Медиагруппа «Антенна»  

Леськівський розлом

Іван СІЧОВИК# 12, 26.03.2003

Славне наддніпрянське село Леськи, що у Черкаському районі, ось уже кілька років поспіль роздирають міжусобні чвари, які день від дня стають все гострішими. 25 березня цього року у вікно будинка сільського голови Василя Олексенка невідомий зловмисник глупої ночі пожбурив шматок цеглини, виквацявши перед цим ворота і причілок якимось мастилом. Сільський детектив — дільничний Михайло Стецун наполегливо шукає того, хто це зробив, але поки що безуспішно. Сам постраждалий пов’язує цю прикру подію з виходом 19 березня цього року спецвипуску газети “Дзвін”, у якому він прокоментував лист своїх односельців, видрукований у тому ж числі згаданого видання.

Тугий вузол складних леськівських проблем почав затягуватись відразу після того, як місцевий, колись потужний і знаний далеко за межами Черкащини колгосп “Дніпро” було реформовано спочатку в КСП, а згодом у СТОВ з такою ж назвою. Сьогодні на уламках колишнього господарства-мільйонера утворено три самостійні виробничі структури, кожна з яких претендує на свою частку колись спільного майна, надбаного кількома поколіннями колгоспників. Власне, тут і криється корінь цього затяжного розбрату.

Правив тоді у Черкаському районі Олексій Марченко, який у 1998 році поміняв крісло голови райдержадміністрації на мандат нардепа, а втративши його, осів десь у столиці, на ситніших і спокійніших хлібах. Заварену при ньому кашу тепер розхльобує Іван Полудень з командою. Однак протиріч, взаємних образ і претензій у леськівчан нагромадилось стільки, що примирити їх, напевне, не зможе і Європейський суд.

До того ж на суто економічні і господарські проблеми наклались політичні симпатії конфліктуючих частин сільської громади. Тут досить міцні позиції “нашоукраїнців” на чолі з сільським головою, але їм доволі серйозну конкуренцію складають прихильники лівих поглядів. На підтримку своїх однодумців до Лесьок іноді приїздить член фракції КПУ у парламенті нардеп Сіренко, а на підмогу до їхніх політичних супротивників прибуває нардеп Заєць, куратор Черкаської області від “Нашої України”.

Минулого четверга, тобто 27 березня, з такою ж місією сюди навідалися аж два парламентарія — той же І.Заєць і Володимир Черняк. Свідком їхнього майже тригодинного спілкування з жителями села був наш кореспондент, і ось які враження він звідти виніс.

* * *

Березневе надвечір’я ще тільки огортало Леськи, а місцевий люд вже поволі потягнувся до сільського Будинку культури, який на початок зустрічі був заповнений майже ущерть. Звісна річ — не кожного дня бувають такі поважні гості. З цієї нагоди прибула і чималенька група різнокаліберного чиновництва з райдержадміністрації на чолі з першим заступником голови РДА, лідером районної організацїі СДПУ(о) Юрієм Петрачуком.

Народні депутати у супроводі В.Олексенка піднялися на сцену, районне начальство скромненько вмостилося у першому ряду глядацької зали. Оскільки заздалегідь складеного порядку ведення заходу не було, ініціативу взяв у свої руки І.Заєць, привітно зустрінутий частиною присутніх. Як вправний політбоєць, він дохідливо роз’яснив шановному зібранню, над чим працює у парламенті фракція “Нашої України” і чому парламентський рік, що минув, по суті пішов на політичні ігрища, а не на плідну законотворчу роботу. Дістали свою порцію обгрунтованої критики як верховна, так і місцева влади. Остання, на думку нардепа, проявила абсолютну бездіяльність у тому, щоб загасити леськівський конфлікт у самому зародку. На це із зали пролунало голосне: “А ви хіба не влада?” У відповідь була виголошена ціла низка аргументів стосовно того, що влада стане чесною і відповідальною лише тоді, коли буде партійною. Репліку когось із присутніх про те, що влада вже була такою, для чого ж її тоді руйнували, промовець, очевидно, не почув.

Вперше зала обурено загуділа, коли І.Заєць виклав позицію своєї партії (УНП) і всього блоку щодо земельного питання. Відчувалося, що ситуація в аудиторії починає закипати, бо присутні нетерпляче чекали головного — переходу до болісних місцевих проблем.

Дещо академічно, у стилі вузівського професора побудував свій виступ В.Черняк, який по пунктах перерахував “больові точки поточного моменту”, торкнувшись, зокрема, політичної реформи, ініційованої Л.Кучмою. Все він говорив ніби й правильно, аргументовано, але до розуму і почуттів людей це доходило далеко не в повній мірі. Розпачливі вигуки із зали на кшталт — “Що ж нам тепер робити?”, “А нас питали, коли колгосп руйнували?”, “Ви довели до ручки те, що вам дісталося від комуністів!”, “Хто відповість за цей розвал?” та подібні їм зависли у повітрі без відповіді.

