Медиагруппа «Антенна»  

Богдан Чорномаз:
«Час перевертнів та холуїв колись закінчиться»

Уманський міський суд 16 грудня 2002 р. засудив колишнього політв'язня Богдана Чорномаза, зобов'язавши своїм рішенням сплатити 3 тисячі гривень народному депутату України Петру Кузьменку. Суд відбувся якраз в річницю арешту українського дисидента комуно-більшовицьким режимом. Мабуть, в такий спосіб влада вирішила поздоровити борця за незалежність України з цією датою або, можливо, нагадати про те, що ніякої незалежної України немає і бал правлять ті ж, що й 30 років тому, з волі яких молодий студент у 1962 році загримів у радянський "табір смерті", як називали 36-ту зону політв'язні (с. Кучино Чуковського району Пермської області). Про це говорив Богдан Данилович з нашим кореспондентом.

- Як на вашу думку, чим відрізнялися судові процеси 1972-го року і 2002-го, адже, як не як, а пройшло 30 років?

- Найперше слід сказати, що за радянських часів з такого приводу: ніби там хтось когось образив - не судили, хіба що це стосувалося комуністичних вождів. По-друге, тодішні начальники чи депутати не могли собі дозволити подати до суду на робітника чи виборця. За редакторів газет і говорити не будемо. Функції визначення підсудності належали виключно державі. Тож зрозуміло, що процеси 1972 року і 2002 щодо мене - це процеси порівняно різних категорій: у 72-му році мене судили за антирадянську пропаганду та український націоналізм, а у 2002 році - нібито за образу кандидата в народні депутати. У 72-му році слідство тривало 8 місяців, а розглянули справу в Черкаському суді всього за три дні, причому суд був закритий. Нині ж судовий процес тягнувся 8 місяців, щоправда не був закритий, але засідання відбувались в тісних кабінетах голови суду чи його заступника. Цікавим моментом в судовому процесі було те, що призначене на 16 вересня (день початку акцій протесту опозиції в Києві) судове засідання за моїм клопотанням було перенесене на іншу дату у зв'язку з моєю участю в акції. Таке в радянські часи було неможливим.

- А що ви скажете щодо причин позову?

- Позов П.Кузьменка про захист честі і гідності супроводжувався вимогою стягнення з мене 10-ти тисяч гривень. Часом, звертаючись до суду, люди прагнуть поліпшити своє матеріальне становище, але ця причина тут відпадає. Іншою причиною може бути прагнення певних сил погіршити моє матеріальне становище. Це припущення може викликати подив з огляду на те, щоб погіршити рівень життя простого люду (а я до нього належу) так, як погіршили його нинішні так звані "українські владці", далі вже нікуди. Подив минув, коли я згадав, як у 33-му з горщиків висипали їжу і топтали її чобітьми, щоб людина не просто померла, а щоб померла в страшних муках, разом з дітьми народженими і ненародженими, згадав, як у 76-му табірне начальство повезло політв'язня Юрія Литвина у лікарню, де йому обточили зуби, щоб він не міг їсти.

І вже ніяк не можу визначити, і, думаю, що цього ніхто в Україні не зможе зробити - чия честь і гідність - скільки коштує. Чому 10 тисяч, а не 50, а може, вона взагалі безцінна, бо так рідко зустрічається. Але відкинемо економічні міркування. Перейдемо до політичних. Мабуть, всі на Черкащині і не тільки на Черкащині, знають, до яких політичних сил я належу; я ніколи не боявся виступити проти грабіжників і поневолювачів українського народу, якого б кольору вони не були, якими б демократичними гаслами і прапорами не прикривались і в які овечі шкури б не рядились, якіб посади не займали. Щодо політичної орієнтації П.Кузьменка, то вона теж всім відома, принаймні в Умані. Колись він був комуністом, потім очолював місцеву організацію Народно-демократичної партії. Потім був довіреною особою Л.Кучми, у нинішніх виборах його підтримували пропрезидентські сили, а у Верховній Раді увійшов у фракцію СДПУ(о), партії, якою керує глава Адміністрації президента В.Медведчук. Щодо грошей, всі ж ми ще з шкільних років пам'ятаємо, що "нічого з нічого не виникає", а якщо щось десь зникає, то воно обов'язково у когось з'являється. Ще у позаминулих виборах я виступав проти "олігархії", як найнебезпечнішої системи влади для України, оскільки вона антинародна по своїй суті. Але схоже на те, що ми її вже маємо. Тож зрозуміло, з яких причин я агітував проти П.Кузьменка під час передвиборчої кампанії. Причини позову, здається, теж зрозумілі. До речі, П.Кузьменко позов подав одразу після того, як переміг у виборах, тобто після того, як став народним депутатом.

