисто зрозуміло, яким буде рейтинг політиків чи партій, варто тільки поглянути на назву соціологічної служби, що проводила опитування. Останнім часом не випадково з’являються так звані рейтинги впливовості політиків. Смішно, коли у таких рейтингах Кучму ставлять на перше місце за рівнем впливовості. Нібито хтось сумнівається: Президент має найбільший вплив на стан справ у державі чи двірник дядя Вася? Інше питаня, кому більше довіряють. Тому, якщо вже й визначати рейтинг впливовості политика, то слід ставити і знак впливовості — плюс чи мінус, тобто, уточнювати, позитивно цей політик впливає на ситуацію в країні чи негативно. Ось тоді Леоніда Даниловича можна поставити першим, але зі знаком «мінус».

— До виборів ще далеко, але ви вже, напевно, прогнозуєте, хто пройде у наступний парламент?

— У наступний парламент пройдуть 6-8 блоків. Основна боротьба на двох рівнях розгорнеться між шістьма блоками. Перше і друге місце будуть виборювати блок Віктора Ющенка «Наша Україна» і комуністи. Я впевнений, якщо ступінь дискредитації Ющенка владою буде абсолютним, блок «Наша Україна» посяде перше місце, комуністи — друге.

Інші змагання відбудуться на другому рівні — партії влади проти опозиції. Остання представлена Форумом національного порятунку і блоком Соціалістичної партії та Партії незалежних селян. Опозиції будуть протистояти партії влади, які теж діляться на дві групи. Перша — це адміністративний блок олігархічних партій під керівництвом президента. У цей блок увійшли НДП, Аграрна партія, «Трудова Україна», Партія регіонів. Назву блока президент ще не придумав.

— Чому? Неофіційно його називають «ТУНДРА»...

— Не знаю, тундра чи степ, але лідером цього блоку стане Анатолій Кінах. Прем’єр буде лише виконувати доручення президента, який створив цей адмінблок.

Друга група партій влади — теж олігархічна. Це об’єднані соціал-демократи і фрагменти, або, як казав мій знайомий, «недобитки» «Демсоюзу», який фактично втратив вплив на президента і не знає, що йому тепер робити. «Яблуко», як передовий загін об’єднаних соціал-демократів, скоріше всього, піде на вибори окремо, хоча й буде усіляко допомагати партіям влади перемогти.

— Ми нарахували шість «прохідних» блоків. Назвіть ще два.

— У групі вже названих лідерів аутсайдерами виглядають Партія зелених України і ПСПУ Вітренко. Але вони також подолають 4% бар’єр при деяких умовах. Успіх ПЗУ на виборах буде залежати від фінансів, тому що партії, як такої, фактично немає, яскравого сильного лідера — теж, є лише симпатична «зелена» ідея.

В ПСПУ — інша картина. Партії насправді не існує, але є лідер. Наталя Михайлівна знов скаже крайньому протестному електорату те, що він хоче почути, і свої 4 відсотки візьме.

Решта партій навряд чи подолає 4-відсотковий бар’єр. Хіба що станеться диво...

— Багато хто розчарований, що ФНС і «Наша Україна» не можуть об’єднатися...

— Я впевнений, що ФНС і «Наша Україна» об’єднаються вже після виборів і створять в парламенті антикомуністичну і антиолігархічну, тобто, антипрезидентську більшість. Якщо ж Тимошенко і Ющенко

об’єднаються зараз, дискредитація цих лідерів з боку влади буде шаленою, уся державна машина буде протидіяти одному блоку і може його знищити. Існують секретні опитування Адміністрації президента, які свідчать, що блок Ющенка-Тимошенко вже сьогодні набрав би більше 60% голосів виборців.

Я гадаю, є сенс йти на вибори двома блоками, але погодити між собою виборчу кампанію, мажоритарні округи.

— Якщо в парламенті таки зформується антипрезидентська більшість, чи розпрощаємось ми нарешті з Леонідом Даниловичем?

— Одним з перших питань нового парламенту, якщо на виборах дійсно переможуть антикомуністичні, антиолігархічні сили, постане питання імпічменту президента, який в нових умовах вдасться розпочати. Але Кучма буде усіляко протидіяти формуванню такого парламенту. У регіони будуть спущені вказівки губернаторам: провести по мажоритарних округах надійних людей. Знов розпочнеться дискредитація мерів, в яких Кучма невпевнений. Нікуліним справа не закінчилась, на черзі — мер Києва Олександр Омельченко, тому що він не буде підтримувати на виборах олігархів.

Президент зробить все можливе і неможливе, щоби встояти і перетворити Україну на президентську республіку. Його однодумці, наприклад, Валерій Пустовойтенко, теж багато разів висловлювалися за президентську республіку. Отже, на цих виборах є дві альтернативи: або Кучма залишається на своєму місці до весни 2003 року, або він буде президентом до листопада 2009 року.

— На Черкащині склалася дещо парадоксальна ситуація. Губернатор є членом СДПУ(о) і підпорядковується по партійній лінії своєму першому заступнику. Другий заступник губернатора — ще «крутіший», бо очолив нещодавно місцеву Партію Регіонів, яка Кучмі миліша за об’єднану соціал-демократію. Цікаво, як Лук’янець втримається «між двох вогнів» і на кого насправді буде працювати на виборах?

— Ваш губернатор дійсно опинився в складній ситуації, адже президент чітко визначився: він з блоком імені Леоніда Кучми, тобто з Партією регіонів, «Трудовою Україною», Аграрною партією і НДП. З іншого боку, СДПУ(о), яка трошки втратила вплив на Кучму, все ж таки залишається пропрезидентською структурою.

Тому, я гадаю, Лук’янець буде маневрувати між двома блоками і за партійними списками «просувати» блок ім. Кучми, а в округах —представників СДПУ(о). Ключова задача Лук’янця — розписати представників СДПУ(о) по мажоритарних округах, бо саме вони фінансово впливають на адмінресурс. Що ж стосується підтримки партій, то ваш губернатор змушений буде офіційно підтримувати пропрезидентський блок. Я не здивуюся, якщо Володимир Лукич в черговий раз призупинить своє членство в СДПУ, а потім буде двузначно тлумачити, об’єднаний він член чи не об’єднаний.

— Чи змінилася, на ваш погляд, Черкащина з часів президентських виборів 1999-го?

— Черкащина й цікава тим, що тут нічого не змінюється. Середньостатистичний мешканець мислить стабільно. Одна половинка мозку говорить йому, що він дедалі ненавидить цю владу, інша — протирічить: ця влада була і залишається. І від неї залежить, вкраде він щось на колгоспному полі, щоб нагодувати сім’ю, і чи не буде на нього якогось тиску, чи не виженуть його з роботи. От наскільки похитнеться співвідношення між тим, що селянин думає насправді і тим, про що його змушують думати, і буде залежати, як він діятиме далі.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 32, 22.08.2001
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 608 хитов: 20259
вчера: 854/23332
время генерации: 0.040993213653564; SQL запросов: 11