Категорично не сприйняли леськівчани спробу І.Зайця виправдати позицію “Нашої України” стосовно направлення українського хімбату на іракську війну, мовляв, Хусейн — такий-сякий, а Буш — янгол з крильцями. “Українських інтересів там немає, навіщо послали наших хлопців у пекло? — гнівно запитав якийсь чоловік. — Ви ж ніби народна партія, то чому не рахуєтеся з думкою народу?” Гвалт, який здійнявся після цього у залі, давав підстави для великих сумнів щодо стабільності рейтингу В.Ющенка, принаймні в окремо взятих Леськах.

На цьому завершилась перша половина заходу, а друга була повністю присвячена місцевим проблемам, заради чого, власне, люди і зібралися. Питання від представників різних за інтересами груп сипалися на президію густим градом, і дати на них однозначну відповідь означало налаштувати проти себе тих, кого вона не влаштовувала. Наводилися промовисті факти про, скажемо так, не зовсім чесні дії 14-ти засновників СТОВ “Дніпро” по відношенню до власників земельних паїв, про фактичне знищення тваринницької галузі, про передачу сільського водогону в оренду на тривалий термін приватній особі, про фальсифікацію рішень загальних зборів тощо.

У цій ситуації мудро повівся Іван Заєць, запросивши до слова першого заступника голови райдержадміністрації. Проте на цей час обстановка в залі розпалилась до такої міри, що високому чину з району буквально не давали розкрити рота, зустрічаючи кожне його пояснення дружним гулом зі значною часткою звичайнісінького лементу. Це була картина не для наших слабких журналістських пер, сюди б класика, такого, як Нечуй-Левицький, був би твір — куди тій “Кайдашевій сім’ї”. Чоловіки басовито гуділи, слабка стать часом зривалася на вереск. Здавалося, от-от підуть один на одного з кулаками.

Уміло переводячи гнів присутніх у бік влади, І.Заєць, як на нас, вчинив необачно, запропонувавши виступити комусь із керівників СТОВ. До підніжжя сцени вийшла голова правління Любов Рева, жінка з поставою Руслани Писанки, і з полемічним запалом, не меншим, ніж у самого пана Івана. Вона не збиралася ні каятись, ні виправдовуватись, а зразу ж перейшла у наступ на нардепів, які, на її думку, колотять людьми, не вникнувши глибоко у суть місцевих проблем, і відкинула більшість звинувачень на свою адресу. За її словами, корів вивозять, бо їх нічим годувати, адже фураж з минулорічного врожаю, як і продовольче зерно, відібрали у рахунок погашення заборгованості. Та ще й обіцяли обрахувати по одній ціні, а насправді знизили її майже на 20 відсотків. (Ну чим не “продразверстка”? — Авт.). На звинувачення сільського голови щодо затримки з передачею сільській раді соціально-культурних об’єктів відповіла, що він бере тільки ті об’єкти, від яких є певний зиск, а невигідні залишає господарству. Проте логічної відповіді на питання щодо передачі сільського водогону в оренду приватній особі знайти не змогла.

Встигаючи відбиватись від запитань з президії і від колючих реплік із залу, пані Люба пророче попередила земляків про те, що найбільші проблеми у них виникнуть у 2005-му році, коли скінчиться мораторій на вільний продаж землі. Тоді, як вона вважає, односельці продадуть грошовитим зайдам за безцінь свої земельні паї, а самі залишаться ні з чим. За прикладом ходити не далеко — на минулих виборах за 20 грн. голоси продавали. Завершила свій виступ гнівним зверненням до нардепів: «Доводьте закони до толку! Ви за це гроші отримуєте».

Виходили люди з Будинку культури з тими ж клопотами, з якими і прийшли. Відповідей на свої болючі запитання вони не отримали, та й не могли отримати від людей хоч і розумних, але сторонніх. Народним обранцям, на жаль, не вдалося ні примирити антагоністів, ні хоча б зблизити їхні позиції. Сувора і жорстока реальність — колись дружне село розкололось на кілька непримиренних таборів. Хто винен у цьому, хто кинув у сільську громаду, за образним Шевченковим виразом, «усобиць лютую змію»? І — чи не є це закономірним наслідком реформування аграрного сектора економіки за кучмівським сценарієм? Дорікнемо леськівчанам лише за те, що не змогли вони вберегти єдиний виробничий комплекс, який створювався впродовж десятиліть і діяв напрочуд ефективно.

Сьогодні, 2 квітня, у Леськах пройдуть загальні збори власників земельних паїв, які здали свої наділи в оренду СТОВ «Дніпро». Чи вистачить у селян цього разу мудрості і витримки не піддатись емоціям, не піти на поводу у крикунів, а знайти компромісне рішення, яке б врешті-решт принесло замирення у сільську громаду? Сповідувати і далі принцип «барин к нам приедет, барин нас рассудит» — значить заганяти непрості сільські проблеми у глухий кут безвиході.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 12, 26.03.2003
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 627 хитов: 18805
вчера: 765/21950
время генерации: 0.0095820426940918; SQL запросов: 11