Медиагруппа «Антенна»  

Весна у поле кличе

Іван СІЧОВИК# 11, 19.03.2003

Хоч як опирається нинішня затяжна зима, весну їй не здолати, бо й хлібороби вже відчувають прадавній поклик матінки-землі, нашої одвічної годувальниці.

Примхлива погода без міри позбиткувалася над осіннім засівом, вкривши його на кілька місяців міцним льодовим панцером. За попередніми підрахунками, із 240 тис. га озимини потрібно буде пересівати 100 тис. га і 24 тис. га насівати. Додамо, що восени через брак коштів у господарств не було засіяно майже 80 тис. га озимого клину. Чи не найбільше постраждали посіви озимої пшениці — головної продовольчої культури; вимерз майже увесь засів ячменю та ріпаку.

Компенсувати недобір зерна можна за рахунок ярових культур, переважно кукурудзи, ячменю і гороху, але ж це — додаткові фінансово-матеріальні затрати, які не під силу зубожілим і обсотаним боргами сільгосппідприємствам та не багатшим за них фермерам. Селяни вже втратили від зимових примх майже 25 млн. грн., а щоб хоч якось виправити цю майже трагічну ситуацію, потрібно ще 18 млн. грн. Де їх взяти?! Адже й минулорічні борги ще не всі виплачені. На одному публічному заході губернатор повідомив, що банки вже надали сільгоспвиробникам кредитів на 49 млн. грн. Та це як мертвому припарка, якщо взяти до уваги, що для проведення повноцінного комплексу весняно-польових робіт потрібно 320 млн. грн. Аналітики прогнозують, що нинішньої весни не буде засіяно як мінімум 20% площі. У зв’язку з глибоким промерзанням грунту та березневими морозами хлібороби вийдуть у поле на півтора, а то й на два тижні пізніше, ніж зазвичай, тому особливої актуальності набувають строки проведення весняно-польових робіт. Значною проблемою є і великі обсяги веснооранки.

Як не крути, а перспектива у цій надзвичайно важливій сфері виглядає невтішною не тільки на Черкащині, а й у всій Україні. Днями і сам Президент визнав, що є великі проблеми із забезпеченням сільського господарства паливно-мастильними матеріалами і мінеральними добривами. Обіцянка втримати ріст цін на бензин і дизельне паливо видається мильною бульбашкою на фоні збільшення Росією удвічі митних тарифів на сиру нафту та продукцію з неї. Що ж до міндобрив, то хлібороби області на сьогодні мають їх лише половину до потреби, те ж стосується і засобів захисту рослин. Дизельного палива нагромаджено 52%, бензину — 37%.

Заколисане минулорічним порівняно непоганим врожаєм, керівництво області замахнулося цього року на двомільйонний вал зерна. Проте реалії засвідчують, що ті посіви, які вийшли із зими у задовільному стані, дадуть ледве 450 тис. тонн. Якщо площі під кукурудзу будуть доведені до 150 тис. га (торік було 111 тис. га), до валу зерна додасться ще близько 600 тис. тонн. Отже, не виключено, що до врожаю 2004 року ми будемо їсти хліб з гороху і кукурудзи.

Ця перспектива набуває особливо зловісних обрисів на тлі тієї ситуації, яка нині склалася в Україні із забезпеченням продовольчим зерном. Нещодавно Л.Кучма під час наради з головами облдержадміністрацій вергав громи і блискавки на адресу тих посадовців, які допустили продаж пшениці із запасів Держкомрезерву за рубіж. Так, неначе без його благословіння хтось наважився б продати хоч зернину. З металом у голосі гарант страхав примарних винуватців Генпрокуратурою і вимагав не допустити стрімкого зростання цін на хлібобулочні вироби. З таким же успіхом можна втримати воду у решеті. А ще ж восени минулого року він тішив нас казочкою про те, що Україна увійшла у п’ятірку найбільших експортерів хліба. От і вийшло як у тій примовці: “Віддай жінку дяді, сам іди... до тьоті”. Тобто, заробила Україна на експорті зерна, як Лейба на качалках.

А тим часом зерновий скандал в Україні продовжує розростатись. Минулої неділі один із центральних телеканалів вмістив інформацію із звинуваченням відставного аграрного віце-прем’єра Леоніда Козаченка у лобіюванні інтересів зернотрейдерів, які експортували українську пшеницю, а вже у понеділок було повідомлено, що Генеральна прокуратура порушила проти нього кримінальну справу. Коли верстався цей номер, стало відомо про затримання та арешт Леоніда Козаченка. Здається, “стрілочника” вже знайшли, тож тепер на нього спишуть гріхи усієї владної команди, нездатної навіть реальні запаси хліба у власній державі порахувати.

Вжитими облдержадміністрацією заходами на Черкащині поки що вдається утримувати ціни на печений хліб, та чи довго так буде, якщо вартість продовольчого зерна в Україні вже почала рости... Та й власники більшості хлібних ресурсів Черкащини нині мешкають зовсім не на її теренах. Досить сказати, що майже половина хліба у нас випікається із зерна, яким володіє кіровоградський підприємець пан Т. (поки що утримаємось від розголошення його прізвища. — Авт.). Йому ж належать і кілька хлібоприймальних та хлібопереробних підприємств, в тому числі в обласному центрі.

Щорічна шарпанина з продовольчим зерном, а значить, і з хлібом взагалі, буде продовжуватись доти, допоки держава не виробить і не застосує дієвий механізм захисту селян-хліборобів від сваволі зграї посередників, які успішно використовують бездіяльність українських агрогенералів з немалою вигодою для себе.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 11, 19.03.2003
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 431 хитов: 13804
вчера: 780/26432
время генерации: 0.070230960845947; SQL запросов: 11