Медиагруппа «Антенна»  

Пробач нам, Тарасе-батьку!

Володимир МАМАЛИГА# 8, 26.02.2003

“Славних прадідів великих правнуки погані” — це про нас, нині сущих в Україні. “Доборолась Україна до самого краю. Гірше ляха свої діти її розпинають” — це також про нас. “... Люде, люде! За шмат гнилої ковбаси у вас хоч матір попроси, то оддасте” — і це про нас, зокрема тих, хто за 20 чи 30 гривень продавав свій голос на минулих виборах.

Ось уже кілька років поспіль у дні Шевченківських березин ми, “антеннівці”, намагаємося поглянути на українське сьогодення крізь пристрасні кобзареві рядки і все більше переконуємося у тому, що поетові пророцтва сьогодні збуваються майже стовідсотково. Взяти хоча б ось ці слова: “... Заснула Вкраїна, бур’яном укрилась, цвіллю зацвіла, в калюжі, в болоті серце прогноїла. І в дупло холодне гадюк напустила, а надію дітям в степу оддала”.

Якби-то ми не творили з вічно живого Тараса бронзово-кам’яного ідола, а уважно прислухалися до його застережень, порад і закликів, може б, і не зробили стільки помилок та гріха за роки незалежності. Просив же він українців усіх поколінь, що жили після нього: “Свою Україну любіть. Любіть її... Во врем’я люте, в останню, тяжкую минуту за неї Господа моліть”. Та, на жаль, більшість його нащадків залишились глухими до цього прохання. Інакше були б ми на своїй землі господарями, а не попихачами у “ефективних інвесторів” з чужих країв: “Мовчать гори, грає море, могили сумують, а над дітьми козацькими поганці панують”.

У 2005-му році в Україні буде скасовано мораторій на вільний продаж землі. Хто ж купить її? Може, селяни, яким роками не платили заробленого, чи міська голота — безробітні або базарні реалізатори, чи вчителі і лікарі з мізерною зарплатою? Швидше за все буде так, як за Шевченком: “Степи мої запродані жидові, німоті, сини мої на чужині, на чужій роботі”.

Якось в одній із столичних газет натрапив на фотознімки наших державних зверхників, генералів, міністрів-силовиків, генпрокурорів тощо в обладунках і брязкальцях ордена Святого Станіслава, влучно охрещеного журналістами “українським СС”. Тупі, самовдоволені фізії та порожні очі зразу ж підняли з глибин пам’яті наступні Шевченкові рядки: “Раби с кокардою на лобі! Лакеї в золотій оздобі... Онуча, сміття з помела...”. Їм би прислухатись до поетового застереження, “що крикне кара невсипуща, що не спасе їх добрий цар, їх кроткий, п’яний господар”. Та де там, засліплені владою і жадобою власного збагачення, вони “... ще лічать гроші уночі, без світла лічать бариші, щоб не побачили, бач, люде”.

Велику частину нашої редакційної пошти становлять листи, у яких йдеться про судову тяганину, упередженість суддів, несправедливі вироки і ухвали. Тема корумпованості багатьох “служителів Феміди” вже справді нав’язла в зубах. Саме їм ми пропонуємо відповісти на таке Кобзареве запитання: “Допоки будете стяжати і кров невинну розливать людей убогих? А багатим судом лукавим помагать?”.

Вишукувати аналогії між тим, про що писав свого часу Шевченко, і тим, що ми бачимо в нинішній Україні, можна до безкінечності, але, на жаль, газетна площа обмежує наші можливості у цьому. Проте не можна обійти того незаперечного факту, що поет свої сподівання на одужання рідного краю пов’язував не з панами, які “скрізь на славній Україні людей у ярма запрягли...”, а з простим трудовим людом: “Роботящим умам, роботящим рукам перелоги орать, думать, сіять, не ждать і посіяне жать роботящим рукам”. Він і Господа благав: “Робочим головам, рукам на сій окраденій землі свою ти силу ниспошли”.

В останні роки Шевченківські дні у березні супроводжуються спалахом спротиву тих, хто не хоче жити у брехні і облуді, кому печуть серце вогненні Тарасові слова: “Страшно впасти у кайдани, умирать в неволі, а ще гірше — спати, спати і спати на волі...”. Нинішня весна не буде винятком, і ті, кому небайдужа доля Вітчизни, знову вийдуть на вулиці, щоб протестувати проти влади, у якої українського хіба що назва. Нехай же їх надихає оце Кобзареве пророцтво: “Діла добрих оновляться, діла злих загинуть”.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 8, 26.02.2003
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 229 хитов: 4158
вчера: 723/26554
время генерации: 0.078617095947266; SQL запросов: 11