- А щодо предмету позову, то чим ви там образили народного депутата П.Кузьменка?

- Оце якраз і є загадкою для мене самого. У публікації газети "Вулик", яку я редагую, було припущення, що П.Кузьменко був чи є членом правління Благодійного фонду імені Рабі Нахмана (єврейського святого). У позовній заяві П.Кузьменко стверджує, що "дані публікації не відповідають дійсності, порочать мою честь і гідність та ділову репутацію". Образа була б зрозумілою, якби людину назвали членом пуерто-ріканської чи сіцілійської мафії або, може, якимось нецензурним словом чи звинуватили у крадіжці безпідставно. Чому образливо представляти фонд, пов'язаний з іменем великого єврейського святого? Навіть якщо членство у ньому не відповідає дійсності? Уманський міський суд вважає інакше. А як же стаття 36 Конституції України, яка ставить всі релігійні, національні чи політичні громадські об'єднання, що діють в рамках чинного законодавства, в рівні умови? Чимось підозрілим тхне від судового рішення! Але я не буду уподоблятись ні тим, хто послуговується віршиком "єслі в кранє нєт води...", ні іншим. У всій цій історії мені найбільше жаль святого. Насправді образили його, визнавши це в судовому порядку. Інформацію про членство П.Кузьменка у правлінні вищезгаданого фонду наша редакція одержала під час засідання Окружної виборчої комісії №199. Можу тільки додати, що під час судового засідання з'ясувалось, що П.Кузьменко був представником фонду імені Раббі Нахмана, а не членом правління. Для мене так і лишилось загадкою, яка посада з цих двох репрезентабельніша і чим одна від іншої відрізняється. Ще можу процитувати кілька уривків рішення: "... фірма П.П.Кузьменка проводила будівництво ритуальної споруди для хасидів-паломників, що в дійсності мало місце, і позивачем не оспорюється".

"... суд приходить до висновку, що стиль викладення в цій статті є таким, що ображає.., ... так як є насмішкуватим".

- Так, з судом, здається, все ясно. А чим ви зараз займаєтесь?

- Видав монографію "Діяльність національно-патріотичного підпілля на території Уманщини у 1941-45-х роках". Це підсумок моєї чотирирічної праці в архівах та пошукової роботи серед населення. Є ще живі свідки та учасники тих подій, і треба поспішати, поки не пізно. Нинішнім владцям це не потрібно, бо національна ідея для них пустий звук, тому працюємо на громадських засадах. Дослідження продовжуєм.

- Ви, як колишній політв’язень, чи не одержуєте державної іменної стипендії, яка передбачена Указом Президента для громадян України, що зазнали переслідувань за правозахисну діяльність у колишньому СРСР?

- Про яку стипендію Ви говорите! Тут не сьогодні-завтра судовиконавці прийдуть конфісковувати старий стіл та не раз ремонтований диван. Взагалі ж скажу Вам, що в Україні переслідування інакомислячих з політичних мотивів продовжується. Я хотів би сказати, що час перевертнів, злодіїв і холуїв колись закінчиться, прийде молоде покоління, яке відчує потребу у власній державі і приведе країну до міжнародних стандартів, де головним об'єктом буде людина. Я в це вірю і роблю все можливе, щоб наблизити цей час.

ТОП-СТАТЬИ
Номер # 6, 12.02.2003
ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ Замість суду — житловий будинок для еліти? Фронтовий щоденник: Як працюють фронтові шпиталі Фронтовий щоденник: Військовий капелан про свою роботу на війні Олимпиада 2022: новичок в лидерах. Фронтовий щоденник: Як Черкащани живуть на війні Репотажі з фронту Сьогодні в телеефірі Антени-плюс: Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" для мобільних мереж 2G та 3G Інтернет-трансляція телеканалу "Антена" Чому москалі такі?
Дайджест Вартість проїзду у громадському транспорті малє становити не вище 2,7 грн? Спроба переворота в Україні призначена на 22 лютого? Откровения российского окупанта: почему он убивает украинцев? (відео) В Лугандоні вважають наше сало наркотиком! Экономика РФ летит в пропасть Унікальний вітровий генератор зробив винахідник з Черкащини Народний синоптик прогнозує теплу зиму О Золотой Орде и Киевской Руси, или почему Маркса не издавали в СССР?
Главная | Новости | Статьи | О нас | Выпуск новостей (видео) | Он-лайн трансляция «Антенна-плюс»
bigmir)net TOP 100
©«Антенна», 2009
посетителей: 294 хитов: 5381
вчера: 662/19347
время генерации: 0.090488910675049; SQL запросов: 11